VIDEO // Sărbătoare pe străzile capitalei. Caravana Salvatorilor și Pompierilor pornește în ajun de Crăciun
O coloană de autospeciale îmbrăcate în straie de sărbătoare va aduce, în această seară, bucurie și spiritul Crăciunului în capitală. Caravana Salvatorilor și Pompierilor – ediția 2025 este dedicată sărbătorilor de iarnă, menită să aducă lumină și spiritul Crăciunului mai aproape de chișinăuieni, informează MOLDPRES.
Caravana va porni pe arterele principale ale capitalei, conform următorului itinerar: str. Calea Ieșilor – bd. Ștefan cel Mare și Sfânt - str. Ciuflea – bd. Dacia – str. Burebista – str. Cuza Vodă – bd. Traian – str. Grenoble – str. Hâncești - str. Spicului – str. Sfânta Vineri – str. Valea Rediului.
De asemenea, la ora 17:30, locuitorii și oaspeții capitalei sunt invitați în fața Ministerului Afacerilor Interne de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt nr.75, pentru a da start evenimentului feeric, dedicat marcării ajunului de Crăciun pe stil nou. Aici, va fi organizat un spectacol deosebit pentru publicul larg. La eveniment sunt așteptați copii și părinți, dar și toți doritorii pentru a simți magia sărbătorilor.
Pompierii și salvatorii vor vizita și câteva instituții medicale și centre de plasament, oferind cadouri și aducând speranță celor care au cea mai mare nevoie în această perioadă.
Caravana Salvatorilor și Pompierilor se află la cea de-a patra ediție. Evenimentul este organizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Interne.
Elevii pleacă în vacanța de iarnă
FOTO // Memorandum semnat la Chișinău. Poliția Națională și IGP din România vor consolida cooperarea în domeniul protecției martorilor
Două persoane, inclusiv un copil, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră vor aplica un set de măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier în perioada sărbătorilor de iarnă
DOC// Familiile diplomaților moldoveni detașați în Regatul Țărilor de Jos se vor putea angaja în câmpul muncii
ANSP: 101 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Blocul chirurgical al Spitalului raional Hâncești, reparat capital. Investițiile ajung la 3,8 milioane de lei
Secretarul PP „Șor” din Rîșcani, condamnat la patru ani de închisoare pentru finanțare ilegală a partidului
Circulație în condiții de iarnă pe drumurile din nordul și centrul țării
USMF „Nicolae Testemițanu” a inaugurat noi laboratoare didactice și de cercetare în domeniul farmaceutic
Justiția din Moldova, aliniată standardelor europene: CSM la reuniunea de la Strasbourg
Asistența medicală antirabică din Chișinău va fi descentralizată începând cu 1 ianuarie 2026
Agenda evenimentelor, miercuri, 24 decembrie
Veste bună pentru pasageri: curse suplimentare cu trenul Chișinău-Iași în perioada sărbătorilor
VIDEO // Sărbătoare pe străzile capitalei. Caravana Salvatorilor și Pompierilor pornește în ajun de Crăciun
Avertizare hidrologică: pe râurile mici, lacuri și anumite sectoare ale Prutului se va forma gheață
FOTO // Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a atins pragul de 6 milioane de pasageri în 2025, un record istoric
PMAN a fost redeschisă pentru circulația tuturor mijloacelor de transport
Peste cinci ani de închisoare pentru o tânără care a atras un minor în rețeaua de droguri
Cod galben de răcire accentuată a vremii: temperaturile scad cu până la 7 grade pe 25 decembrie
Republica Moldova, printre destinațiile turistice cu cea mai rapidă creștere din Europa
VIDEO // Trei persoane, reținute în cazul omorului din raionul Anenii Noi. Unul dintre bănuiți ar fi comis și alte infracțiuni similare
INTERVIU MOLDPRES // Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga: „Integrarea europeană schimbă fundamental modul în care sprijinim agricultura”
Nereguli financiare la MAIA și deficiențe de guvernanță la APP, discutate în Parlament
Crăciunul pe stil nou vine cu cele mai mici prețuri la carburanți din ultimii aproape patru ani
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de iarnă
Peste 900 de fulgi de nea croșetați, într-o expoziție la Muzeul de Etnografie și Istorie Naturală
Zelenski prezintă un plan de pace în 20 de puncte, elaborat împreună cu SUA
CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți
Ultima ședință plenară din 2025 va avea loc pe 29 decembrie. Deputații vor discuta bugetul și proiecte de aliniere la UE