ro

 

Externe
19 Aprilie, 2026 / 18:54
/ Acum 3 ore

Ungaria: Majoritatea parlamentară a formațiunii lui Magyar a crescut la 141 de locuri după încheierea numărării voturilor

Partidul Tisza al lui Peter Magyar, care a câștigat alegerile din Ungaria, și-a crescut majoritatea parlamentară la 141 de locuri din 199. Datele au fost făcute publice de biroul electoral după numărarea voturilor prin corespondență și a celor din străinătate, precum și a voturilor transferate, informează MOLDPRES, cu referire la AGERPRES și Reuters.

Partidul Tisza de centru-dreapta a câștigat detașat alegerile de duminica trecută, punând capăt unei perioade de 16 ani la putere a formațiunii lui Viktor Orban.

Orban și-a recunoscut repede înfrângerea după ce Magyar și-a asigurat o majoritate clară în contextul unei participări record la vot, un rezultat care i-ar putea permite să revizuiască reformele contestate ale fostului premier.

„O majoritate fără precedent, un mandat fără precedent și, în același timp, responsabilitate”, a afirmat Magyar într-un comunicat după publicarea rezultatelor finale.

Dev asemenea, Fidesz, care a câștigat 87 dintre cele 106 circumscripții uninominale în alegerile din 2022, a câștigat duminică numai zece, și va avea 52 de mandate în Parlament.

O numărătoare preliminară estima numărul de parlamentari ai Tisza la 138, depășind deja majoritatea de două treimi de care Magyar avea nevoie pentru a revizui reforma constituțională a lui Orban și a combate corupția. În urma numărătorii finale, numărul parlamentarilor Tisza a crescut la 141.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Donald Trump anunță că negocierile SUA-Iran s-ar putea relua în următoarele două zile, tot în Pakistan

/ Acum 5 zile

Italia suspendă acordul de apărare cu Israelul

/ Acum 5 zile

AIE: Piața petrolului ar putea intra într-o fază critică în următoarele luni

/ Acum 5 zile

BTA: Scriitorul bulgar Georgi Gospodinov a câștigat Premiul Criticilor din Spania pentru romanul „Moartea și grădinarul”

/ Acum 5 zile

Secretarul american al energiei afirmă că preţurile la petrol vor atinge un nivel maxim în următoarele săptămâni

/ Acum 6 zile

Péter Magyar: Drepturile minorității maghiare din Ucraina sunt esențiale în relația Budapesta–Kiev

/ Acum 6 zile

Nicio țară nu are dreptul de a bloca strâmtoarea Ormuz, afirmă șeful agenției maritime a ONU

/ Acum 6 zile

Președinta Comisiei Europene, pregătită să lucreze cu viitorul guvern ungar pentru deblocarea fondurilor UE

/ Acum 6 zile

Prețurile petrolului au depășit 100 de dolari după anunțul blocadei porturilor iraniene

/ Acum 6 zile

Liderii europeni îl felicită pe Péter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria

/ Acum 6 zile

Rezultate preliminare alegeri Ungaria 2026: Partidul lui Péter Magyar este câștigător. Viktor Orbán recunoaște înfrângerea, după 16 ani la putere

/ Acum 6 zile

Rezultatele oficiale parțiale la alegerile parlamentare din Ungaria indică o victorie detașată a partidului de opoziție. Viktor Orban își recunoaște înfrângerea

/ Acum 6 zile

Prezența la vot la alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record

/ Acum 7 zile

Donald Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz

 


 
/ Acum 22 ore

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 22 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 23 ore

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 23 ore

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe