ro
Politică
01 Octombrie, 2025 / 21:43
/ Acum 2 zile

Șefa statului, Maia Sandu: „Îmi doresc ca Republica Moldova să fie o țară liberă, astfel încât oamenii să poată să protesteze, dar protestele să fie autentice”

Îmi doresc ca Republica Moldova să fie o țară liberă și pentru asta voi lucra în continuare, astfel încât oamenii să poată să protesteze, dar protestele să fie autentice, voturile să fie autentice și democrația noastră să fie autentică. Declarația a fost făcută astăzi de președinta Maia Sandu, cu referire la protestul organizat de Blocul Patriotic la Parlament, informează MOLDPRES.

Șefa statului a chemat cetățenii la unitate și i-a îndemnat să treacă peste „această dezbinare provocată, în mare parte, de Federația Rusă”.

„Eu mi-am dorit ca moldovenii să decidă pentru Moldova și mă bucur că aceștia au decis pentru Moldova în pofida tuturor imixtiunilor, în pofida banilor pe care Federația Rusă i-a cheltuit ca să se amestece în treburile noastre interne. Mă bucur că parcursul nostru european este în siguranță, că vom avea și în următorul Parlament suficient sprijin pentru procesul de aderare a țării la Uniunea Europeană. Viitoarea guvernare este responsabilă să muncească cu aceeași responsabilitate și cu aceeași grijă pentru fiecare cetățean, indiferent de votul pe care l-au dat acești oameni. Și, evident, putem să reușim mai multe dacă vom trece peste această dezbinare provocată, în mare parte, de Federația Rusă, de Kremlin în actuala campanie, dar și înainte”, a declarat Maia Sandu.

Oficialul a subliniat că își dorește ca protestele să redevină un element autentic al procesului democratic.

„Am văzut cum banii murdari ai Moscovei au fost folosiți în acești ani ca să discrediteze inclusiv protestele. Când oamenii sunt aduși, transportați și plătiți pentru a scanda un lucru sau altul - acest fapt slăbește democrația noastră. Așa cum am spus și până acum, îmi doresc ca Republica Moldova să fie o țară liberă, pentru asta voi lucra în continuare, astfel încât oamenii să poată să protesteze, dar protestele să fie autentice, voturile să fie autentice și democrația noastră să fie autentică”, a afirmat Maia Sandu.

Poliția a anunțat în dimineața zilei de astăzi că deține informații potrivit cărora oamenilor li se promit bani pentru participarea la protestul anunțat în capitală. Forțele de ordine le-au amintit organizatorilor că poartă răspundere absolută pentru aceste acțiuni.