Un tren de pasageri, atacat în Ucraina. Cinci persoane au fost ucise
Un atac cu drone ruseşti asupra unui tren de pasageri din nord-estul Ucrainei a ucis cinci persoane, au anunţat autorităţile locale, un atac denunţat ca terorism de preşedintele Volodimir Zelenski, care a cerut intensificarea presiunii asupra Moscovei, transmite Reuters, preluat de news.ro și MOLDPRES.
Atacul a incendiat un tren, la câteva ore după ce drone ruseşti au bombardat oraşul Odesa din sudul ţării în timpul nopţii, ucigând trei persoane şi rănind 25, în timp ce Moscova şi-a intensificat atacurile menite să forţeze Kievul să renunţe la luptă.
La Kiev, ministrul Energiei, Denis Shmyhal, a declarat că 710.000 de locuitori au rămas fără energie electrică în urma atacului Moscovei asupra capitalei de săptămâna trecută.
Rusia a lansat o campanie de iarnă de atacuri asupra infrastructurii energetice, chiar dacă Kievul a fost supus presiunilor de a accepta un acord de pace susţinut de SUA pentru a pune capăt războiului care durează de aproape patru ani.
În regiunea nord-estică Harkov, procurorii au declarat că fragmente din cinci cadavre au fost găsite la locul atacului asupra trenului, lângă un sat. Fotografiile postate online arătau cel puţin două vagoane în flăcări lângă o cale ferată acoperită de zăpadă.
”În orice ţară, un atac cu drone asupra unui tren civil ar fi considerat exact în acelaşi mod – pur şi simplu ca terorism”, a scris Zelenski pe aplicaţia de mesagerie Telegram.
”Cauza noastră – şi aceasta este ceea ce ar trebui să unească toţi oamenii normali din lume – este să asigurăm progresul protejării vieţii. Acest lucru este posibil prin exercitarea de presiuni asupra Rusiei”, a adăugat el.
Zelenski a condamnat anterior un atac ”brutal” al peste 50 de drone asupra Odesei, în timp ce negociatorii ucraineni şi ruşi se pregătesc pentru noi discuţii duminică.
”Fiecare astfel de atac rus erodează diplomaţia care este încă în curs şi subminează eforturile partenerilor care contribuie la încheierea acestui război”, a scris Zelenski pe X.
Guvernatorul Odesei, Oleh Kiper, a declarat că doi copii şi o femeie însărcinată se numără printre răniţii în urma atacurilor asupra oraşului. Zeci de clădiri rezidenţiale, o biserică, o grădiniţă şi un liceu au fost avariate, a spus el.
Marţi, la prânz, echipele de salvare încă săpau printre mormanele de moloz din faţa unei clădiri în care, potrivit oficialilor serviciilor de urgenţă, doi locatari au fost ucişi. Clădirea a fost distrusă pe mai multe etaje.
Atacul din timpul nopţii a dus, de asemenea, la ”distrugerea colosală” a unei instalaţii energetice din oraş, a declarat într-un comunicat furnizorul privat de energie DTEK.
Odesa, situată pe coasta Mării Negre, strategică pentru Ucraina, a fost ţinta unor atacuri din ce în ce mai frecvente în ultimele luni.
În Harkov, al doilea oraş ca mărime din Ucraina, primarul Ihor Terekhov a declarat că 40% din gospodării nu aveau electricitate la o zi după un atac combinat cu drone şi rachete.
Forţele aeriene ucrainene au declarat că trupele ruse au lansat 165 de drone peste noapte - 135 dintre acestea fiind neutralizate de apărarea aeriană.
Donald Trump a inaugurat, la Davos, Consiliul pentru Pace
Danemarca se arată dispusă să discute despre Groenlanda, dar cu respectarea integrității sale teritoriale
Donald Trump susține la Davos că Europa nu se îndreaptă în direcția corectă
Descoperiri arheologice majore în Turcia în 2025, de la vestigii neolitice la artefacte otomane
Financial Times: Disputa cu Donald Trump privind Groenlanda zădărnicește aprobarea acordului postbelic cu Ucraina
Un nou accident feroviar în Spania: un mort și patru răniți
Premierul Canadei vorbește la Davos despre necesitatea „cooperării autentice” între „puterile medii”
BTA: Deteriorarea infrastructurii civile și energetice în regiunea Odesa în urma unui atac rusesc cu dronă
Ucraina pregătește desfășurarea unor interceptoare antiaeriene bazate pe inteligență artificială
BTA: Președintele Bulgariei și-a înaintat demisia la Curtea Constituțională
Von der Leyen anunță la Davos că răspunsul UE privind Groenlanda va fi ferm, unit și proporțional
Serviciul de Securitate al Ucrainei a capturat un rus suspectat că ar fi ucis prizonieri ucraineni
Rusia a lovit Kievul cu drone şi rachete
BTA: Președintele Bulgariei, Rumen Radev, demisionează
FOTO // Intervenția militarilor Armatei Naționale în raionul Strășeni. Geniștii au prelucrat drumurile și au asigurat accesul către instituții
Antreprenorii independenți vor putea beneficia de prestații sociale
Un profesionist din diasporă, numit secretar de stat la Ministerul Justiției
IGP anunță că în țară nu există trasee blocate
FOTO // Circa 150 de accidente rutiere produse din cauza poleiului. Angajații MAI au desfășurat misiuni operative în toată țara
Peste 15 mii de consumatori din Republica Moldova au rămas fără curent electric din cauza condițiilor meteo
Actualizare privind situația generată de condițiile meteo nefavorabile
FOTO // Percheziții la posturile vamale Leușeni și Cahul. Șapte angajați ai Serviciului Vamal, reținuți într-un dosar de corupție sistemică
MEC: 856 de tineri din regiunea transnistreană studiază pe locuri bugetare în instituțiile de învățământ profesional tehnic și universitar din dreapta Nistrului
România este principalul partener al Republicii Moldova în sectorul gazelor naturale. Ministrul Dorin Junghietu: „Avem o cooperare strategică și extrem de solidă”
Cristina Gherasimov, la Bruxelles: „Menținem un dialog strâns cu partenerii noștri din UE”
Războiul din Ucraina a făcut aproape două milioane de victime militare
Ceață și ghețuș pe trasee: drumarii au intervenit cu lucrări de combatere a lunecușului
Euro depășește pragul de 20 de lei
Un tren de pasageri, atacat în Ucraina. Cinci persoane au fost ucise
Discursul Maiei Sandu la APCE // Mihai Isac: „Definirea Consiliului Europei drept „garant” și nu „observator neutru” este un apel la poziționare morală și juridică”