NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026
Statele membre NATO vor acorda Ucrainei asistență militară în valoare de 70 de miliarde de euro în acest an și s-au angajat să mențină cel puțin același nivel de sprijin și în 2027, potrivit declarației finale adoptate la summitul Alianței desfășurat la Ankara, transmite MOLDPRES.
Documentul reafirmă „sprijinul de neclintit” al aliaților pentru Ucraina și recunoaște contribuția acesteia la securitatea NATO.
Fondurile vor fi utilizate pentru furnizarea de ajutor militar, livrarea de armament și instruirea militarilor ucraineni.
Totodată, statele membre ale Alianței au convenit să mențină cel puțin același nivel al asistenței militare acordate Ucrainei și pe parcursul anului 2027, potrivit declarației finale a summitului.
Zelenski a cerut în discuția cu Trump „determinare americană” pentru a ajuta la încheierea războiului
Avioane de luptă ale misiunii de reacție rapidă a NATO, ridicate de la sol la granița româno-ungară
Numărul grecilor din diaspora, care se întorc în țara lor, este în continuă creștere
Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în continuarea eforturilor de a pune capăt conflictului din Orientul Mijlociu
Fenomenul climatic El Niño ar urma să atingă o intensitate puternică între iulie şi septembrie
Premierul bulgar anunță că se va opune celui de-al 21-lea pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei
ARMENPRESS: Progresele Armeniei în procesul de liberalizare a vizelor sunt impresionante, afirmă Ursula von der Leyen
BTA: Cântăreața bulgară Elizabeth Visio a câștigat medalia de aur la un concurs muzical desfășurat la Rimini
ARMENPRESS: Deschiderea frontierelor va transforma viitorul economic al Armeniei, iar Uniunea Europeană este pregătită să contribuie la transformarea acestei viziuni în realitate, afirmă președinta Comisiei Europene
Șefa diplomației UE propune sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei
Atac masiv al Rusiei asupra Kievului: Cel puțin 10 morți și zeci de răniți, inclusiv copii
BTA: Pui de vultur negru, specie pe cale de dispariție, din Munții Rodopi, echipați cu dispozitive de urmărire GPS
Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți
BTA: Restricții de circulație pentru camioanele de mare tonaj, introduse în Bulgaria pe fondul valului de căldură
Premierul interimar salută raportul Parlamentului European privind țara noastră: „Viitorul european al Republicii Moldova reprezintă o prioritate strategică”
Republica Moldova va găzdui în 2027 Conferința președinților parlamentelor țărilor candidate la aderarea la UE
Oraşul Nisporeni va beneficia de o nouă investiție în infrastructura urbană, pentru modernizarea zonei Satul Nou
NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026
Raportul Parlamentului European salută progresele R. Moldova. Cristina Gherasimov: „Continuăm să muncim pentru ca R. Moldova să devină stat membru al UE”
Experiența Japoniei în transportul feroviar de marfă, analizată de echipa MIDR și Calea Ferată a R. Moldovei
ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul fostului șef interimar al BEM. 10 ani de închisoare și prejudiciu de 100 de milioane de dolari
VIDEO // Condiții mai bune pentru elevii de la Liceul „Ion Luca Caragiale” din Orhei: blocurile sanitare din instituție au fost modernizate
Speakerul Igor Grosu, după votul Parlamentului European asupra Raportului privind Republica Moldova: „Moldova merge înainte. Pas cu pas, tot mai aproape de Uniunea Europeană”
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare al Republicii Moldova, Valeriu Chiveri, cu președintele Seimas-ului Republicii Lituania, Juozas Olekas
Parlamentarii moldoveni au prezentat prioritățile Republicii Moldova la Sesiunea AP OSCE de la Haga
Tânăr de 23 de ani, găsit împușcat într-un automobil în Ialoveni. Poliția investighează circumstanțele
VIDEO // Încă un procuror a picat evaluarea externă și s-a ales cu interdicția de a ocupa funcții pentru cinci ani
Securitatea rețelelor de transport din regiunea Dunării, discutată de R. Moldova și partenerii europeni
Acces mai bun la vaccinare pentru copiii din comunitățile rome. Ministerul Sănătății și UNICEF lansează o nouă inițiativă