Reguli noi în magazine. Comercianții vor fi obligați să afișeze țara de proveniență pentru produsele alimentare
Comercianții vor fi obligați să indice clar țara de origine a produselor alimentare. Un proiect de modificare a Legii privind comerțul interior a fost votat astăzi în prima lectură de 64 de deputați, comunică MOLDPRES.
Documentul prevede că unitățile comerciale cu o suprafață mai mare de 50 de metri pătrați vor trebui să afișeze lizibil denumirea țării de proveniență pentru toate produsele alimentare, fie că sunt preambalate sau vândute în vrac. Reprezentarea grafică a drapelului va fi opțională, însă utilizarea acestuia fără indicarea țării va fi interzisă.
Autorii inițiativei susțin că măsura va contribui la susținerea producătorilor locali și la creșterea transparenței pentru consumatori. Președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian, a explicat impactul așteptat al proiectului:
„Estimăm că o vizibilitate sporită la raft ar putea majora vânzările producătorilor locali cu un procent între 5% și 15%, în special pentru categoriile de produse proaspete”.
Potrivit acestuia, inițiativa are și un impact economic și de mediu mai larg.
„O transparență mai mare la raft poate contribui la dezvoltarea economiei locale, regionale și rurale, dar și la reducerea amprentei de carbon, prin scurtarea distanțelor de transport”.
Deputatul a precizat că noile reguli nu vor afecta micii comercianți.
„Această obligație vizează doar unitățile comerciale cu o suprafață mai mare de 50 de metri pătrați. Magazinele mici din sate nu vor fi împovărate cu sarcini administrative excesive”, a menționat Radu Marian.
Proiectul prevede și sancțiuni pentru nerespectarea noilor reguli. Astfel, persoanele cu funcții de răspundere riscă amenzi de până la 6.000 de lei, iar persoanele juridice – până la 12.000 de lei.
Inițiativa face parte dintr-un efort mai amplu de susținere a producătorilor locali și este parte a campaniei „Cumpăr bun de acasă”.
Medicina sportivă și combaterea adicțiilor, noi direcții de colaborare între USMF și România
SATUL EUROPEAN // Condiții moderne și infrastructură europeană la Vișniovca, Cantemir
ADMITERE 2026 // USMF „Nicolae Testemițanu” anunță oferta educațională pentru admiterea 2026
Noi oportunități de cooperare turistică între R. Moldova și China. Ambasadorul Petru Frunze: „Dezvoltarea turismului onsolidează legăturile dintre oameni și dintre țări”
Persoanele vizate în acțiuni judiciare abuzive vor beneficia de protecție sporită
Ploi slabe de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă
Persoanele prejudiciate în procese penale sau contravenționale vor putea solicita statului repararea pagubelor cauzate
Răspunderea penală va putea fi transmisă după reorganizarea persoanelor juridice
Adoptat de Parlament. Mai multe proceduri judiciare vor fi digitalizate pentru a spori accesul la justiție
FOTO // Peste 10 mii de locuitori din raionul Leova vor beneficia de apă potabilă printr-un nou apeduct magistral
Comunitățile din nordul țării vor beneficia de noi investiții în infrastructură și dezvoltare economică
Votat de Parlament. Republica Moldova se va integra în sistemul european de recunoaștere a calificărilor profesionale
FOTO // Subdiviziunile INSP au fost dotate cu cinci automobile printr-un proiect cofinanțat de Uniunea Europeană
Doi foști funcționari fiscali, condamnați după ce ar fi promis influență asupra judecătorilor CSJ
Două trasee strategice din sudul țării vor fi reabilitate cu sprijinul BERD
SUA vor aplica o nouă politică de restricționare a vizelor. Autoritățile interzic intrarea persoanelor implicate în infracțiuni cibernetice, escrocherii online și șantaj sexual
O adolescentă de 14 ani, salvată dintr-o schemă de trafic prin cerșetorie. Trei persoane, în vizorul procurorilor
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Ghimpu, eroul care a arborat tricolorul pe clădirea Parlamentului în 1990
Î.S. „MOLDATSA” are un nou administrator interimar
IGP înregistrează noi cazuri de fraude telefonice. Prejudiciul ajunge la peste un milion de lei
AIPA a autorizat plăți de aproape 17,5 milioane de lei pentru agricultori
Un băiat de 15 ani a primit o nouă șansă la viață după un transplant hepatic de la donator viu
Energocom continuă achizițiile de gaze pentru sezonul rece 2026-2027
Aeroportul Chișinău amenajează o zonă temporară de pre-îmbarcare pentru a fluidiza traficul de pasageri
Peste 14 mii de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM. Ministra Natalia Plugaru: „Fiecare persoană angajată va avea un venit sigur și o șansă la o viață mai bună”
Sportivii moldoveni au cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Europene de kaiac-canoe
VIDEO // Drumul de centură de la Slobozia Mare, redeschis circulației. Igor Grosu: „Este o investiție europeană de care vor beneficia transportatorii și cetățenii”
Serviciul Vamal a încasat peste 861 de milioane de lei în ultima săptămână
Preţul petrolului scade
Doi concubini riscă până la 20 de ani de închisoare după ce ar fi omorât o femeie și i-ar fi furat bunurile