ro

 

Societate
30 Mai, 2026 / 17:33
/ 04 Aprilie, 2026

FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală

Republica Moldova și Republica Populară Chineză fac pași importanți către o cooperare descentralizată, punând accent pe parteneriate directe între comunitățile locale. Ambasadorul Republicii Moldova în China, Petru Frunze, a efectuat prima sa vizită oficială într-o provincie chineză de la preluarea mandatului, alegând ca destinație orașul Yiwu din provincia Zhejiang, un hub comercial de talie mondială, transmite MOLDPRES.

Vizita a marcat un punct de cotitură în relațiile bilaterale la nivel regional, principala realizare fiind deschiderea negocierilor pentru stabilirea unor legături administrative strânse prin acorduri de înfrățire.

În cadrul întrevederii oficiale cu viceprimarul orașului Yiwu, Gong Shujuan, ambasadorul Petru Frunze a pus bazele unei colaborări pe termen lung. Discuțiile s-au concretizat prin decizia de a iniția demersurile oficiale pentru semnarea unui acord de colaborare și înfrățire între Yiwu și o localitate din Republica Moldova.

Acest demers nu este unul izolat, diplomatul moldovean subliniind intenția de a extinde acest model de succes. Obiectivul Ambasadei este identificarea mai multor metropole chineze interesate să stabilească parteneriate strategice cu orașe din Republica Moldova.

„Aceste înfrățiri vor viza domenii esențiale cum ar fi facilitarea schimbului de mărfuri și atragerea capitalului chinez în economia locală; programe de schimb pentru studenți și evenimente de promovare a tradițiilor naționale; implementarea unor soluții moderne de gestiune a serviciilor publice locale”, a relevat Petru Frunze.

Agenda ambasadorului a inclus o vizită la celebrul Centru Comercial din Yiwu, o structură  de 5,5 milioane m² care găzduiește peste 2 milioane de producători. Recunoscând potențialul imens pentru exporturile moldovenești, Petru Frunze a solicitat stabilirea unor contacte directe între administrația acestui gigant comercial și agenții economici din Republica Moldova.

O astfel de conexiune ar permite produselor autohtone să beneficieze de o vizibilitate fără precedent pe piața asiatică, eliminând intermediarii și facilitând parteneriatele logistice.

Dincolo de componenta economică, vizita a evidențiat și importanța relațiilor interumane. La invitația autorităților sportive chineze, ambasadorul moldovean a participat la o cursă ciclistă dedicată corpului diplomatic. Prezența oficialului moldovean, care a avut onoarea de a înmâna diplome învingătorilor, a reconfirmat faptul că sportul rămâne un limbaj universal capabil să consolideze prietenia dintre popoare.

„Sportul reprezintă un obiectiv comun, capabil să apropie oameni și să consolideze relațiile de prietenie între țări”, a punctat Petru Frunze, evidențiind atmosfera de deschidere și respect reciproc întâlnită în provincia Zhejiang.

Această deplasare semnalează o nouă strategie a diplomației moldovenești în China, una mult mai aplicată pe nevoile autorităților locale și ale sectorului privat, transformând distanța geografică într-o oportunitate de dezvoltare prin înfrățiri și parteneriate economice directe.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți

/ Acum 1 zi

FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele

/ Acum 1 zi

Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului

/ Acum 1 zi

CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție

/ Acum 1 zi

Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată

/ Acum 1 zi

Un pensionar din Chișinău a rămas fără 2,1 milioane de lei după o fraudă telefonică

/ Acum 1 zi

VIDEO // Percheziții în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale și trafic de lemn. Șapte persoane au fost reținute

/ Acum 1 zi

Mesaj emoționant la final de an școlar. Alexandru Munteanu: „Ultimul sunet este una dintre acele clipe pe care nu le uiți niciodată”

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au murit într-un accident în raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Noi reguli pentru fumători din iunie 2026

/ Acum 1 zi

Un adolescent de 15 ani a fost găsit împușcat într-o localitate din raionul Briceni

/ Acum 1 zi

VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie