DOC // Președinta Maia Sandu a numit 16 judecători în mai multe instanțe din țară. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a numit 16 judecători în funcție până la atingerea plafonului de vârstă. Decretul prezidențial a fost publicat astăzi în Monitorul Oficial al Republicii Moldova, comunică MOLDPRES.
Potrivit decretului, magistrații au fost numiți la judecătoriile din Hâncești, Orhei, Soroca, Bălți, Cahul, Drochia, Ungheni, Edineț și Chișinău.
Printre persoanele numite se numără Adela Cazacu la Judecătoria Hâncești, Dionisie Cebotărean la Judecătoria Orhei, Nelea Codreanu la Judecătoria Soroca și Ghenadie Prețivatîi la Judecătoria Chișinău.
Totodată, mai mulți judecători au fost desemnați la instanțele din Bălți, Cahul și Drochia, inclusiv Elena Fortuna, Ecaterina Gaina, Ecaterina Gavrilița și Ion Țurcan.
În același număr al Monitorului Oficial a fost publicat și decretul privind numirea lui Alexandru Machidon în funcția de Procuror General al Republicii Moldova.
Ministra Natalia Plugaru anunță un set de măsuri pentru a preveni plecarea minorilor de acasă: „Locul copiilor este în familie, de aceea vom extinde serviciile sociale de sprijin”
VIDEO // Droguri ascunse în suplimente alimentare, găsite la controlul vamal din Chișinău
Reguli noi pentru automobilele introduse temporar în țară
Veteranii celui de-al Doilea Război Mondial vor primi ajutoare de peste 30 mii de lei
Un intermediar al Partidului „Șor” a fost condamnat pentru transport de bani destinați protestelor
Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, despre fragmentele de drone depistate la Telenești și Chișinău: „Atât timp cât Rusia continuă războiul în Ucraina, țara noastră este amenințată direct”
Republica Moldova va încheia un Acord în domeniul serviciilor aeriene cu Bosnia și Herțegovina
Autoritățile locale din Moldova ar putea participa la proiecte europene comune
Alertă de călătorie în Belgia: traficul aerian va fi perturbat din cauza unei greve naționale
Remunerarea experților din cercetare va fi majorată de peste cinci ori
FOTO // Proiectil din al Doilea Război Mondial, descoperit pe un câmp din raionul Râșcani
Guvernul a aprobat un nou regulament pentru Inspectoratul de Mediu. Va fi creat un centru de reacție permanentă la incidente ecologice
Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat într-o nouă autoritate de meteorologie și monitorizare a mediului
Procurorii au contestat sentința în cazul lui Vladimir Plahotniuc. PA: „Pedeapsa aplicată este prea blândă și nu reflectă gravitatea faptelor comise”
Cetățean turc, condamnat la închisoare după ce ar fi folosit acte false pentru a solicita azil în Moldova
DOC // Un singur intermediar între producător și consumator. Noua lege a fost publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Ministrul Culturii invită publicul să viziteze pavilionul R. Moldova la Bienala de la Veneția: „Veniți să susținem artiștii noștri și Republica Moldova”
DOC // Procedura de autorizare a medicamentelor va fi eficientizată: acces mai rapid la tratamente pentru pacienți
DOC // Taxe și accize unificate pe ambele maluri ale Nistrului. Noile reguli au intrat de astăzi în vigoare
DOC // Președinta Maia Sandu a numit 16 judecători în mai multe instanțe din țară. Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Pârlea, actorul care a dat viață comediei și scenei moldovenești
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită de lucru în municipiul Bălți
Dolarul se ieftinește cu 15 bani într-o singură zi
Rusia cere ambasadelor de la Kiev să-şi evacueze personalul înainte de 9 mai
Vicepremierul pentru reintegrare a participat la reuniunea Comitetului politic și de securitate al Consiliului Uniunii Europene
VIDEO // Germania propune renunțarea la unanimitate în deciziile de politică externă ale UE
Agenda evenimentelor, joi, 7 mai
Vreme frumoasă, fără precipitații și maxime de până la 27 de grade Celsius, prognozate pentru joi
Chișinăul se alătură apelului european împotriva participării Rusiei la Bienala de la Veneția. Ministrul Cristian Jardan: „Cultura nu poate fi separată de război și realitate”
Ministrul Infrastructurii: „Podul de Flori” și primul tronson de autostradă vor fi gata în 2026