ro

 

Politică
24 Iulie, 2026 / 20:49
/ 03 Iulie, 2026

Ministrul Educației, despre discuțiile în contradictoriu cu premierul Alexandru Munteanu: „Am spus ceea ce gândesc pe subiectul politicii fiscale”

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a confirmat astăzi că a avut marți o discuție cu prim-ministrul Alexandru Munteanu, în cadru căreia și-a exprimat opinia față de politica bugetar-fiscală pentru anul viitor. Precizarea vine după ce președinta Maia Sandu a menționat astăzi, în contextul demisiei lui Alexandru Munteanu, că singura obiecție a premierului a vizat „relația sa interpersonală” cu unul dintre membrii Guvernului, și anume cu ministrul Dan Perciun, transmite MOLDPRES.

„Nu a fost nicio condiție prezentată de către domnul prim-ministru cu referire la restructurări, cu referire la lupta împotriva corupției sau alte lucruri. A fost o singură obiecție exprimată în discuțiile cu mine, care ține de relația lui interpersonală cu unul dintre membrii Guvernului. A fost o discuție despre relația interpersonală cu ministrul Educației și Cercetării. (...) Nu cred că eu sunt persoana indicată să povestesc despre anumite obiecții sau pretenții pe care domnul Munteanu le-a avut la domnul ministru. (...) Am menționat că singura pretenție care a fost formulată a ținut de această relație interpersonală pe care eu nu sunt în drept să o comentez. Este dreptul oamenilor să spună sau să nu spună ce problemă au avut”, a declarat Maia Sandu, în cadrul unei conferințe de presă susținută după ce premierul Alexandru Munteanu și-a anunțat demisia.

La scurt timp, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a confirmat că a avut o discuție cu premierul, care s-a axat pe proiectul politicii fiscale pentru anul viitor.

„Este adevărat, am avut o discuție marți cu domnul prim-ministru, o discuție în cadrul căreia am spus ceea ce gândesc pe subiectul politicii bugetar-fiscale, în mod special, pe modul în care anumite lucruri care n-au fost pe deplin discutate în Guvern s-au regăsit în acea politică bugetar-fiscală și au trezit nemulțumiri în societatea noastră și, respectiv, întotdeauna am considerat că atunci când există o opinie, ea trebuie spusă”, a afirmat Dan Perciun.

Ministrul a subliniat necesitatea discuțiilor deschise atunci când există subiecte complicate.

„Unul din lucrurile distinctive pe care le avem în Partidul Acțiune și Solidaritate, în cultura noastră organizațională, sunt discuțiile și dezbaterile deschise pe subiecte, chiar dacă câteodată asta înseamnă contestarea opiniei unei persoane sau alteia. Eu cred foarte mult în necesitatea unor asemenea discuții și nu trebuie să existe opreliște în acest sens. Bineînțeles că ele trebuie să aibă loc într-un mod respectuos și corect, dar în același timp este important să comunicăm atunci când credem că anumite lucruri se pot întâmpla diferit, sau mai bine pe viitor”, a adăugat ministrul Educației.

Dan Perciun a menționat că după în situația creată, „urmează a fi luate anumite decizii”, fără a oferi alte detalii.

„Acum, după cele întâmplate, urmează să fie luate anumite decizii, dar ceea ce am spus de întotdeauna, obiectivul meu este să continui să fac ceea ce fac la Ministerul Educației. Noi suntem în plin proces de revizuire curriculară, suntem în proces de modernizare a 90 de școli, suntem în proces de modernizare a universităților. Sunt multe lucruri pe care le-am început și pe care doresc să le duc la sfârșit aici, la Ministerul Educației, pentru ca să putem cu adevărat vorbi de un salt calitativ al sistemului nostru educațional”, a conchis Dan Perciun.

În dimineața zilei de astăzi, premierul Alexandru Munteanu a anunțat că pleacă din funcție, după opt luni de mandat. La scurt timp, președinta Maia Sandu a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat lansarea consultărilor cu fracțiunile parlamentare pentru desemnarea unui candidat la funcția de premier.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte privind energia, justiția și infrastructura școlară

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Tofan, în imagini: priorități, decizii și atmosfera din debutul noului Executiv

/ Acum 2 zile

Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie

/ Acum 2 zile

Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public

/ Acum 2 zile

Premierul anunță reguli mai stricte pentru deplasările externe ale demnitarilor. Vasile Tofan: „Trebuie să strângem puțin cureaua”

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan cere măsuri împotriva „salariilor nesimțite”. Guvernul va propune plafonări și eliminarea unor sporuri

/ Acum 2 zile

VIDEO // Actele oficiale emise în R. Moldova și Germania vor fi recunoscute mai simplu. Mihai Popșoi: „Noua procedură le va permite cetățenilor să economisească timp și bani”

/ Acum 2 zile

Guvernul a aprobat eliberarea din funcție a doi secretari de stat de la Agricultură și Sănătate

/ Acum 2 zile

Alexandru Manciu va asigura interimatul funcției de director al ANSA

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan, la prima ședință a noului Guvern: „Provocările sunt mari. Trebuie să muncim cu integritate și curaj”

/ Acum 2 zile

Premierii României și Ucrainei au transmis mesaje de felicitare după învestirea Guvernului de la Chișinău

/ Acum 2 zile

DOC // Programul de activitate al Guvernului „Economie europeană, stat eficient”, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Guvernul condus de Vasile Tofan a depus jurământul de învestire

/ Acum 2 zile

Noul ministru al Agriculturii prezintă prioritățile mandatului său