FOTO // Promovarea limbii găgăuze, susținută prin noi măsuri educaționale. Maia Sandu: „Păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române trebuie să meargă în paralel, pentru ca oamenii să beneficieze de oportunitățile parcursului european”
Păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române trebuie să meargă în paralel, pentru a asigura atât identitatea, cât și oportunitățile de dezvoltare, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul evenimentului dedicat promovării limbii găgăuze, desfășurat astăzi la Chișinău. Șefa statului a subliniat că parcursul european al țării oferă oportunități pentru toți cetățenii și nimeni nu trebuie lăsat în urmă, indiferent de limba maternă sau apartenența etnică, relatează MOLDPRES.
„O țară puternică se poate construi doar de comunități puternice. Nici o comunitate nu poate trăi în izolare. Dezvoltarea implică dialog și participare activă în viața întregii societăți. De aceea, trebuie să înțelegem că păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române sunt două laturi ale aceleiași monede: identitate și oportunitate, rădăcini și deschidere, apartenență și viitor. Ele trebuie să meargă în paralel pentru ca autonomia găgăuză și oamenii ei să poată să se bucure pe deplin de oportunitățile oferite de parcursul nostru european, un parcurs în care nimeni, indiferent de limba maternă sau apartenența etnică, nu trebuie lăsat în urmă”, a declarat Maia Sandu.
La inițiativa președintei Maia Sandu, Ministerul Educației și Cercetării a aprobat Planul Național pentru promovarea limbii găgăuze, document care prevede măsuri pentru susținerea și dezvoltarea acesteia.„Apreciez faptul că în ultimii ani Ministerul Educației și Cercetării a intensificat eforturile în această direcție, iar adoptarea Planului Național de Acțiuni pentru învățarea și promovarea limbii găgăuze în autonomie pentru perioada 2026-2027 se înscrie în această serie de măsuri. Singura șansă reală pentru ca limba găgăuză să dăinuie și pentru generațiile viitoare este o schimbare profundă de paradigmă și de mentalitate. Totul începe acasă. Limba maternă se învață de la părinți, din primele cuvinte. Apoi trebuie să continuăm acest lucru la grădiniță și mai departe la școală, punând un accent real pe studierea ei. Doar așa o putem păstra, prin oameni, prin familie, prin educație”, a menționat șefa statului.
La rândul său, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a subliniat că planul va permite susținerea financiară a unor activități, precum formarea cadrelor didactice, actualizarea curriculumului și instruirea adulților, contribuind astfel la consolidarea identității găgăuze și la transmiterea limbii către noile generații.
„Limba găgăuză a fost păstrată și adusă mai departe din generație în generație, prin povești, prin cântece. Ea este astăzi prezentă în școli, grădinițe, în universități, iar în spațiile acestui parcurs sunt oameni dedicați, profesori, scriitori, cercetători, părinți, care au crezut că limba maternă merită să trăiască și să se dezvolte, iar conferința de astăzi celebrează contribuția acestor oameni care au păstrat pe parcursul deceniilor și au dezvoltat identitatea găgăuză. Responsabilitatea noastră este să continuăm acest efort, să păstrăm limba găgăuză și să o facem mai relevantă și mai atractivă pentru copiii și tineri, iar o limbă care trăiește cu adevărat este o limbă care este vorbită zi de zi”, a specificat Dan Perciun.
Susținerea dezvoltării educației și a patrimoniului lingvistic din Găgăuzia a fost reconfirmată de ambasadorul Turciei la Chișinău, Uygar Mustafa Sertel.„Suntem gata să oferim sprijinul necesar. În acest sens, Ambasada Turciei și Consulatul din Comrat sunt deschise să contribuie la dezvoltarea parteneriatelor între Ministerul Educației și Cercetării, Comitetul Executiv, universitățile din Comrat și instituțiile de învățământ din Găgăuzia și de la nivel central, unde se studiază limba găgăuză. De asemenea, suntem pregătiți să sprijinim bibliotecile prin oferirea de materiale și surse de carte, inclusiv donații pentru Biblioteca din Comrat și alte biblioteci. Ușile noastre rămân deschise pentru orice inițiativă menită să susțină și să dezvolte acest domeniu important” a menționat ambasadorul Uygar Mustafa Sertel.
Conform Recensământului Populației și Locuințelor din 2024, prezentate de Biroul Național de Statistică, populația de etnie găgăuză numără 97,2 mii de persoane, reprezentând 4% din populația Republicii Moldova.Vezi și: GALERIE FOTO // Eveniment dedicat limbii găgăuze, organizat la Chișinău
Vreme schimbătoare și risc de îngheț pentru ziua de miercuri
Peste 350 de copii au plecat de acasă sau din plasament în primele luni ale anului
Numărul infecțiilor respiratorii scade, anunță ANSP
FOTO // Lingouri din aur și valută nedeclarată, depistate la Aeroportul Chișinău
FOTO // Ședința Comitetului Național pentru Combaterea Traficului de Ființe Umane, organizată la MAE. Măsurile active de prevenire a fenomenului, pe agenda discuțiilor
VIDEO // Doi angajați ai SIS, aflați în captivitate în Rusia, repatriați cu suportul lui Donald Trump. Președinta Maia Sandu: „Am readus acasă doi cetățeni care lucrează pentru R. Moldova, în schimbul a doi deținuți care au lucrat împotriva țării”
Fragmente de dronă, depistate pe acoperișul unui bloc din capitală. IGP: „Nu conțin substanțe explozive”
Secția de boli infecțioase din Strășeni a fost renovată și eficientizată energetic
A fost lansată platforma „Vocea Pacientului”: feedback-ul bolnavilor devine instrument oficial în reformarea sistemului medical
Un șofer care a fugit de la locul unui accident va ajunge la închisoare
METEO // Temperaturile scad până la minus 3 grade Celsius în nopțile de 29 și 30 aprilie
Noi metode de înșelăciune. Escrocii contactează victimele și se prezintă drept reprezentanți ai instituțiilor bancare sau ai organelor de drept
O tânără din capitală va plăti o amendă de peste 31 de mii de lei pentru fals în declarații
Un bărbat din Ialoveni a ajuns la spital în urma unui incendiu
Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică. Un proiect de lege în acest sens a fost înregistrat în Legislativ
CSM anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de judecător la curțile de apel
Un adolescent de 16 ani, depistat în timp ce conducea un automobil la Ialoveni. IGP îndeamnă părinții să monitorizeze strict accesul minorilor la vehicule
FOTO // Promovarea limbii găgăuze, susținută prin noi măsuri educaționale. Maia Sandu: „Păstrarea limbii găgăuze și învățarea limbii române trebuie să meargă în paralel, pentru ca oamenii să beneficieze de oportunitățile parcursului european”
Modificări importante pentru zilieri: registrele pe hârtie vor fi înlocuite cu un sistem electronic
Tot mai mulți pacienți folosesc eRețeta pentru medicamente compensate. Peste 193 de mii de moldoveni au primit tratamente luna trecută
VIDEO // Reforma Moldsilva prevede crearea brigăzilor zonale pentru utilizarea eficientă a tehnicii silvice
BTA: Aderarea la zona euro face Bulgaria o destinație și mai atractivă și sigură pentru investitori, anunță ministrul bulgar al Finanțelor
GALERIE FOTO // Eveniment dedicat limbii găgăuze, organizat la Chișinău
Ariile protejate din Moldova vor fi administrate după standarde europene, conform unui ghid nou susţinut de Austria
Președinta Maia Sandu, despre grațierea lui Balan: „A avut funcție de răspundere în perioada lui Plahotniuc. Nu cred că există alte riscuri în prezent”
Ofițerii SIS, ținuți captivi în Federația Rusă, au revenit în Republica Moldova
Control parlamentar extins asupra CSE și durată flexibilă a stării de urgență, propuse de deputați
VIDEO // Muncitorii S.A. Drumuri intervin pentru sporirea siguranței rutiere în raioanele Ialoveni, Ocnița și Cahul
ANI a constatat avere nejustificată de peste 1,5 milioane de lei în cazul unui fost deputat
Premierul Alexandru Munteanu, la întrevederea cu Președintele României, Nicușor Dan: „Continuăm să lucrăm împreună pentru rezultate concrete: mai multă siguranță energetică, infrastructură mai bună și oportunități reale pentru oameni”


