ro

 

Politică
25 Februarie, 2026 / 21:25
/ Acum 2 ore

VIDEO // Guvernul propune o nouă lege care va oferi cetățenilor mai multe drepturi în procesul de luare a deciziilor

Guvernul propune o nouă lege care va oferi cetățenilor mai multe drepturi în procesul de luare a deciziilor. Cetățenii sunt îndemnați să consulte proiectul și să transmită opiniile pe marginea acestuia, informează MOLDPRES.

Secretarul general al Executivului, Alexei Buzu, a declarat că noua lege va oferi mai multe drepturi cetățenilor atunci când Guvernul, Parlamentul, autoritățile publice locale vor adopta decizii importante.

„Când sunt adoptate decizii importante, ele ajung să influențeze viața fiecăruia dintre noi. De aceea este necesar ca oamenii să fie întrebați și ascultați în acest proces”, a afirmat Alexei Buzu.

Oficialul a punctat că, prin această inițiativă, Guvernul va deveni mai deschis, mai transparent și mereu aproape de cetățeni atunci când va aproba decizii importante.

„Săptămânal, Guvernul aprobă decizii importante care vizează viața cetățenilor. De aceea, la Guvern venim cu o nouă lege, care va oferi mai multe drepturi cetățenilor atunci când Guvernul, Parlamentul, autoritățile publice locale vor adopta decizii importante. Vă încurajăm să consultați acest proiect de lege, vrem să ne asigurăm că el răspunde așteptărilor cetățenilor noștri. Vrem să ne asigurăm că Guvernul va deveni mai deschis, mai transparent și mereu aproape de cetățeni atunci când va aproba decizii importante”, a menționat Alexei Buzu.

Cetățenii sunt îndemnați să consulte proiectul legii privind participarea publică în procesul decizional și să transmită opiniile asupra acestuia.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, respinge declarațiile edilului Ion Ceban privind reforma APL: „Astfel de dezinformări nu ne ajută să facem o reformă mai bună, ci doar divizează societatea”

/ Acum 1 zi

Deputați moldoveni participă la evenimentele dedicate marcării a patru ani de la începutul războiului din Ucraina

/ Acum 1 zi

Patru ani de la începutul invaziei ruse în Ucraina: Ambasadorul Paun Rahovei: „Poporul ucrainean a demonstrat o consolidare și o reziliență extraordinară”

/ Acum 2 zile

FOTO // Sprijin în valoare de 20 de milioane de euro oferit de Danemarca. R. Moldova își va consolida sectorul de apărare și mecanismele de combatere a dezinformării

/ Acum 2 zile

Femeile au reprezentat majoritatea alegătorilor în ultimele două scrutine parlamentare. CEC denotă o creștere a ratei de participare

/ Acum 2 zile

Ministra de externe a României: Trupele ruse din regiunea transnistreană trebuie să fie retrase

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi va întreprinde vizite de lucru în Elveția și Austria

/ Acum 2 zile

Președinția a venit cu precizări privind grațierea unui condamnat și revocarea ulterioară a decretului de grațiere

/ Acum 2 zile

Membrii Comitetului pentru afaceri externe din Seimasul Republicii Lituania efectuează o vizită în Republica Moldova

/ Acum 3 zile

La Chișinău va avea loc un marș de solidaritate cu Ucraina la patru ani de la invazia rusă

/ Acum 5 zile

Prima reuniune a dialogului național despre siguranța copiilor în mediul online. Președinta Maia Sandu: „Felul în care gestionăm relația copiilor cu tehnologia va modela generațiile de mâine”

/ Acum 5 zile

Președinta CC, Domnica Manole, la deschiderea Anului judiciar 2026: „Atâta timp cât controlul de constituționalitate funcționează liber și independent, echilibrul democratic în țară rămâne protejat”

/ Acum 5 zile

Parlamentari danezi vor vizita la începutul săptămânii viitoare Legislativul de la Chișinău

/ Acum 5 zile

Alexandru Munteanu salută intenția UE de a solicita Rusiei retragerea trupelor din regiunea transnistreană, în cadrul unui posibil acord de pace în Ucraina: „Este vorba de securitatea regională și cea europeană”