ro

 

Societate
19 Ianuarie, 2026 / 16:50
/ Acum 7 ore

Frigul face victime: 34 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au suferit hipotermii

Un număr de 34 de persoane au avut nevoie de intervenția echipelor medicale de urgență de la începutul anului, după expunerea prelungită la temperaturi scăzute, comunică MOLDPRES.

Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, dintre cazurile înregistrate, 24 au fost diagnosticate cu hipotermie, iar 10 cu degerături.

Conform sursei citate, toate persoanele afectate au primit asistență prespitalicească, inclusiv evaluare medicală, stabilizarea funcțiilor vitale și măsuri de reîncălzire activă și pasivă. În situațiile care au necesitat investigații suplimentare sau tratament specializat, pacienții au fost transportați la instituții medicale spitalicești.

În 2025, autoritățile medicale au raportat 156 de cazuri de hipotermie și 41 de cazuri de degerături, ceea ce demonstrează impactul temperaturilor scăzute asupra populațiilor vulnerabile.

În această perioadă, când afară sunt temperaturi scăzute, specialiștii recomandă evitarea expunerii îndelungate la frig și recunoașterea precoce a simptomelor asociate hipotermiei și degerăturilor, avertizând că intervenția promptă reduce riscul complicațiilor și al deceselor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Două troleibuze implicate într-un accident în Chișinău: anchetă internă demarată

/ Acum 1 zi

Ministerul de Externe a venit cu precizări despre microbuzul cu moldoveni răsturnat în România

/ Acum 1 zi

Intervenție inedită la Tudora. Polițiștii de frontieră au salvat o lebădă rănită pe Nistru

/ Acum 1 zi

Republica Moldova și România consolidează parteneriatul în sănătate. O nouă vizită a ministrului român este planificată în martie

/ Acum 1 zi

Atenție, șoferi! Acces limitat în centrul Chișinăului pe durata vizitei oficiale a președintelui Albaniei

/ Acum 1 zi

VIDEO// Ministerul Educației promovează inovația digitală în școli: 70 de învățători au fost instruiți să folosească roboți educaționali și ochelari VR

/ Acum 1 zi

Peste 20 de străini au primit refuz de intrare în Republica Moldova în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

Drumurile naționale sunt practicabile: 59 de tone de sare au fost împrăștiate noaptea trecută

/ Acum 1 zi

Ce se ascunde sub gheața din Antarctica? O nouă hartă dezvăluie lumea ascunsă a munților și lacurilor de pe continentul înghețat

/ Acum 1 zi

Credincioșii serbează Ajunul Bobotezei și merg la biserici după Agheasma Mare

/ Acum 1 zi

Tineri din Moldova și Norvegia au vizitat Parlamentul

/ Acum 1 zi

Copila de nouă ani, lovită de o ambulanță la Basarabeasca, a fost adusă în comă la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău

/ Acum 2 zile

VIDEO// Sensul giratoriu de la Peresecina a fost redeschis după reparații

/ Acum 2 zile

Poliția: Drona găsită pe malul unui iaz din Telenești este de tip Gerbera și nu conținea explozibil