ro

 

Externe
01 Aprilie, 2026 / 05:36
/ 31 Octombrie, 2025

Zelenski a aprobat prelungirea legii marțiale și mobilizării în Ucraina cu 90 de zile

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a promulgat, joi, semnat, 30 octombrie, legile care prelungesc legea marțială și mobilizarea cu încă 90 de zile, începând cu 5 noiembrie, transmite rbc.ua, ciată de MOLDPRES.

Astfel, legea marțială și mobilizarea din Ucraina sunt prelungite, începând cu 5 noiembrie 2025, pentru încă 90 de zile, urmând să fie în vigoare cel puțin până la 3 februarie 2026.

Aceasta este a 17-a prelungire a legii marțiale și a mobilizării în Ucraina de la începutul războiului. Ultima prelungire a fost aprobată de Rada Supremă la 15 iulie.

Legea marțială reprezintă un regim juridic special, introdus după invazia Rusiei, ca răspuns la pericolul asupra independenței și integrității teritoriale a Ucrainei ca urmare a agresiunii sau amenințării cu atacul.

Aceasta presupune acordarea unor competențe suplimentare organelor puterii de stat, comandamentului militar, administrațiilor locale și autorităților de autoguvernare, necesare pentru prevenirea amenințărilor și respingerea agresiunii.

Sunt eligibil pentru mobilizare bărbații cu vârste cuprinse între 25 și 60 de ani care au promovat un examen medical. Femeile cu pregătire medicală pot fi, de asemenea, mobilizate, dar numai pe bază de voluntariat.

Anterior, ministrul ucrainean al Apărării, Denys Shmyhal, a menționat că rata actuală de mobilizare este suficientă pentru a completa efectivele și a constitui rezerve.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia

/ Acum 2 zile

Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu

/ Acum 3 zile

Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor

/ Acum 3 zile

Noi atacuri rusești asupra Ucrainei: Cel puțin trei persoane au decedat

/ Acum 3 zile

ONU propune un mecanism pentru protejarea comerțului prin Ormuz în contextul războiului din Iran

/ Acum 4 zile

Arabia Saudită a încheiat un acord de apărare cu Ucraina

/ Acum 4 zile

Iranul a mobilizat peste un milion de oameni pentru eventualitatea unei invazii terestre

/ Acum 4 zile

Donald Trump a prelungit până la 6 aprilie ultimatumul dat Teheranului să deschidă Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Vaticanul cere oprirea războiului pentru a putea fi sărbătorită Săptămâna Mare la Ierusalim

/ Acum 5 zile

BTA: Al treilea Forum Internațional al Alfabetului Chirilic marchează misiunea unei generații de a păstra cultura Bulgariei, afirmă președinta Iliana Iotova

/ Acum 5 zile

Pentagonul ia în considerare redirecţionarea ajutorului militar destinat Ucrainei către Orientul Mijlociu

/ Acum 5 zile

Iran a permis trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz pentru țările prietenoase

/ Acum 5 zile

Londra autorizează interceptarea navelor din flota fantomă rusă în apele sale teritoriale

/ Acum 6 zile

Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin