Reguli noi pentru străinii din Republica Moldova: legea a fost publicată în Monitorul Oficial
Decretul de promulgare și noua lege privind regimul străinilor din statele non-UE aflați pe teritoriul Republicii Moldova au fost publicate în Monitorul Oficial și intră în vigoare la data de 1 iunie 2027 după armonizarea completă a cadrului normativ național cu acquis-ul Uniunii Europene în domeniul migrației, comunică MOLDPRES.
Actul normativ, elaborat de Ministerul Afacerilor Interne, stabilește un cadru juridic unitar privind admiterea, șederea, evidența și monitorizarea străinilor aflați în Republica Moldova. Autoritățile susțin că noile prevederi vor contribui la digitalizarea procedurilor, standardizarea proceselor administrative și creșterea atractivității țării pentru investitori și forță de muncă străină.
Legea introduce un sistem diferențiat al șederii în funcție de durată - de scurtă ședere (până la 90 de zile) și de lungă ședere (peste 90 de zile) - precum și în funcție de scop, inclusiv muncă, studii, cercetare, programe de schimb, activitate investițională, reîntregirea familiei sau voluntariat.
Totodată, sunt prevăzute facilități pentru atragerea investitorilor, antreprenorilor, lucrătorilor înalt calificați, specialiștilor în domenii deficitare și lucrătorilor sezonieri.
Documentul introduce și termeni armonizați cu legislația Uniunii Europene, precum lucrător transferat intracorporativ (ICT), lucrător au pair, permis de lucrător sezonier, dar și noțiuni precum căsătorie de conveniență sau ședere ilegală.
O altă noutate o reprezintă introducerea „Cărții de rezidență”, document unic de identitate pentru străinii aflați legal în Republica Moldova.
Legea mai prevede obligativitatea prezentării dovezilor privind mijloacele de întreținere, domiciliul și scopul șederii, precum și introducerea conceptului de profil de risc pentru evaluarea amenințărilor la adresa securității naționale, ordinii publice și sănătății publice. Este prevăzută și procedura de îndepărtare a străinilor care nu respectă regimul de ședere.
Pentru regiunea din stânga Nistrului legea instituie condiții speciale de acordare și prelungire a dreptului de ședere, prin documentare suplimentară, care reprezintă singurul instrument legal prin care Republica Moldova poate menține evidența acestora, prevenind șederea neregulamentară și asigurând aplicarea uniformă a legislației naționale.
În Republica Moldova se află în prezent peste 21.500 de străini și apatrizi din circa 130 de state. Aproximativ 5.600 de persoane au drept de ședere permanentă, iar circa 16.000 dețin drept de ședere provizorie.
Autoritățile intensifică acțiunile împotriva ambroziei în luna iunie
Sfântul Sinod al BOR a inițiat procedurile pentru alegerea unui nou Mitropolit al Basarabiei
Fraudele online și telefonice generează un val de apeluri la 112
FOTO, VIDEO // Femei din comunități rurale și arii protejate, în schimb de experiență la Parcul Natural Comana din România pentru consolidare rolului în dezvoltarea locală
Aliniere la standardele UE în domeniul muncii: lucrătorii frontalieri vor putea primi indemnizație de șomaj
Directorul CNMC, după ploile puternice de marți: „Riscuri majore nu sunt”
Zeci de muniții din al Doilea Război Mondial, distruse de geniștii Armatei Naționale în luna mai
Un șef de secție din cadrul SA „Termoelectrica”, reținut de CNA într-un dosar de corupere activă și pasivă
Mai mulți arbori doborâți și vehicule blocate în urma ploilor și vântului puternic. Salvatorii au intervenit pentru înlăturarea consecințelor
Cronica ARHIVELOR // Elena Alistar – vocea feminină din Sfatul Țării
Drumarii au intervenit pe mai multe trasee naționale după ploile abundente
Creștinii ortodocși de stil vechi îi sărbătoresc pe Sfinții Împărați Constantin și Elena
Agenda evenimentelor, miercuri, 3 iunie
Vremea instabilă se menține: precipitații în întreaga țară, prognozate pentru miercuri
Alexandru Munteanu la Conferința investițională Republica Moldova–UE: „Moldova este pregătită pentru aderare și devine parte a economiei europene”
Comisara europeană, Marta Kos, la Chișinău: „Moldova va fi din ce în ce mai profund integrată în economia europeană, nu doar la momentul aderării, ci cu mult înainte de aceasta”
Președinta Maia Sandu, la Conferința investițională R. Moldova – Uniunea Europeană: „Tot mai mulți prieteni din UE vor să contribuie la succesul economic al țării noastre”
Un copac căzut a blocat circulația în apropiere de Cantemir. Drumarii au intervenit pe mai multe trasee din țară după ploile abundente
Siegfried Mureșan: „Moment istoric pentru viitorul european al Republicii Moldova: încep pregătirile pentru deschiderea negocierilor pe clustere”
Reguli noi pentru străinii din Republica Moldova: legea a fost publicată în Monitorul Oficial
BNM marchează 35 de ani de la fondarea și deschide ușile pentru vizitatori
Încep examenele de absolvire a gimnaziului: prima probă este cea la Istoria românilor și universală
Un medic oftalmolog și o asistentă medicală din Edineț au ajuns în vizorul CNA într-un dosar de corupție pasivă
Antreprenori de pe ambele maluri ale Nistrului pot participa la un program de instruire pentru dezvoltarea capacităților de export
Lista medicamentelor compensate a fost extinsă cu noi tratamente pentru pacienții care au suferit transplanturi de organe
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini
VIDEO // Proiect-pilot al ASP: instructorii auto pot fi prezenți la examenul pentru permis
Președinția Cipriotă a UE a lansat pregătirile pentru deschiderea oficială a Clusterului 1 în negocierile de aderare cu Republica Moldova și Ucraina
Agenda evenimentelor, joi, 4 iunie