ro

 

Externe
26 Martie, 2026 / 13:59
/ Acum 2 ore

Iran a permis trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz pentru țările prietenoase

Iran a permis trecerea prin Strâmtoarea Ormuz doar pentru țările prietenoase, inclusiv „Rusia, India și China”, a declarat ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, informează Mediafax, preluat de MOLDPRES.

„Strâmtoarea Ormuz, din perspectiva noastră, nu este complet închisă – este închisă doar pentru inamici”, a declarat ministrul de externe al Iranului la televiziunea de stat.

„Nu există niciun motiv să permitem trecerea navelor inamicilor noștri și ale aliaților lor”, a declarat Abbas Araghchi, menționând că forțele armate ale Teheranului „au asigurat deja trecerea în siguranță” pentru navele din națiunile prietene.

„Pot spune cu certitudine absolută că nu a existat nicio negociere sau discuție cu partea americană. Desigur, de câteva zile partea americană a început să trimită mesaje diferite prin intermediul unor terți; aceste mesaje sunt transmise prin țări prietene nouă, iar noi răspundem exprimându-ne pozițiile sau oferind avertismente necesare. Aceasta nu este o negociere, nici o discuție; este doar un schimb de mesaje prin intermediul prietenilor, iar în acest schimb am reiterat pozițiile noastre principiale și în unele cazuri am emis avertismente”, a spus șeful diplomației iraniene.

Araghchi a lansat și o serie de mesaje și pentru Europa: „Cred că europenii încep să realizeze ce greșeală au făcut și că ar fi trebuit să condamne de la început și să se opună acestui război. Sperăm ca vocile curajoase pe care le-am auzit în ultimele zile să crească și să se repete în Europa. Europa pretinde că este un lider al dreptului internațional și al multor valori occidentale, dar toate acestea sunt acum puse sub semnul întrebării și nu sunt dispuși să recunoască greșelile făcute”.

Șeful diplomației iraniene a mulțumit guvernelor Afganistanului, Turkmenistanului, Azerbaidjanului, Armeniei, Turciei, Pakistanului și chiar Arabiei Saudite pentru transferul pelerinilor în perioada Ramadanului și inclusiv statelor Sri Lanka și India pentru comportamentul de după pierderea de marinari pe nava „Dena”.

Abbas Araghchi a recunoscut că în ultimele zile Iran a primit și ajutoare umanitare, cum ar fi medicamente și alimente. „Vreau să subliniez că am primit cu brațele deschise orice țară dornică să ajute; nu pentru că aveam nevoie de aceste ajutoare, ci pentru a arăta solidaritatea cu poporul iranian lumii întregi”, a declarat el.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Ucraina a desfășurat unități pentru interceptarea de drone în cinci țări din Orientul Mijlociu

/ Acum 6 zile

SUA au început operațiunea militară de redeschidere a Strâmtorii Ormuz

/ Acum 6 zile

Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim

/ Acum 6 zile

Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian

/ Acum 6 zile

Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA

/ Acum 6 zile

Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume

/ Acum 7 zile

Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic

/ Acum 7 zile

VIDEO // România își consolidează securitatea pe Flancul Estic, după discuțiile dintre Nicușor Dan și Mark Rutte la Bruxelles

/ Acum 7 zile

India a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 7 zile

Negocierile de pace privind Ucraina au fost întrerupte pe fondul războiului din Iran

/ Acum 7 zile

Arabia Saudită anunță că ar putea riposta prin măsuri militare împotriva Iranului

/ Acum 7 zile

Criza energetică provocată de războiul din Iran accelerează tranziția globală de la combustibilii fosili

/ Acum 7 zile

Prețurile petrolului și gazelor au crescut după atacuri asupra infrastructurii energetice din Iran

/ 18 Martie, 2026

O clinică universitară din Germania și o orchestră de renume vor analiza influența muzicii asupra sănătății