ro

 

Societate
07 Martie, 2026 / 00:43
/ Acum 13 ore

Peste 90% dintre produsele alimentare analizate în 2025 sunt conforme. ANSA a publicat raportul privind reziduurile de pesticide

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a publicat Raportul anual privind monitorizarea reziduurilor de pesticide în produsele alimentare de origine vegetală pentru anul 2025, document care arată că majoritatea alimentelor analizate respectă limitele legale privind siguranța alimentară. Potrivit rezultatelor, 91,7% dintre probele analizate au fost conforme, ceea ce indică un nivel ridicat de siguranță a produselor comercializate pe piața Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

Raportul oferă o imagine de ansamblu asupra reziduurilor de pesticide identificate în produsele alimentare introduse pe piață, evidențiind atât nivelul de conformitate, cât și eventualele neconformități depistate. Documentul include, de asemenea, recomandări privind gestionarea riscurilor acolo unde au fost constatate depășiri ale limitelor maxime admisibile.

Număr semnificativ mai mare de probe analizate

În anul 2025, ANSA a intensificat activitățile de control și monitorizare, analizând 2.108 probe de produse alimentare, cu 962 mai multe decât în anul 2024. Monitorizarea a vizat atât produsele autohtone, cât și pe cele de import, fiind realizată pentru a evalua expunerea consumatorilor la eventuale riscuri și pentru a verifica respectarea normelor sanitare în vigoare.

Analizele au fost efectuate în mai multe programe de control:

  • 237 de probe au fost analizate în cadrul programului de monitorizare a produselor alimentare de origine vegetală autohtone, dintre care patru probe (1,7%) au fost declarate neconforme;
  • 356 de probe au fost analizate pentru produsele alimentare de origine vegetală din import, fiind confirmate 34 de probe neconforme (9,6%);
  • 1.477 de probe au fost examinate în cadrul controalelor intensificate la posturile de inspecție la frontieră, unde 138 de probe (9,3%) au fost neconforme;
  • 38 de probe au fost analizate pentru produse alimentare de origine vegetală ecologice, toate fiind conforme.

Măsuri luate pentru loturile neconforme

În urma depistării produselor care depășeau limitele maxime admisibile de reziduuri de pesticide, inspectorii ANSA au inițiat controale inopinate la operatorii economici vizați și au dispus o serie de măsuri pentru gestionarea situațiilor de neconformitate.

Printre acțiunile întreprinse se numără:

  • distrugerea sau reciclarea unor loturi de rodii, mărar, pătrunjel, hrișcă, morcov, orez, ceai și ardei, în cantitate totală de 217.760,8 kg;
  • utilizarea condiționată pentru biogaz sau ardere a 720 kg de orez;
  • utilizarea la semănat a unui lot de 3.000 kg de ovăz;
  • nevalorificarea și lăsarea în câmp a unor loturi de căpșune, mărar și pătrunjel, în cantitate de 270 kg;
  • returnarea către exportator a unor loturi de ceai și orez, în cantitate de 50.034,51 kg;
  • retragerea de pe piață a unor loturi deja comercializate de rodii, tomate, mărar, pătrunjel și smochine, în cantitate de 54.229,8 kg.

Respectarea normelor sanitare, obligatorie pentru operatorii economici

Conform prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 867/2023, care aprobă Regulamentul sanitar privind limitele maxime de reziduuri de pesticide din sau de pe produse alimentare și hrană de origine vegetală și animală, precum și ale Ordinului Ministerului Sănătății nr. 20/2024, plasarea pe piață a produselor alimentare care depășesc limitele maxime admise este strict interzisă.

Reglementările naționale transpune cerințele Regulamentului (CE) nr. 396/2005, aplicat la nivel european, stabilind standarde stricte pentru protecția consumatorilor.

Raportul publicat de ANSA evidențiază, astfel, rolul controalelor oficiale în asigurarea siguranței alimentare și în prevenirea comercializării produselor care pot prezenta riscuri pentru sănătatea populației. Totodată, monitorizarea constantă a reziduurilor de pesticide contribuie la creșterea transparenței și la consolidarea încrederii consumatorilor în produsele alimentare disponibile pe piața Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

Primul monument dedicat eroilor moldoveni, căzuți în toate războaiele, inaugurat în Ungaria

/ Acum 15 ore

Radiografia poluării în Moldova: specialiștii de mediu învață să măsoare amprenta de carbon a economiei

/ Acum 16 ore

Legea ce prevede fortificarea securității judecătorilor și procurorilor a fost publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 16 ore

ARBOM a susținut organizarea recepției dedicate Zilei Naționale a Bulgariei la Chișinău

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 6 martie

/ Acum 1 zi

Vreme fără precipitații și maxime de până la 11 grade Celsius, prognozate pentru vineri

/ Acum 1 zi

Campania „Învață în Moldova” // Absolvenții de liceu descoperă oportunitățile oferite de universitățile din țară

/ Acum 1 zi

Asistența juridică garantată de stat, solicitată mai des: peste 65 de mii de cazuri în 2025

/ Acum 1 zi

CNAS atenționează cetățenii despre tentative de fraudă ce implică date cu caracter personal

/ Acum 1 zi

Radiodifuzorii ar putea fi obligați să asigure o cotă de 50% de conținut în limba română. Consiliul Audiovizual solicită Parlamentului și Ministerului Culturii revizuirea Codului Serviciilor Media Audiovizuale

/ Acum 1 zi

Numirea membrilor propuși de partenerii de dezvoltare în comisiile de evaluare externă a judecătorilor și procurorilor va fi făcută cu majoritatea simplă de voturi

/ Acum 1 zi

VIDEO // Lot de aproape 19 tone de rodii neconforme, oprit la frontieră și distrus sub supravegherea autorităților

/ Acum 1 zi

Autoritățile statului au aplicat sechestre în valoare totală de 7,57 miliarde de lei pe cazul „Frauda bancară”

/ Acum 1 zi

Ziua Mondială a Eficienței Energetice: Moldova își reafirmă angajamentul pentru un consum inteligent și sustenabil