ro

 

Politică
19 Iulie, 2026 / 03:23
/ 15 Aprilie, 2026

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, decorat cu medalia „Meritul Diplomatic”

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, a fost decorat astăzi cu medalia „Meritul Diplomatic”, clasa a II-a. Distincția a fost oferită în semn de înaltă apreciere pentru contribuția sa la consolidarea rezilienței Republicii Moldova, în special în gestionarea crizelor și combaterii amenințărilor hibride, inclusiv în domeniul securității cibernetice și al contracarării acțiunilor de manipulare a informațiilor și ingerințelor străine, comunică MOLDPRES.

Distincția a fost acordată de vicepremierul Mihai Popșoi, cu prilejul încheierii mandatului ambasadorului în calitate de șef al Misiunii de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova (EUPM).

În cadrul întrevederii de rămas bun, Mihai Popșoi a apreciat rolul EUPM ca partener de încredere al autorităților naționale, în special în consolidarea capacităților de gestionare a crizelor și în contracararea amenințărilor hibride.

„Am mulțumit ambasadorului Cosmin Dinescu pentru profesionalismul și implicarea sa în consolidarea cooperării dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană. Apreciez contribuția Misiunii la consolidarea rezilienței instituțiilor naționale, inclusiv în contextul desfășurării proceselor electorale din perioada 2024–2025 în condiții democratice”, a afirmat Mihai Popșoi.

De asemenea, oficialul a salutat sprijinul EUPM pentru desfășurarea, în anul 2025, a echipelor de reacție rapidă ale Uniunii Europene în domeniul amenințărilor hibride și a subliniat relevanța acestui mecanism și pentru alte state partenere. Totodată, a fost apreciată asistența acordată Ministerului Afacerilor Externe, inclusiv în domeniul comunicării strategice și al sistemelor IT.

Oficialii au trecut în revistă implementarea Planului de acțiuni al EUPM pentru perioada 2025–2027, fiind apreciate progresele înregistrate și cooperarea eficientă cu instituțiile naționale.

La final, viceprim-ministrul Mihai Popșoi a mulțumit ambasadorului Cosmin Dinescu pentru profesionalismul și contribuția sa la consolidarea cooperării dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Igor Grosu: „Lista finală a miniștrilor va fi aprobată și anunțată în următoarele zile”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu anunță că Parlamentul s-ar putea reuni în sesiune extraordinară în august

/ Acum 3 zile

Vasile Tofan, după consultările cu societatea civilă, sindicatele și patronatele: „Avem nevoie de cooperare și de mai multă productivitate în economie și în instituțiile statului”

/ Acum 3 zile

Liderii europeni reuniți la Kyiv reafirmă sprijinul pentru Ucraina și susțin accelerarea negocierilor de aderare ale Republicii Moldova la UE

/ Acum 3 zile

Cabinetul condus de Vasile Tofan va cere marți votul de încredere al deputaților

/ Acum 3 zile

Încă o judecătoare a picat evaluarea externă

/ Acum 3 zile

Eugeniu Osmochescu mizează pe învestirea noului Guvern săptămâna viitoare, în timp ce miniștrii evită să spună dacă rămân în funcții

/ Acum 3 zile

Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu, după deschiderea negocierilor pe clusterul 6: „Am dat dovadă de perseverență și calitate. Trebuie să continuăm implementarea reformelor”

/ Acum 3 zile

Reguli noi pentru remunerarea persoanelor care vor asigura interimatul funcției de șef al misiunilor diplomatice

/ Acum 3 zile

Guvernul a acceptat demisia șefului APP

/ Acum 3 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat în Parlamentul European prioritățile Republicii Moldova în domeniul securității și apărării

/ Acum 3 zile

FOTO // Vasile Tofan a avut o discuție cu micii antreprenori: „Vreau să reconstruim încrederea și optimismul oamenilor de afaceri, astfel încât să investească și să crească acasă”

/ Acum 3 zile

Expiră termenul pentru depunerea rapoartelor financiare ale partidelor politice. Cinci formațiuni nu au început procedura

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”