ro

 

Societate
25 Iulie, 2026 / 11:22
/ 03 Iunie, 2026

FOTO, VIDEO // Femei din comunități rurale și arii protejate, în schimb de experiență la Parcul Natural Comana din România pentru consolidare rolului în dezvoltarea locală

Treisprezece femei din comunități rurale și arii protejate au participat la o vizită de studiu în Parcul Natural Comana din România, dedicată managementului participativ al ariilor protejate, antreprenoriatului sustenabil local și consolidării rolului femeilor în dezvoltarea comunităților rurale, informează MOLDPRES.

Vizita de studiu a fost organizată de AO EcoContact în cadrul proiectului „Îmbunătățirea managementului ariilor protejate din Republica Moldova prin dezvoltare instituțională, consolidarea capacităților și restaurarea habitatelor”, implementat de AO EcoContact și AO BIOTICA, cu suportul Agenției Austriece pentru Dezvoltare, ca parte a Parteneriatelor Internaționale Austria. Evenimentul a reunit antreprenoare locale, reprezentante ale societății civile, lidere comunitare și participante implicate în dezvoltarea unor inițiative economice și comunitare în proximitatea ariilor protejate din Republica Moldova.

Programul a inclus sesiuni tematice și exemple practice privind cooperarea dintre administrațiile ariilor protejate și comunități, integrarea perspectivei de gen în procesele de planificare și dezvoltarea activităților economice compatibile cu obiectivele de conservare a biodiversității. Participantele au analizat inițiative locale din domeniul ecoturismului, valorificării patrimoniului natural și cultural, gastronomiei tradiționale și meșteșugurilor, inclusiv exemple dezvoltate în cadrul „Morii de Hârtie” și „Casei Comana” din zona Parcului Natural Comana.

Natalia Jardan, vice-directoarea Rezervației Naturale „Codrii”, participantă la vizita de studiu, a evidențiat componenta educațională și comunitară a inițiativelor analizate în cadrul vizitei.

„Experiența de la Comana oferă perspective utile pentru dezvoltarea proiectelor dedicate infrastructurii turistice și activităților de cercetare în ariile protejate din Republica Moldova. Ce m-a impresionat cel mai mult la aceste ateliere este faptul că aici sunt implicați copiii, care vin și încearcă să creeze diverse lucruri din aceste materiale”, a spus Natalia Jardan.

La rândul său, Elena Frunze-Hatman, actriță și directoare a Teatrului „Alexei Mateevici”,  inițiatoare a unei viitoare activități de camping și teatru de vară în zona Donici, a remarcat importanța valorificării patrimoniului local și a identității comunitare în dezvoltarea unor inițiative sustenabile.

„Am apreciat în mod special spiritul de echipă, modul în care sunt gestionate lucrurile și felul în care poate fi valorificat ceea ce ai, dacă știi să vorbești despre legenda locului și să îi faci pe oameni să descopere cu interes și curiozitate ceea ce îi înconjoară”, a menționat  Elena Frunze-Hatman.

Vizita de studiu contribuie la activitățile desfășurate de AO EcoContact pentru promovarea participării femeilor în procesele de guvernanță a ariilor protejate și susținerea inițiativelor economice locale dezvoltate în armonie cu obiectivele de conservare și dezvoltare durabilă a comunităților rurale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Legislativul va putea revizui deciziile luate în timpul stărilor de urgență. Noi prevederi, aprobate de aleșii poporului

/ Acum 23 ore

Incendiu la un depozit frigorific din Chișinău. 47 de pompieri au intervenit pentru stingerea flăcărilor

/ Acum 23 ore

VIDEO // Șantaj cu răpirea unui om de afaceri din Bălți, prevenit de procurori. Patru tineri sunt cercetați penal

/ Acum 23 ore

Un băiețel de doi ani din Fălești a ajuns la spital după ce a băut solvent

/ Acum 1 zi

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de parfumuri care conțin substanțe interzise

/ Acum 1 zi

FOTO // Investiții de 4,8 milioane de lei în școli: peste 100 de instituții vor primi echipamente moderne

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un moldovean a fost condamnat la opt ani de închisoare după ce a exploatat sexual o tânără din Nisporeni în Atena

/ Acum 1 zi

Trei ani de închisoare pentru un angajat al unei firme de pază acuzat de tratament inuman și degradant

/ Acum 1 zi

VIDEO // Salvatorii moldoveni au fost implicați într-o nouă misiune de stingere a incendiilor forestiere în Grecia

/ Acum 1 zi

Bolnavii cardiovasculari au beneficiat de cele mai multe medicamente compensate în iunie

/ Acum 1 zi

Facturi mai mici la energie pentru o familie cu patru copii din Ștefan Vodă, care a beneficiat de Programul EcoVoucher

/ Acum 1 zi

Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz

/ Acum 1 zi

Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei

/ Acum 1 zi

Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă