Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Parlamentul a ratificat astăzi Convenția privind instituirea Comisiei internaționale de reclamații pentru Ucraina, semnată la Haga, la 16 decembrie 2025. Documentul a fost susținut, în lectura a doua, cu votul a 62 de deputați, comunică MOLDPRES.
Președinta Comisiei parlamentare pentru politică externă, Doina Gherman, a subliniat că documentul prevede instituirea, în cadrul sistemului Consiliului Europei, a Comisiei internaționale de reclamații pentru Ucraina, în calitate de organism administrativ internațional independent.
„Comisia va examina și evalua reclamațiile privind prejudiciile, pierderile sau vătămările cauzate prin faptele ilicite din punct de vedere al dreptului internațional, comise de Federația Rusă în Ucraina sau împotriva Ucrainei, începând cu 24 februarie 2022, și va stabili cuantumul despăgubirilor datorate în fiecare caz”, a subliniat Doina Gherman.
Prejudiciile includ pierderi de vieți omenești, distrugerea infrastructurii, precum și daune aduse proprietăților. Cererile de compensare vor putea fi depuse atât de persoane fizice și juridice afectate, cât și de statul ucrainean, inclusiv de autoritățile regionale și locale.
Instituirea Comisiei are la bază o rezoluție a Adunării Generale a Organizației Națiunilor Unite privind repararea prejudiciilor provocate Ucrainei și reprezintă etapa următoare după instituirea Registrului daunelor, creat de Consiliul Europei în anul 2023.
Scopul Convenției este de a asigura tragerea la răspundere juridică internațională a Federației Ruse pentru încălcările dreptului internațional comise împotriva Ucrainei și obligarea de a acorda reparații integrale pentru prejudiciile cauzate. Ratificarea Convenției nu conferă Republicii Moldova calitatea de parte într-un litigiu internațional împotriva Federației Ruse și nici nu instituie obligația statului de a acorda despăgubiri persoanelor prejudiciate.
Până în prezent, Convenția a fost semnată de circa 40 de state membre ale Consiliului Europei, precum și de Canada și Uniunea Europeană. Documentul va intra în vigoare, iar Comisia își va începe activitatea, după ratificarea acestuia de către cel puțin 25 de state sau organizații regionale.
DOC // Programul de activitate al Guvernului „Economie europeană, stat eficient”, publicat în Monitorul Oficial
GALERIE FOTO // Guvernul condus de Vasile Tofan a depus jurământul de învestire
Noul ministru al Agriculturii prezintă prioritățile mandatului său
Premierul Vasile Tofan: „Critica ține orice guvern mai disciplinat. Avem nevoie de eforturi sincere pentru a uni societatea”
Slovenia reconfirmă sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Subiectele discutate de ministrul Mihai Popșoi și omologul său sloven
Prioritățile Guvernului Tofan în primele săptămâni de mandat: creștere economică, reforme și fortificarea încrederii cetățenilor
Dumitru Ciorici va ocupa funcția de purtător de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova
VIDEO // Noul Cabinet de miniștri, condus de premierul Vasile Tofan, a depus jurământul de învestire. Președinta Maia Sandu: „Agenda este foarte ambițioasă, iar așteptările sunt mari. Am toată încrederea că acest Guvern va izbândi”
Vasile Tofan: „Îmi doresc ca prima vizită oficială în calitate de premier să fie în România”
Fostul premier Alexandru Munteanu, mesaj pentru Vasile Tofan: „Sunt convins că va gestiona cu succes și acest portofoliu”
Integrarea europeană, prioritatea zero a Guvernului Tofan: „Fiecare zi contează”
Vasile Tofan, în Parlament: „Îmi propun să fiu un premier care unește țara și care are curajul să implementeze reformele necesare”
LIVE TEXT // Guvernul Tofan, votat de Parlament. Igor Grosu: „Țara trebuie guvernată și dusă în lumea păcii. Aveți tot sprijinul nostru”
Breaking news
Guvernul condus de Vasile Tofan a primit votul de încredere al Parlamentului: „Vom asculta, vom decide și vom implementa. Aleg să muncim pentru o economie europeană și un stat eficient”
Recoltă bogată de caise în Republica Moldova: până la 17 mii de tone, cu fructe de înaltă calitate pentru export
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Un avion de vânătoare Su-57 de ultima generație s-a prăbușit în regiunea Moscovei
Modificarea Codului transportului feroviar, aprobată în lectura a doua de Parlament
Noi standarde europene în combaterea spălării banilor. SPCSB va avea ofițeri de informații financiare și certificare profesională obligatorie
Premieră la Calea Ferată din Moldova: primul tren de marfă operat de un singur mecanic
Sistemul eCall, care va apela automat 112 în caz de accident rutier, va fi reglementat prin lege
Mii de elevi vor beneficia de condiții mai bune în școli: 20 de instituții vor fi modernizate cu o investiție de peste 50 de milioane de euro
Ministerul Energiei propune soluții pe piața gazelor, pe fondul creșterii prețurilor: ajustarea trimestrială a tarifelor și reducerea costurilor de distribuție
Primul Airbus A350-1000ULR efectuează un zbor istoric fără escală spre Australia
VIDEO // Poliția a sancționat zece persoane care ar fi simulat dizabilități pentru a obține bani de la trecători
Procurorul Cristin Ghemu, cercetat pentru o presupusă mită de 400 de mii de dolari, suspendat din funcție
FOTO // Armata Națională detașează un nou contingent în Kosovo. Militarii vor executa misiuni de securitate și patrulare
VIDEO // Încă un procuror a picat evaluarea externă. CSP l-a eliberat din funcție și i-a impus interdicție pentru cinci ani
VIDEO // Un bărbat din capitală, cercetat pentru implicarea într-o schemă imobiliară. Victimele au fost prejudiciate cu peste 3 milioane de lei
Republica Moldova și Bulgaria își consolidează cooperarea: întrevedere între reprezentanții Camerelor de Comerț și Industrie din cele două țări