ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 17:53
/ 24 Iunie, 2026

Peste 440 de escrocherii telefonice au fost prevenite de oamenii legii în ultimele 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii au înregistrat un caz nou de fraudă telefonică, iar alte șase cazuri, comise anterior, au fost raportate de victime în această perioadă. Prejudiciul total depășește un milion de lei. În același interval, datorită vigilenței cetățenilor, au fost prevenite 440 de tentative de escrocherie telefonică, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, infractorii folosesc apeluri telefonice pentru a induce în eroare victimele, prezentându-se drept reprezentanți ai unor bănci sau instituții publice, cu scopul de a obține date personale sau acces la conturile bancare.

Poliția reamintește cetățenilor să nu transmită bani sau bunuri persoanelor necunoscute, să verifice orice solicitare suspectă prin contact direct cu banca sau instituția vizată și să nu divulge date personale în urma apelurilor telefonice neverificate.

Oamenii legii subliniază că nicio bancă și nicio instituție publică nu solicită date confidențiale prin telefon. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

CNAM a transferat peste 20 de milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți aferente lunii iunie

/ Acum 9 ore

Un adolescent de 16 ani a decedat într-un accident cu motocicleta la Fălești

/ Acum 9 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 17 iulie

/ Acum 20 ore

Vreme caldă și fără ploi pentru ziua de vineri. Temperaturile vor ajunge până la 32 de grade

/ Acum 22 ore

Persoanele cu dizabilități, îndemnate să nu restituie prestațiile sociale până la încheierea verificărilor

/ Acum 23 ore

Veniturile bugetului asigurărilor sociale au depășit 27,5 miliarde de lei în primul semestru al anului

/ Acum 1 zi

Arest la domiciliu pentru consilierul MAN Ion Onța, suspectat că ar fi înșelat două persoane cu 155.000 de euro prin investiții imobiliare fictive

/ Acum 1 zi

VIDEO // O grenadă antitanc, depistată de polițiști într-o gospodărie din raionul Căușeni

/ Acum 1 zi

Reglementări noi privind reducerea emisiilor de metan și a altor poluanți climatici: proiectele au fost prezentate public

/ Acum 1 zi

FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”

/ Acum 1 zi

Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești

/ Acum 1 zi

FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni

/ Acum 1 zi

Procuratura oferă detalii despre ancheta în cazul Vartic: raportul de expertiză medico-legală suplimentară a fost finalizat