DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial
Consiliul de Supraveghere al companiei publice „Teleradio-Moldova” (TRM) a anunțat lansarea concursului pentru funcția de director general. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial. Astfel, candidații pot depune dosarele de participare fie pe suport de hârtie, la sediul Companiei „Teleradio-Moldova”, fie în format digital, cu aplicarea semnăturii electronice, până la 10 iulie, comunică MOLDPRES.
Potrivit documentului publicat în Monitorul Oficial, concursul va fi desfășurat în conformitate cu Regulamentul privind modul de organizare și desfășurare a procedurii de selectare a candidatului la funcția de director general, aprobat prin decizia Consiliului de Supraveghere.
La această funcție pot candida persoanele care dețin diplomă de studii superioare în jurnalism și comunicare, drept, administrație publică, management sau într-un alt domeniu relevant, au cetățenia Republicii Moldova și minimum cinci ani de experiență managerială.
De asemenea, candidații trebuie să cunoască limba română și o limbă de circulație internațională (engleză sau franceză, nivel minim B1), să nu aibă antecedente penale nestinse, să se bucure de o reputație ireproșabilă și să nu fi fost membri de partid sau afiliați politic în ultimii doi ani. Totodată, nu pot candida persoanele private de dreptul de a ocupa funcții publice sau condamnate definitiv pentru infracțiuni de corupție.
Funcția de director general al TRM este exercitată pentru un mandat de șapte ani, care nu poate fi reînnoit.
Fotoliul de director general al postului public de televiziune a devenit vacant după demisia lui Vlad Țurcanu, survenită pe fondul valului de critici privind punctajele acordate de juriul național la concursul Eurovision Song Contest. Acesta asigură în prezent interimatul conducerii instituției.
Peste 4 000 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă
Ploile și vântul puternic au făcut ravagii în mai multe raioane. IGSU a efectuat în ultimele ore 20 de intervenții
Agenda evenimentelor, luni, 20 iulie
Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale
Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova. Sunt prognozate ploi, grindină și vijelii
Incendiu într-un atelier de restaurare a ușilor din Chișinău. Un muncitor a fost transportat la spital
Trei distincții pentru Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Biologie
Un militar în termen a ajuns în stare gravă la spital după un accident cu motocicleta în raionul Hâncești
Elevi din Republica Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie
Traficul pe mai multe străzi din capitală va fi restricționat pe durata vizitei președintei Indiei
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
FOTO // 20 de tineri au devenit ambasadori ai protecției Nistrului în cadrul școlii de vară desfăşurată la Tudora, Ştefan Vodă
Guvernul Tofan va menține compensațiile la energie pentru sezonul rece, dar mai țintit, doar pentru gospodăriile vulnerabile, corelate cu măsuri de eficiență energetică
VIDEO // Alte 27 de primării au votat pentru amalgamarea voluntară. Alexei Buzu: „Fiecare comunitate își decide viitorul cu responsabilitate, curaj și încredere”
Alți doi procurori din capitală au fost evaluați de Comisia de evaluare a procurorilor
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
VIDEO // Rețeaua modernă de apeduct din Leova va alimenta cu apă și localități din raionul Hâncești
Președinta Maia Sandu, cu ocazia vizitei Președintei Republicii India: „Vrem ca această relație să aducă rezultate concrete pentru oamenii noștri”
FOTO // Sensul giratoriu de la Ciorescu intră în etapa finală a lucrărilor
Antreprenorii vor accesa mai rapid finanțarea printr-o nouă platformă digitală
Peste 210 mii de euro pentru IMM-uri și patru investiții majore au impulsionat dezvoltarea economică în nordul țării
Acces simplificat pentru antreprenori la informațiile despre oportunități de finanțare și servicii de sprijin: ODA lansează o nouă platformă digitală
Doi tineri au fost condamnați după ce au furat 18 300 de euro, 1 300 de dolari și bijuterii dintr-o locuință
Peste 70 de pacienți au beneficiat în iunie de intervenții complexe cu consumabile finanțate de CNAM
FOTO // Trei localități din raionul Ialoveni vor beneficia de un sistem modern de alimentare cu apă
Forumul de Afaceri Moldova - India: noi perspective pentru parteneriate economice și investiții bilaterale
Forumul de afaceri Moldova – India, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „India știe cum să transforme ambiția în dezvoltare, iar Republica Moldova știe cum să transforme provocările în reforme”