ro

 

Societate
29 Iunie, 2026 / 17:00
/ Acum 2 ore

Bijuterii de lux, în valoare de circa 50 de mii de dolari, depistate în bagajul unei pasagere venite din Dubai

O femeie în vârstă de 42 de ani riscă sancțiuni contravenționale după ce a încercat să introducă în Republica Moldova bijuterii de lux în valoare estimativă de circa 50 de mii de dolari americani, fără să le declare autorităților vamale. Cazul a fost documentat la intrarea în țară, pe Aeroportul Internațional Chișinău, informează MOLDPRES.

Potrivit Serviciului Vamal, femeia, care este nerezidentă, a sosit cu o cursă avia din Dubai și a ales culoarul verde de control, destinat persoanelor care nu transportă bunuri ce trebuie declarate.

În urma scanării bagajului, funcționarii vamali au depistat însă mai multe bijuterii ale unui brand de lux, confecționate din aur alb și încrustate cu diamante. Valoarea estimativă a acestora este de aproximativ 50 de mii de dolari. În bagaj au fost găsite și mai multe cutii destinate bijuteriilor, aparținând aceluiași brand, toate bunurile fiind nedeclarate.

Bunurile au fost ridicate și sunt pasibile confiscării speciale. Totodată, femeia este documentată pentru încălcarea legislației vamale și riscă să fie sancționată în conformitate cu prevederile Codului contravențional.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, la 86 de ani de la ocuparea Basarabiei și a nordului Bucovinei de regimul sovietic: „Evenimentele au marcat începutul uneia dintre cele mai grele perioade din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

USMF „Nicolae Testemițanu” a premiat câștigătorii concursului de desene „Medicul – prin ochii unui copil”

/ Acum 1 zi

În Republica Moldova este marcată Ziua Națională a Taților. Agenda evenimentelor

/ Acum 1 zi

Împușcături într-o locuință din sectorul Botanica. Un bărbat din Strășeni, reținut de poliție

/ Acum 1 zi

FOTO // Circa 600 de tineri au participat la activitățile dedicate „Zilei Învățământului Dual”

/ Acum 1 zi

Peste 20 de companii și organizații din Ungheni și-au prezentat locurile de muncă vacante în cadrul unui târg de cariere

/ Acum 2 zile

VIDEO // Ministra Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „Indemnizația acordată angajaților nu va scădea”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Membru al unui grup criminal, documentat pentru implicare în organizarea migrației ilegale

/ Acum 2 zile

Vara crește riscul căderii copiilor de la ferestre. Părinții, îndemnați să supravegheze strict minorii pentru a preveni tragediile

/ Acum 2 zile

CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatorii contractaţi în luna mai

/ Acum 2 zile

MOLDOVA SUNT EU // Vise care se nasc din curaj. Povestea Anastasiei Dumbrava, studentă la Academia „Ștefan cel Mare”

/ Acum 2 zile

IGSU îndeamnă cetățenii să respecte regulile de siguranță la scăldat

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic sporit la postul Giurgiulești - Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

VIDEO // Cetățenii, îndemnați să verifice contul personal de asigurări sociale. CNAS: „Aceste informații sunt esențiale pentru stabilirea pensiilor și indemnizațiilor”