VIDEO // Mai multe persoane au fost reținute într-un dosar de escrocherie și spălare de bani printr-un „centru de apel”
Cincisprezece persoane au fost reținute de oamenii legii, fiind bănuite de escrocherii și spălare de bani prin intermediul unui „centru de apel”, care ar fi generat un rulaj lunar de aproximativ două milioane de dolari, transmite MOLDPRES.
Potrivit informațiilor, ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate și cei de urmărire penală ai Inspectoratul Național de Investigații, cu suportul mascaților din Brigada de Poliție cu Destinație Specială Fulger, în comun cu procurorii PCCOCS, au efectuat reținerile în urma unor percheziții desfășurate joi.
Ancheta arată că cei 15 suspecți activau ca operatori telefonici și la calculator, prezentându-se drept specialiști în tehnologii informaționale. Aceștia ar fi convins victimele să „investească” în bunuri inexistente, precum terenuri pentru construcții, tranzacții valutare, inclusiv cu criptomonede, sau alte scheme fictive de investiții. Pentru a induce în eroare persoanele, operatorii creau aparența unor investiții reale, iar după ce banii ajungeau în posesia organizatorilor, legătura cu victimele era întreruptă.
Totodată, grupul ar fi fost implicat și în operațiuni de spălare a banilor proveniți din diverse activități ilegale, atât din Republica Moldova, cât și din afara țării, inclusiv escrocherii, contrabandă cu țigări și alcool și trafic de droguri. În acest scop, ar fi fost create firme-paravan și platforme dedicate tranzacțiilor cu criptovalute.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat 25 de calculatoare de birou și 35 de telefoane mobile, care urmează a fi supuse expertizelor pentru documentarea completă a schemei infracționale.
Cele 15 persoane reținute au vârste cuprinse între 24 și 36 de ani, provin din stânga Nistrului, sudul țării și sunt inclusiv cetățeni străini. A fost reținut și presupusul lider al operatorilor, un bărbat în vârstă de 34 de ani.
Procurorii PCCOCS urmează să examineze probele acumulate pentru formularea învinuirii și solicitarea aplicării arestului preventiv, precum și pentru identificarea organizatorilor din eșalonul superior. În paralel, continuă identificarea victimelor și stabilirea prejudiciului cauzat fiecărei persoane înșelate.
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Flux crescut de călători la frontieră în perioada estivală: autoritățile din R.Moldova și România întreprind măsuri pentru fluidizarea circulației
Elevii din toate instituțiile de învățământ din țară vor începe noul an de studii cu lecția „Independența care ne unește”
Încălcarea normelor de etică și integritate în instituțiile de învățământ, în vizorul Consiliului de etică al MEC
Produse autohtone, expuse la târguri organizate în weekend în sectoarele capitalei
A început sezonul de vânătoare: reguli și restricții stabilite de Ministerul Mediului
Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Sculeni și Leușeni
O minoră de șapte ani, implicată într-un accident rutier în Grecia, a fost adusă în Republica Moldova cu o autospecială SMURD
Restricții de circulație pe strada Calea Ieșilor din capitală, cu modificări în circulația transportului public
Vreme caldă în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +33°C
CNAS a finanțat indemnizațiile pentru familiile cu copii și cele pentru incapacitatea temporară de muncă
Peste 18 000 de studenți, înmatriculați la universitățile din țară în sesiunea de bază. Cifra denotă o creștere de 16% față de anul trecut
Cetățenii reveniți în țară au fost informați despre oportunitățile de angajare și măsurile de sprijin oferite de ANOFM
FOTO // Un nou traseu turistic îi invită pe turiști să descopere „Nistrul de Jos”
Republica Moldova are suficiente stocuri de carburanți, iar lipsa motorinei este temporară, anunță Ministerul Energiei
Iranul și SUA ar fi convenit să prelungească armistițiul cu încă 60 de zile
Circa 2 200 de petiții și adresări verbale din partea cetățenilor au fost recepționate de Parlament în prima jumătate a anului
ANRE: 75 de stații din țară raportează lipsă de motorină, iar 27 nu au benzină
VIDEO // Un bărbat din Florești, reținut într-un caz de escrocherie după ce a deposedat o femeie de circa 62 000 de lei
Peste 750 de ultramaratoniști din 13 țări vor concura pe întinderea sărată a Lacului Tuz din Turcia
Funcția de bașcan al Găgăuziei a fost declarată vacantă
Fostul președinte al Adunării Populare a Găgăuziei, Dmitri Constantinov, a fost condamnat la opt ani de închisoare de magistrații Curții de Apel Sud
FOTO // Republica Moldova participă la COP17 privind combaterea deșertificării și restaurarea terenurilor
Peste 3 800 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Debitul de intrare în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk a coborât la un nivel alarmant
Peste 230 de pacienți au beneficiat de tratament intervențional pentru AVC ischemic acut în prima jumătate a anului
Maia Sandu îi îndeamnă pe copii să povestească despre cărțile citite în această vară. Cei mai pasionați de lectură, invitați la Președinție
FOTO // Peste 165 de hectare din raionul Dondușeni vor putea fi irigate printr-un nou sistem de alimentare cu apă
Un adolescent din Republica Moldova, salvat de polițiștii români după ce a fost luat de curenții Prutului
Un tânăr a fost condamnat la 23 de ani de închisoare după ce ar fi violat și omorât o femeie la Chișinău