ro

 

Politică
31 Mai, 2026 / 01:23
/ 23 Martie, 2026

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în Uniunea Europeană poate contribui în mod direct la stabilitatea regională, la guvernanța democratică și la capacitatea de a face față șocurilor viitoare. Mesajul a fost transmis de comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, la cea de-a treia ediție a Conferinței privind securitatea la Marea Neagră, desfășurată astăzi la Chișinău, transmite MOLDPRES.

Marta Kos a subliniat că Marea Neagră ocupă un loc central în Strategia de Securitate a Europei. Potrivit ei, fără o Mare Neagră sigură, nu poate exista o Europă sigură.

„Regiunea găzduiește state membre ale UE, viitoare state membre, precum și parteneri importanți cu care împărtășim interesul de a menține în siguranță această arteră vitală pentru comerț, fluxuri de energie și exporturi de produse alimentare”, a declarat Marta Kos, în cadrul unui mesaj video transmis la conferință.

Comisara europeană pentru extindere a opinat că războiul Rusiei împotriva Ucrainei a transformat fundamental regiunea și a determinat adoptarea unei poziții europene mai fermă și mai strategică.

„Investim în reziliența țărilor noastre partenere, inclusiv a gazdei de astăzi, Republica Moldova, care se confruntă cu amenințări hibride și presiuni externe. În acest sens, extinderea UE reprezintă o investiție strategică în securitate”, a spus oficialul.

Marta Kos a accentuat că „integrarea Ucrainei și a Moldovei în Uniunea Europeană contribuie în mod direct la stabilitatea regională, la guvernanța democratică și la capacitatea de a face față șocurilor viitoare”.

„Agenda noastră de conectivitate în regiune servește acelorași obiective de securitate. Aceasta ne oferă infrastructură energetică alternativă, coridoare de transport și legături digitale”, a afirmat comisara.

În concluzie, Marta Kos a declarat că UE sprijină pe deplin eforturile depuse în cadrul Conferinței organizate astăzi la Chișinău „pentru a construi o viziune cuprinzătoare și orientată spre viitor în materie de securitate pentru regiunea Marii Negre”.

Republica Moldova găzduiește astăzi Conferința de Securitate în regiunea Mării Negre, sub egida Platformei Internaționale Crimeea. Reuniunea este co-organizată de Ministerele Afacerilor Externe și de Apărare ale Republicii Moldova și Ucrainei, cu sprijinul Uniunii Europene.

Conferința privind securitatea în regiunea Mării Negre se află la cea de-a treia ediție. Evenimentul continuă dialogul lansat la București în anul 2023 și la Sofia în anul 2024, în contextul agresiunii Federației Ruse asupra Ucrainei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre atacul rusesc cu dronă asupra orașului Galați: „Este un act grav și inadmisibil”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu condamnă incidentul produs la Galaţi: „Rusia reprezintă un pericol pentru toți și trebuie oprită”

/ Acum 1 zi

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, așteptat la Chișinău pentru a participa la evenimentul „Primării Puternice – Localități Dezvoltate”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova și SUA își consolidează cooperarea în domeniul securității și energiei

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”

/ Acum 2 zile

„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ședința Parlamentului, perturbată de Ion Ceban, după ce acesta a părăsit spațiul rezervat publicului și a încercat să ocupe tribuna centrală. Igor Grosu: „Este o provocare”

/ Acum 2 zile

Acordul CSI privind Fondul umanitar interstatal, denunțat de Parlamentul Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

Australia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova

/ Acum 3 zile

Euractiv: Republica Moldova ar putea începe negocierile pe primul cluster de aderare la UE în iunie

/ Acum 3 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte ce țin de energie verde, protecție socială și securitate

/ Acum 3 zile

Ministrul Mihai Popșoi: „Cetățenii noștri, de pe ambele maluri ale Nistrului, înțeleg foarte bine circumstanțele internaționale în care ne aflăm și riscurile cetățeniei Federației Ruse”

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu ambasadoarea Austriei la Chișinău: „Sprijinul acordat pentru agenda noastră europeană este deosebit de valoros”

/ Acum 3 zile

CEC a aplicat sancțiuni unor funcționari din cadrul birourilor electorale constituite la alegerile locale noi din 17 mai