ro

 

Societate
30 Iulie, 2026 / 20:23
/ Acum 10 ore

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Mai multe școli din Republica Moldova vor fi renovate cu sprijinul BEI

Mai multe instituții de învățământ din întreaga țară vor beneficia de investiții pentru modernizarea infrastructurii școlare. Decretul de promulgare și Legea pentru ratificarea Contractului de finanțare dintre Republica Moldova și Banca Europeană de Investiții (BEI) pentru realizarea proiectului „Reabilitarea și modernizarea școlilor din Moldova” au fost publicate astăzi în Monitorul Oficial, comunică MOLDPRES.

Potrivit documentului, BEI va acorda țării noastre un împrumut în valoare de 40 de milioane de euro pentru renovarea, reconstrucția și modernizarea a 20 de instituții de învățământ. Acestea fac parte din rețeaua celor 90 de școli-model, selectate de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) pentru a fi transformate în centre educaționale regionale moderne.

Investițiile vor contribui la îmbunătățirea condițiilor de studiu și a infrastructurii școlare, precum și la crearea unui mediu educațional mai sigur, mai accesibil și adaptat nevoilor elevilor și cadrelor didactice. Lucrările de reabilitare vor include termoizolarea clădirilor, eficientizarea sistemelor de încălzire, ventilare și iluminat, modernizarea sistemelor de securitate la incendiu, integrarea soluțiilor de energie regenerabilă și îmbunătățirea accesibilității. Totodată, vor fi renovate sălile de clasă, modernizate laboratoarele și dezvoltată infrastructura digitală a instituțiilor.

Pe lângă împrumutul acordat de BEI, proiectul va beneficia de un grant de 2 milioane de euro prin Platforma de Investiții pentru Vecinătate (NIP), precum și de o cofinanțare de opt milioane de euro din partea Republicii Moldova prin Mecanismul de Reformă și Creștere susținut de Uniunea Europeană. Astfel, valoarea totală a investițiilor va ajunge la 50 de milioane de euro.

Totodată, proiectul de lege prevede acordarea unor facilități fiscale și vamale pentru bunurile și serviciile destinate implementării proiectului, inclusiv scutirea de TVA, taxe vamale și alte taxe aferente importului sau livrării acestora. Modul de aplicare a acestor facilități va fi stabilit de Guvern.

Implementarea proiectului va începe în 2027, iar MEC va coordona implementarea acestuia.

Prezenta lege intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

IGP a înregistrat două cazuri de escrocherie comise anterior în capitală. Victimele, prejudiciate cu peste 188 000 de lei

/ Acum 9 ore

Parlamentul lansează campania „Sunt generația Moldova 35”. Cetățenii născuți în 1991, invitați să transmită mesaje despre independența țării

/ Acum 9 ore

Studenții din Republica Moldova vor putea urma un program european de master, dezvoltat împreună cu universități din Franța, Italia și Estonia

/ Acum 9 ore

Sesizări la Consiliul pentru Egalitate și Avocatul Poporului după declarații controversate în Parlament. Deputata Marcela Adam invocă discursul de ură

/ Acum 10 ore

VIDEO // Alți doi membri ai grupării implicate în contrabanda cu aproape 17 kilograme de hașiș au fost deferiți justiției

/ Acum 10 ore

DOC // De astăzi, intră în vigoare noile tarife pentru perfectarea permiselor de conducere

/ Acum 10 ore

Medalie de argint pentru Republica Moldova la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori

/ Acum 10 ore

Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Leușeni, pe direcția de ieșire din țară

/ Acum 11 ore

Noua lege a salarizării intră în dezbateri publice în septembrie. Guvernul promite un sistem mai echitabil de remunerare

/ Acum 12 ore

FOTO // Incendiu la un depozit de materiale de construcție din capitală. Pompierii intervin cu efective sporite

/ Acum 21 ore

Agenda evenimentelor joi, 30 iulie

/ Acum 22 ore

Sistemul de pensii, în atenția Guvernului. Premierul Vasile Tofan: „Nu putem inventa bicicleta. Alte țări au rezolvat problema prin pensii acumulative”

/ Acum 23 ore

Vreme fără precipitații și maxime de până la +33 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de joi

/ Acum 23 ore

Premierul Vasile Tofan: „Guvernul monitorizează riscurile privind alimentarea cu apă, inclusiv a capitalei"