
Omagiu adus Reginei Maria a României de Majestatea Sa Margareta și Principele consort Radu, la Chișinău
Majestatea Sa Margareta și Principele consort Radu au depus un buchet de flori albe la monumentul Reginei Maria a României, inaugurat recent la Chișinău, comunică MOLDPRES cu referire la Casa Regală a României.
Familia Regală a adus un omagiu Reginei Maria a României de la a cărei naștere se vor împlini în noiembrie 150 de ani.
Regina Maria, străbunica majestății Sale Margareta, a avut un rol crucial în consolidarea României Mari, promovarea identității românești în Basarabia și recunoașterea statului român pe plan internațional.
Monumentul a fost inaugurat pe 27 martie cu prilejul marcării a 107 ani de la Marea Unire. Sculptat în bronz de Veaceslav Jiglițchi, în baza unui proiect realizat de arhitectul Mihail Andrieș, monumentul a fost edificat de Asociația „Monumentum” la inițiativa avocatului Iulian Rusanovschi.
Majestatea Sa Margareta și Principele consort Radu s-a aflat în vizită în Republica Moldova în perioada 6-7 aprilie. Reprezentanții Casei Regale a României au avut o întrevedere cu președinta Maia Sandu, au vizitat Curtea Constituțională a Republicii Moldova și Banca națională.
Sub egida Casei Regale a României, la Chișinău s-a desfășurat pe 7 aprilie un forum economic moldo-român.
Sfânta Lumină va ajunge și în acest an în Republica Moldova
De Paști, transportul public din capitală va circula în regim special
Moldovenii care călătoresc în statele membre ale UE vor plăti tarife de roaming mai mici
Operațiunea „ANTIDROGUS”: 11 persoane reținute și 33 de percheziții desfășurate timp de o lună pe întreg teritoriul țării
Cetățenii sunt îndemnați să opteze pentru produse autohtone în contextul Sărbătorilor Pascale
Cererea de solicitare a livretului militar va putea fi depusă online
Spiritul Învierii, mai aproape de oameni. Asociația Investitorilor din România a făcut donație pentru 1000 de familii din Republica Moldova
Pompierii vin cu recomandări privind prevenirea incendiilor și situațiilor de risc în perioada Sărbătorilor Pascale
Grav accident la Florești: o persoană a decedat, iar altele patru au fost traumatizate
Ordinul lui Putin de a „suspenda” loviturile asupra infrastructurii energetice din Ucraina a expirat
Cum va fi vremea de Paști. Prognoza meteo pentru zilele de sâmbătă și duminică
VIDEO // Foametea din 1946-1947. Tragedia văzută prin ochii copiilor de atunci
Lucrările de construcție a Liniei Electrice Vulcănești - Chișinău avansează pe o distanță de 100 de kilometri, cu peste 300 de fundații de piloni finalizate
Ofițerii INI și procurorii PCCOCS efectuează percheziții în UTA Găgăuzia
Producători și vânzători de mezeluri, verificați de Fisc
Carabinierii moldoveni pleacă într-o misiune de menținere a păcii în Kosovo
Construcția Podului de la Ungheni peste râul Prut va fi lansată pe 26 aprilie printr-un eveniment deosebit. Vladimir Bolea: „Este un proiect de suflet”
Fostul negociator-șef al Sloveniei pentru aderarea la UE și-a împărtășit experiența cu instituțiile din Republica Moldova
Elevii au ieșit în vacanța de Paști
GALERIE FOTO // Piața Centrală, împânzită de cumpărători în preajma Paștelui
Peste 400 de pompieri vor fi la datorie în Noaptea Învierii
Flux sporit de pasageri pe Aeroportul Chișinău în perioada Sărbătorilor Pascale. Autoritățile vin cu recomandări pentru călători
Droguri în valoare de jumătate de milion de lei, ridicate de polițiști. Două persoane, reținute
Astăzi începe campania electorală pentru alegerile locale noi din 18 mai 2025
ANSP avertizează: Consumul excesiv de alimente în perioada Paștelui poate avea consecințe grave asupra sănătății