ro

 

Societate
25 Decembrie, 2025 / 14:59
/ Acum 5 ore

Peste 62 de mii de traversări la frontieră, în ajunul Crăciunului pe stil nou

Peste 62 de mii de traversări ale frontierei de stat au fost înregistrate în ultimele 24 de ore. Cele mai tranzitate puncte de trecere sunt Aeroportul Internațional Chișinău, Leușeni, Sculeni, Otaci și Palanca, informează MOLDPRES.

Potrivit Poliției de Frontieră, în ultimele 24 de ore, pe sensul de intrare în Republica Moldova s-a aplicat refuzul de autorizare a trecerii frontierei de stat pentru 18 persoane străine.

Cele mai frecvente încălcări înregistrate sunt nerespectarea regimului frontierei de stat și a regulilor de trecere a frontierei de stat, folosirea documentului fals și nerespectarea regulilor de ședere și intrare în Republica Moldova.

În perioada sărbătorilor de iarnă, atunci când mai mulți cetățeni din străinătate revin acasă, iar alții pleacă în vacanță, angajații Serviciului Vamal și Poliției de Frontieră activează în regim sporit și aplică un set de măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier. Acțiunile sunt menite să gestioneze eficient fluxul de călători și mijloacele de transport.

Cetățenii care planifică o călătorie, pot urmări situația în timp real în punctele de trecere a frontierei, accesând: https://border.gov.md/camere-web. Totodată, persoanele care au întrebări suplimentare, pot apela la Linia Verde a Poliției de Frontieră: 022 259 717.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Trei persoane, reținute în cazul omorului din raionul Anenii Noi. Unul dintre bănuiți ar fi comis și alte infracțiuni similare

/ Acum 1 zi

Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de iarnă

/ Acum 1 zi

CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va digitaliza piața farmaceutică: consultări publice cu autorități și experți

/ Acum 1 zi

Noua Lege a cetățeniei Republicii Moldova a intrat în vigoare: cereri depuse exclusiv cu programare și reguli mai stricte de verificare

/ Acum 1 zi

Un tânăr riscă închisoare pe viață pentru viol și omor

/ Acum 1 zi

VIDEO//Construcții ilegale în centrul capitalei: CNA desfășoară percheziții

/ Acum 1 zi

Percheziții într-un dosar de organizare ilegală a jocurilor de noroc. Persoanele riscă până la cinci ani de închisoare

/ Acum 1 zi

Elevii pleacă în vacanța de iarnă

/ Acum 1 zi

FOTO // Memorandum semnat la Chișinău. Poliția Națională și IGP din România vor consolida cooperarea în domeniul protecției martorilor

/ Acum 1 zi

Două persoane, inclusiv un copil, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră vor aplica un set de măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier în perioada sărbătorilor de iarnă

/ Acum 1 zi

DOC// Familiile diplomaților moldoveni detașați în Regatul Țărilor de Jos se vor putea angaja în câmpul muncii

/ Acum 1 zi

ANSP: 101 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută