ro

 

Societate
25 Iulie, 2026 / 08:52
/ 14 Aprilie, 2026

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă

Casa Națională de Asigurări Sociale (CNAS) a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă. Transferul are o valoare totală de 78,86 de milioane de lei, comunică MOLDPRES.

Potrivit CNAS, este vorba de indemnizațiile unice la naștere, indemnizațiile pentru creșterea și îngrijirea copilului, celor pentru creșterea copiilor gemeni, indemnizațiilor paternale și celor de maternitate. Beneficiarii pot ridica banii după ce plățile sunt procesate prin serviciul guvernamental MPay.

De asemenea, CNAS îndemnă părinții, după înregistrarea nașterii copilului la Agenția Servicii Publice, să deschidă un card social la orice bancă comercială din Republica Moldova, pentru a beneficia de indemnizații din orice colț al lumii.

Pentru informații suplimentare, persoanele pot suna la Centrul de Apel al CNAS la numărul de telefon: 022-257-777.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Legislativul va putea revizui deciziile luate în timpul stărilor de urgență. Noi prevederi, aprobate de aleșii poporului

/ Acum 20 ore

Incendiu la un depozit frigorific din Chișinău. 47 de pompieri au intervenit pentru stingerea flăcărilor

/ Acum 21 ore

VIDEO // Șantaj cu răpirea unui om de afaceri din Bălți, prevenit de procurori. Patru tineri sunt cercetați penal

/ Acum 21 ore

Un băiețel de doi ani din Fălești a ajuns la spital după ce a băut solvent

/ Acum 21 ore

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de parfumuri care conțin substanțe interzise

/ Acum 22 ore

FOTO // Investiții de 4,8 milioane de lei în școli: peste 100 de instituții vor primi echipamente moderne

/ Acum 22 ore

VIDEO // Un moldovean a fost condamnat la opt ani de închisoare după ce a exploatat sexual o tânără din Nisporeni în Atena

/ Acum 22 ore

Trei ani de închisoare pentru un angajat al unei firme de pază acuzat de tratament inuman și degradant

/ Acum 23 ore

VIDEO // Salvatorii moldoveni au fost implicați într-o nouă misiune de stingere a incendiilor forestiere în Grecia

/ Acum 23 ore

Bolnavii cardiovasculari au beneficiat de cele mai multe medicamente compensate în iunie

/ Acum 23 ore

Facturi mai mici la energie pentru o familie cu patru copii din Ștefan Vodă, care a beneficiat de Programul EcoVoucher

/ Acum 1 zi

Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz

/ Acum 1 zi

Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei

/ Acum 1 zi

Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă