MEC a lansat programul de formare a autorilor de manuale
Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a lansat Programul național de formare și certificare a autorilor de manuale școlare. Primele instruiri sunt destinate specialiștilor care vor edita noile manuale de matematică, transmite MOLDPRES.
Instruirile sunt susținute de experți naționali și internaționali din cadrul PractNet, cu experiență în dezvoltarea curriculumului și a materialelor educaționale. În cadrul sesiunilor sunt abordate teme esențiale pentru elaborarea manualelor moderne, precum transpunerea curriculumului în conținut didactic, aplicarea conceptului de „învățare în spirală”, consolidarea progresivă a conceptelor matematice, utilizarea resurselor digitale și adaptarea activităților la diferite niveluri de studiu.
Secretarul general al MEC, Galina Rusu, a declarat că formarea și certificarea autorilor de manuale reprezintă o noutate în sistemul educațional și are drept scop profesionalizarea procesului de elaborare a manualelor.
„Va fi creată o bază de date a autorilor certificați, iar în procedurile de achiziție a manualelor va fi introdusă cerința ca cel puțin 30% dintre autori să dețină certificare”, a explicat Galina Rusu.
Programul face parte dintr-un pachet mai amplu de reforme menite să îmbunătățească calitatea manualelor și să le adapteze la nevoile actuale ale elevilor. Aproximativ 400 de cadre didactice s-au înscris la instruiri, cele mai mari solicitări fiind pentru limbile străine, limba și literatura română, matematică și științe.
Etapele următoare includ instruiri dedicate integrării noilor educații în manuale, organizate în perioada 2-4 iunie 2026, sesiuni de schimb de bune practici în luna august și integrarea noilor concepții curriculare în manualele pentru toate cele 28 de discipline școlare, în luna septembrie.
Reforma prevede și un nou mecanism de evaluare a manualelor, în care calitatea va avea o pondere de 90%, precum și extinderea utilizării manualelor digitale și interactive. Manualele vor avea un format modernizat, cu tipar color, structură clară, fonturi adaptate vârstei elevilor și imagini de calitate, iar cele voluminoase vor fi divizate pentru a reduce greutatea ghiozdanelor.
Totodată, manualele vor fi disponibile gratuit în format electronic, iar pentru matematică vor fi utilizate și manuale din Estonia, traduse și adaptate la contextul național, cu sprijinul partenerilor internaționali.
Primăriile care au ales amalgamarea voluntară vor primi peste 6,5 miliarde de lei. Alexei Buzu: „Guvernul pune la dispoziția primăriilor care se amalgamează voluntar un pachet de investiții fără precedent”
Apa și canalizarea se scumpesc în Chișinău. ANRE a aprobat noile tarife
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. R. Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente
VIDEO // O femeie și doi foști polițiști de frontieră, reținuți în dosarul migrației ilegale a 400 de ucraineni apți de luptă
Creștinii ortodocși îi sărbătoresc pe Sfântul Mucenic Foca și pe Sfânta Maria Magdalena
DOC // Aneta Gonța preia oficial conducerea Consiliului Audiovizualului. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial
Peste 14.700 de solicitări la ambulanță într-o săptămână. Urgențele cardiovasculare, cele mai frecvente
Două persoane au murit într-un accident produs pe traseul Chișinău - Bălți
Agenda evenimentelor, marți, 4 august
Vreme caniculară se anunță pentru marți, 4 august
Vizita reprezentanților talibani în Republica Moldova este „absolut inacceptabilă”. A fost dispusă o anchetă
Primăriile cu o populație mai mică de 3.000 de locuitori vor fi supuse amalgamării normative. Igor Grosu: „Reforma trebuie finalizată în această toamnă”
FOTO // Peste o mie de elevi din Bălți vor beneficia de condiții moderne de studiu
FOTO // Autoritățile vamale și de frontieră din Moldova și România au stabilit noi măsuri pentru fluidizarea traficului în postul Leușeni–Albița
Peste 60 de persoane au fost afectate într-un focar de salmoneloză la Chișinău. ANSP anunță rezultatele anchetei
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru un an
ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari
Republica Moldova s-ar putea confrunta în această seară cu deficit de energie din cauza situației din regiune. Autoritățile îndeamnă cetățenii să economisească electricitatea
Siguranța podurilor, activitatea punctelor de înmatriculare a mijloacelor de transport și acreditarea școlilor auto, discutate în cadrul reuniunii experților de profil de pe ambele maluri ale Nistrului
Investițiile false continuă să facă victime. IGP anunță șase cazuri de escrocherie soldate cu un prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei
VIDEO // Doi tineri, documentați după ce ar fi spart mai multe mașini în sectorul Râșcani al capitalei
VIDEO // Noi focare de pestă porcină africană și rabie, confirmate în mai multe raioane ale țării
Peste 11 mii de elevi au fost admiși la studii liceale în urma primei etape a concursului
Circa 20 de monede presupuse a fi din aur, depistate într-un bagaj la vama Aeroport
Localitățile amalgamate voluntar vor beneficia de sprijin pentru crearea Centrelor unificate de prestare a serviciilor
Sancțiuni de peste 2,3 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în luna iulie
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Republica Moldova va dezvolta un nou instrument de garantare a creditelor pentru investițiile în sisteme de stocare a energiei