
Guvernul reacționează la solicitarea Moldova Fruct: „Deciziile vin după evaluarea pagubelor”
Executivul Republicii Moldova a venit cu o reacție oficială la solicitarea Asociației Moldova Fruct privind acordarea unui sprijin financiar pentru producătorii agricoli afectați de înghețurile târzii din primăvara anului curent. Autoritățile subliniază că orice intervenție guvernamentală va fi fundamentată pe o evaluare temeinică a situației din teren,comunică MOLDPRES.
„Avem nevoie de date clare din teren. În prezent, este în desfășurare procesul de evaluare a pagubelor cauzate de înghețurile din primăvară. Evaluarea este realizată de către comisiile locale din cadrul direcțiilor agricole raionale, la solicitarea agricultorilor”, a declarat Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Potrivit lui Daniel Vodă, autoritățile centrale sunt în așteptarea rapoartelor sistematizate de la direcțiile agricole subordonate Consiliilor raionale.
„Când vom primi toate cifrele sistematizate la Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, vom decide măsurile necesare”, a adăugat Daniel Vodă.
Asociația Moldova Fruct, care reprezintă interesele a peste 180 de producători și exportatori de fructe din Republica Moldova, a solicitat sprijin financiar din partea statului în contextul pierderilor semnificative înregistrate în livezi ca urmare a temperaturilor sub zero grade înregistrate în lunile aprilie și mai. Fenomenul a afectat în mod deosebit culturile pomicole, punând în pericol recolta de mere, prune, cireșe și alte fructe destinate atât pieței interne, cât și exportului.
Asociația a solicitat Guvernului și Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, până pe 31 mai 2025, declararea stării de calamitate națională de primăvară în agricultură.
Guvernul reiterează angajamentul său de a sprijini sectorul agricol, însă menționează că orice decizie de intervenție va fi luată responsabil, pe baza unor date verificate și consolidate la nivel național.
FOTO // Condrița s-a transformat în „Reședința Copiilor” de 1 iunie. Premierul Dorin Recean: „Ne asigurăm că fiecare copil primește un viitor plin de oportunități”
Ministerul Muncii și Protecției Sociale, alături de copii, prin dezvoltarea politicilor de susținere a acestora
FOTO Ziua Internațională a Copilului a fost marcată în toate posturile vamale de frontieră din R. Moldova
FOTO Sute de micuţi din Moldova au pornit pe 1 iunie la drum cu „Trenul Copilăriei”
Drumarii recomandă măsuri de siguranță rutieră pentru protecția copiilor, odată cu începerea vacanței de vară
Ecologiştii îndeamnă de Ziua Copilului să nu fie uitaţi nici micii locuitori ai naturii
Preşedinta Maia Sandu, de Ziua Internaţională a Copilului: „Noi, adulții, vom avea grijă să fie mereu senin cerul deasupra voastră”
Alexei Buzu: „Guvernul are grijă de copii și va continua să le ofere protecție socială, sprijin familial și un viitor mai bun”
STATISTICĂ: Copiii reprezintă 20,7% din populaţia R. Moldova, cu 105 băieți la 100 fete
Eroii echipajului SMURD Iași, comemorați în Republica Moldova la nouă ani de la tragedia aviatică de la Haragâș
Doina Gherman: „Drumul nostru spre Uniunea Europeană trece prin București”
Directorii de școli pot participa la un program de consolidare a competențelor de leadership
Discuțiile de pace dintre Ucraina şi Rusia s-au încheiat la Istanbul
Peste 100 de grădinițe din capitală își vor suspenda temporar activitatea în perioada de vară
Peste 400 de fermieri au depus cereri de subvenţii complementare, în valoare de 120 mln lei. Apelul continuă până în septembrie
Sistemul informațional „Autotest” va fi modernizat
Agenții economici vor putea solicita online certificatele de origine preferențială
22 de cetățeni au solicitat ambulanța săptămâna trecută după ce s-au intoxicat cu medicamente
Dorin Junghietu: „Energocom continuă procurările de gaze, conform cadrului legal și în condiții de transparență”
La Cimișlia a fost inaugurat un centru de intervenție timpurie pentru copii
Acord semnat la Berna. Moldovenii care muncesc în Elveția vor beneficia de pensii și alte prestații sociale
CNAS a finanțat plățile pentru familiile cu copii
Dorin Recean, către absolvenți la începutul sesiunii de examene: „Vă încurajez să credeți în potențialul vostru”
Oraşul Briceni va elabora un program de revitalizare, pentru a fi eligibil în mai multe proiecte de finanțare
Spectacolul Teatrului Național „Mihai Eminescu” „Grădina de sticlă” ajunge în șapte orașe din Europa