ro

 

Societate
20 Decembrie, 2025 / 22:36
/ Acum 10 ore

Feeria sărbătorilor de iarnă revine pe străzile capitalei: Caravana Salvatorilor și Pompierilor 2025 va aduce și în acest an magia Crăciunului

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Interne, lansează „Caravana Salvatorilor și Pompierilor – ediția 2025”, un eveniment dedicat sărbătorilor de iarnă, menit să aducă bucurie, lumină și spiritul Crăciunului mai aproape de chișinăuieni, comunică MOLDPRES.

Solicitată de agenție, ofițerul de presă al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Liliana Pușcașu, a menționat că evenimentul de lansare a caravanei va avea loc pe 24 decembrie 2025, la ora 17:30, în fața Ministerului Afacerilor Interne.

Mai multe autospeciale, decorate festiv, vor parcurge străzile capitalei, transformând orașul într-o adevărată poveste de iarnă. Coloana va porni de pe strada Calea Ieșilor și va merge pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 75, unde se va desfășura lansarea oficială, urmând ca traseul să continue pe alte străzi din Chișinău.

Pompierii și salvatorii vor vizita și câteva instituții medicale și centre de plasament, oferind cadouri și aducând speranță celor care au cea mai mare nevoie în această perioadă.

Organizatorii invită toți cetățenii, de la mic la mare, să participe la eveniment și să se bucure de colinde live, muzică și o atmosferă feerică.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Campanie organizată de MMPS. Peste 6 000 de copii din serviciile sociale și familiile social-vulnerabile au primit încălțăminte de iarnă

/ Acum 1 zi

Cetățenii sunt îndemnați să respecte măsurile de siguranță în cazul depistării dronelor

/ Acum 1 zi

Încă un magistrat a picat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

Traversarea podului Maiaki-Udobnoe a fost din nou suspendată, în urma unui nou atac cu drone

/ Acum 1 zi

Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până sâmbătă, 20 decembrie

/ Acum 1 zi

USMF „Nicolae Testemițanu” și Crucea Roșie din Elveția au semnat un Acord privind instruirea studenților, medicilor și farmaciștilor rezidenți

/ Acum 1 zi

Transport modern pentru elevi: 23 de microbuze au fost transmise școlilor din țară

/ Acum 1 zi

Circulația pe podul Maiaki-Udobnoe din Ucraina a fost reluată parțial

/ Acum 1 zi

Noi audieri în dosarul „Frauda bancară”: în fața magistraților a venit fostul șef al Comisiei economie, Veaceslav Ioniță

/ Acum 1 zi

Direcția în care va evolua educația timpurie, definită în noul Cadru de referință, aprobat de MEC

/ Acum 1 zi

Examene auto fraudate: ASP anulează 700 de permise de conducere și reafirmă toleranța zero față de corupție

/ Acum 1 zi

Traficul la frontiera moldo-ucraineană, parțial sistat după atacurile cu drone din Ucraina

/ Acum 1 zi

VIDEO// Trei persoane vor ajunge pe banca acuzaților în cazul contrabandei cu peste un milion de țigări

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru finanțarea Partidului „Șansa”