ro

 

Politică
26 Iunie, 2026 / 16:59
/ Acum 2 ore

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică reforma salarizării: „Se pune capăt disparităților dintre instituții și se stabilește o ierarhie clară a salariilor”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a explicat principalele obiective ale noii legi a salarizării, afirmând că reforma urmărește eliminarea discrepanțelor salariale acumulate de-a lungul anilor între instituțiile statului și instituirea unui sistem unitar și echitabil de remunerare, transmite MOLDPRES.

Potrivit lui Grosu, în timp, majorările salariale au fost acordate punctual unor instituții, ceea ce a creat dezechilibre și migrarea angajaților către locurile de muncă mai bine plătite.

„Noi, pe parcursul anilor, am avut distorsiuni în finanțarea sau stabilirea salariilor pe diferite instituții. La o anumită etapă se considera că trebuie urgent majorate salariile la o instituție, precum Curtea Constituțională, Comisia Electorală Centrală sau Consiliul Audiovizualului. Asta a creat disparități în sistem. Oamenii migrau dintr-o instituție în alta și trebuiau inventate tot felul de artificii, premii și alte plăți. Ați văzut că unii au exagerat de tot cu premiile”, a declarat Igor Grosu.

Șeful Legislativului a precizat că proiectul elaborat de Ministerul Finanțelor urmărește introducerea unei ierarhii clare a funcțiilor și reducerea numărului de trepte salariale.

„Ceea ce se încearcă prin această reformă este să se facă o ierarhie în sistem. Reforma vizează Parlamentul, Președinția și alte instituții ale statului. Se reduc treptele salariale la zece. Ideal ar fi să fie și mai puține, dar acest lucru trebuie făcut etapizat”, a explicat Grosu.

Referindu-se la modificările care îi vizează pe deputați, președintele Parlamentului a spus că unele indemnizații vor fi incluse în salariul de bază, inclusiv cele destinate asistenților parlamentari.

„Se vor lua acele indemnizații pentru asistent și vor fi trecute în salariu. Deputatul va fi lipsit de asistent și va trebui să se descurce singur. În salariu vor fi incluse și alte plăți, precum cele pentru transport și alte compensații”, a afirmat acesta.

Igor Grosu a subliniat că proiectul se află abia la începutul procesului de consultări și dezbateri și a îndemnat ca discuțiile să fie concentrate asupra funcționării eficiente a instituțiilor statului.

„Acum, dacă este mult sau puțin, evident că trebuie să discutăm. Abia intrăm în etapa dezbaterilor. Haideți să ne gândim la instituțiile care trebuie să funcționeze în statul acesta”, a conchis președintele Parlamentului.

Ministerul Finanțelor a lansat consultările publice privind proiectul de reformă a sistemului de salarizare din sectorul bugetar, care urmărește crearea unui sistem bazat pe echitate, predictibilitate și performanță.

Autoritățile subliniază că reforma aduce beneficii pentru toate categoriile salariale, inclusiv în domenii precum educație, asistență socială, sănătate, ordine publică și alte sectoare esențiale, prin creșteri ale veniturilor, consolidarea părții fixe a salariului și o recunoaștere mai clară a performanței individuale în remunerare.

Printre principalele prevederi, proiectul prevede consolidarea salariului de bază (circa 70% din venitul lunar) și definirea clară a criteriilor de stabilire a sporurilor. Totodată, prin reconfigurarea valorilor de referință (indicatori utilizați pentru calculul salariilor în sectorul bugetar 4200, 4700, 5100, 5300, 6200, 6900 lei) și prin reducerea numărului acestora, de la 10 la 6 până în 2027 și la maximum 4 până în 2032, ceea ce va duce la clarificarea componentelor salariului lunar și consolidarea rolului salariului de bază.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei

/ Acum 3 zile

Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”

/ Acum 3 zile

Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”

/ Acum 3 zile

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”

/ Acum 4 zile

LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de vară a APCE

/ Acum 4 zile

Summit UE-Moldova // Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen: „Obiectivul nostru este deschiderea cât mai rapidă a tuturor clusterelor de negocieri”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, la Summitul UE – Republica Moldova: „Perspectiva aderării ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Președintele Consiliului European, António Costa, la deschiderea Summitului UE-Republica Moldova: „Meritați să obțineți aderarea la Uniunea Europeană cât mai curând posibil”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Summitul UE-Moldova a început la Bruxelles. Maia Sandu a fost întâmpinată de António Costa și Ursula von der Leyen