ro

 

Societate
09 Martie, 2026 / 14:06
/ Acum 4 ore

Actualizare MAE despre situația din Orientul Mijlociu: 33 de moldoveni au revenit la Chișinău din Dubai

În după-amiaza zilei de 8 martie, 33 de cetățeni ai Republicii Moldova, inclusiv persoane cu dublă cetățenie, au ajuns la Chișinău, la bordul unei curse operate pe ruta Dubai–Chișinău, anunță Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova (MAE), citat de MOLDPRES.

Potrivit MAE, Celula de Criză continuă să monitorizeze evoluțiile de securitate din Orientul Mijlociu, prin intermediul misiunilor diplomatice ale Republicii Moldova din regiune, și acordă sprijin consular cetățenilor moldoveni aflați în statele din zonă.

Conform sursei citate, în Emiratele Arabe Unite situația generală rămâne fără schimbări majore. Autoritățile locale continuă monitorizarea situației de securitate, iar serviciile publice și infrastructura funcționează în regim normal. Totuși, persistă anumite limitări în operarea zborurilor comerciale. Ambasada Republicii Moldova la Abu Dhabi menține contactul cu autoritățile locale și analizează opțiunile disponibile pentru cetățenii moldoveni care doresc să părăsească regiunea.

În Israel, situația rămâne în mare parte neschimbată, iar ambasada Republicii Moldova continuă să monitorizeze evoluțiile și să acorde sprijin consular cetățenilor aflați în această țară.

O situație similară se înregistrează și în Qatar, unde ambasada de la Doha gestionează solicitările de informații și asistență consulară din partea cetățenilor moldoveni.

De asemenea, Ambasada Republicii Moldova la Ankara monitorizează evoluțiile regionale și menține legătura cu cetățenii moldoveni aflați în statele pentru care este acreditată, inclusiv în Turcia.

Totodată, Ambasada Republicii Moldova la Baku urmărește evoluțiile de securitate din Iran și menține contactul cu autoritățile competente și partenerii diplomatici pentru evaluarea situației.

Autoritățile recomandă cetățenilor Republicii Moldova aflați în regiune să respecte instrucțiunile autorităților locale și să urmărească paginile oficiale ale misiunilor diplomatice pentru a primi informații actualizate.

Celula de Criză a MAE: Au fost reluate parțial operațiunile aeriene în câteva țări din Orientul Mijlociu. Un avion din Dubai va ateriza la Chișinău în jurul orei 15.00


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ziua Internațională a Femeii, marcată în Republica Moldova și în lume

/ Acum 1 zi

Restricțiile de securitate din Israel, prelungite până pe 9 martie; zborurile de plecare vor fi reluate treptat

/ Acum 1 zi

Circa 150 de elevi din toată țara participă la Olimpiada Republicană la Informatică

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu a condamnat atacurile rusești asupra orașelor ucrainene: „Sunt crime de război”

/ Acum 2 zile

Celula de Criză a MAE: Ambasadele mențin contact direct cu cetățenii moldoveni din Orientul Mijlociu și acordă sprijin consular

/ Acum 2 zile

FOTO // Mărțișorul celebrat la Baku, în cadrul unui eveniment cu diaspora moldovenească

/ Acum 2 zile

FOTO // Drumarii intervin și în zilele de odihnă la plombarea gropilor de pe drumurile naționale

/ Acum 2 zile

UN Women Moldova lansează o inițiativă pentru consolidarea accesului femeilor la justiție

/ Acum 2 zile

Târguri și iarmaroace cu produse autohtone sunt organizate în mai multe sectoare ale capitalei

/ Acum 2 zile

Creștere a apelurilor la 112 la începutul lunii martie, pe fondul intensificării activităților sociale

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil

/ Acum 2 zile

Gimnaziul „Dimitrie Cantemir” din Ștefan Vodă va fi renovat cu sprijinul Japoniei

/ Acum 2 zile

Circulația bacului Molovata a fost reluată

/ Acum 2 zile

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită în sudul țării: modernizarea celor două porturi din Giurgiulești, construcția Spitalului regional Cahul și discuții cu tinerii