Meteorologii au emis Cod galben de intensificări ale vântului, cu rafale de până la 22 m/s
Meteorologii au emis astăzi Cod galben de intensificări ale vântului, valabil pe întreg teritoriul țării, în intervalul orelor 14.00 – 23.00, comunică MOLDPRES.
Potrivit Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu, în această perioadă, pe arii extinse se prevăd intensificări ale vântului nord-vestic în rafale de până la 17–22 m/s.
În acest context, autoritățile recomandă populației să manifeste prudență sporită, să evite deplasările neesențiale în timpul rafalelor puternice, să asigure obiectele care pot fi dislocate de vânt și să fie atenți la eventuale căderi de crengi sau elemente instabile.
Procurorul Liliana Partole a fost audiată de Comisia de evaluare
FOTO // Intervenții la Strășeni, Criuleni, Călărași și Ungheni. Angajații IGSU fortifică digurile de protecție în zonele cu risc de inundații
O femeie a fost readusă la viață după un stop cardiac. Intervenție salvatoare a echipei de pe ambulanță din Mereni
Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie
IGP a înregistrat 19 cazuri de escrocherii. Cetățenii, îndemnați să nu transmită bani persoanelor necunoscute
Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării
ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola
„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”
FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne
DOC // Raport: Reforma justiției avansează, 60% dintre judecătorii supuși vettingului au fost evaluați
Crește numărul beneficiarilor de tratamente compensate. Circa 169 de mii de persoane au beneficiat în aprilie de medicamente și dispozitive compensate
O femeie din Ucraina a fost condamnată după ce a încercat să scoată 35 de mii de dolari din Republica Moldova
FOTO // Dosarul „Frauda bancară” ajunge la Curtea de Apel: Procurorii cer 25 de ani de închisoare pentru Vladimir Plahotniuc
Circulația rutieră, sistată pe un sector de drum din Strășeni după ploile abundente
VIDEO // Echipa de fotbal Levski Trakia primește sprijin financiar de la ARBOM și planuri pentru un stadion modernizat
Cristian Jardan: „Nu interzicem artiști, dar nu recomandăm concertele celor care susțin războiul”
Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece
Ministra Daniella Misail-Nichitin îndeamnă cetățenii să fie prudenți și să nu răspundă solicitărilor escrocilor: „Evitați să transmiteți date bancare sau coduri SMS”
Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”
Guvernul simplifică recunoașterea actelor de studii și a calificărilor obținute în străinătate
Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii
Președinta Sandu a discutat cu parlamentari austrieci despre parcursul european al Moldovei și extinderea cooperării bilaterale
Ministrul Apărării denunță o campanie de denigrare
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei
Executarea bugetului pentru anul 2025: Guvernul investește în servicii mai bune pentru oameni – pensii indexate, sprijin social extins și acces la mai multe servicii medicale
10 spitale din Chișinău și Bălți vor fi renovate cu sprijinul Uniunii Europene
Meteorologii au emis Cod galben de intensificări ale vântului, cu rafale de până la 22 m/s
Guvernul a aprobat măsuri pentru stabilizarea pieței carburanților și deblocarea capacităților din rețelele electrice
Moldovenii care muncesc în Canada sau Ucraina vor putea beneficia de pensii
VIDEO // Statul vine cu noi stimulente pentru energia verde. Importul turbinelor eoliene și al echipamentelor de stocare a energiei se va putea face fără taxe vamale