
Igor Grosu, după întrevederea cu președintele Senatului României: „Drumul european al Moldovei este ireversibil”
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a avut, în cadrul vizitei la București, o întrevedere cu președintele Senatului României, Mircea Abrudean, comunică MOLDPRES.
În cadrul discuțiilor, cei doi oficiali au abordat rezultatele recente ale alegerilor din Republica Moldova și sprijinul majoritar exprimat de cetățeni pentru parcursul european al țării.
„Moldovenii au spus clar că locul Moldovei este în marea familie europeană. Ne așteaptă un drum dificil, dar suntem hotărâți să muncim și să ne îndeplinim obiectivele”, a declarat Igor Grosu.
Acesta a subliniat că România rămâne un partener strategic esențial, mai ales prin experiența acumulată în procesul de integrare europeană.
„Sprijinul României este vital pentru ca negocierile de aderare să fie duse la bun sfârșit până în 2028”, a adăugat speakerul Parlamentului.
Tot astăzi, speakerul s-a întâlnit la București și cu prim-ministrul României, Ilie Bolojan.
citește și : Igor Grosu, în vizită la București: „Relațiile cu România vor ajunge la un nivel fără precedent”
Suedia reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Igor Grosu, mesaj de Ziua Persoanelor în Etate: „Pe înțelepciunea voastră construim Moldova de mâine”
Daniel Vodă: „Mandatul actualului Guvern încetează în ziua în care sunt validate alegerile parlamentare”
Igor Grosu, în vizită la București: „Relațiile cu România vor ajunge la un nivel fără precedent”
Pașii care urmează a fi parcurși după alegerile parlamentare. Daniel Vodă vine cu explicații
Prima ședință a Guvernului Recean după alegeri: „Acum trebuie să muncim și mai mult”
Președinta Maia Sandu oferă detalii despre planul de reintegrare a regiunii transnistrene: „Le putem oferi o viață mai bună. Armata rusă trebuie să plece”
Ana Calinici va prelua atribuțiile de secretar general al Guvernului
Comisia pentru Integrare Europeană va fi instituită în noul Parlament. Igor Grosu: „Trebuie să muncim repede pentru a deschide negocierile cu UE”
În capitală a fost dat start sezonului de încălzire
CEC a lăsat la discreția Curții Constituționale validarea mandatelor de deputat de pe lista partidului „Democrația Acasă”
METEO// Cod galben de ploi puternice, anunţat pentru sâmbătă
Infrastructura ucraineană de gaze a suferit pagube majore după ultimul bombardament rusesc. Ucraina a atacat o rafinărie în Ural
Post teritorial de pompieri voluntari deschis la Zubrești, Strășeni
Două vehicule s-au ciocnit frontal la Cantemir. Trei persoane au rămas blocate între fiare
Ministrul Dan Perciun, despre noua formulă de finanțare a grădinițelor: „Va aduce echitate și mai multe resurse pentru instituții”
Sistemul MIA Plăți Instant a depășit cifra de 750 de mii de utilizatori și aproximativ 13 milioane de tranzacții
Ploi cu descărcări electrice în luna octombrie: fenomen atipic, dar posibil în Republica Moldova
Comisia pentru decernarea Premiului Național a desemnat laureații ediției 2025
CNAS a efectuat finanțarea pensiilor și alocațiilor sociale pentru beneficiarii care dețin carduri bancare
ANTA atenţionează şoferii că vehiculele pentru transportul pasagerilor nu pot fi folosite pentru transportul mărfurilor
Facturi mai mici la energie pentru 3370 de familii care vor procura electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher
Conferința DIALOG PRO-INDUSTRIE, cu agendă pentru modernizarea și competitivitatea economiei R. Moldova
Soluții digitale pentru antreprenori: 70% dintre serviciile publice destinate companiilor sunt disponibile online
Constantin Țuțu, plasat în izolator pentru traversarea iegală a frontierei Republicii Moldova