
Școlile vor putea alege ziua în care vor organiza festivitățile dedicate încheierii anului de studii
Instituțiile de învățământ general vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului școlar 2024–2025, urmând să aleagă între zilele de 30 și 31 mai, transmite MOLDPRES.
Astfel, Ministerul Educației și Cercetării a adoptat o decizie care permite desfășurarea acestui eveniment fie pe 30 mai, fie pe 31 mai 2025. Școlile care vor alege data de 30 mai vor putea organiza evenimentul festiv după finalizarea lecțiilor.
Fiecare școală va alege data potrivită după ce va consulta comunitatea școlară – elevi, părinți și cadre didactice – pentru a organiza activitățile de final de an într-un mod cât mai eficient.
După festivitățile de încheiere a anului școlar 2024–2025, pentru elevii claselor a IX-a și a XII-a vor urma examenele de absolvire, iar elevii din celelalte clase vor pleca în vacanța de vară.
Plicul cu testele pentru proba la Limba și literatura română, deschis neautorizat într-o școală din Rezina în ziua în care elevii au susținut evaluarea la matematică
Doi candidați pentru funcția de membru în Colegiul disciplinar al judecătorilor au fost supuși evaluării externe
Plajele din capitală, în proces de pregătire pentru sezonul estival
Vicepremierul Mihai Popșoi s-a întâlnit cu moldovenii din Danemarca. Conversiunea permiselor de conducere și garanțiile sociale, pe agenda discuțiilor
SATUL EUROPEAN // Rețeaua de iluminat stradal din satul Bolțun, raionul Nisporeni, a fost extinsă
Punctul de trecere a frontierei „Costești-Stânca” își va sista temporar activitatea
Intervenție chirurgicală complexă realizată de chirurgii de la Institutul Mamei și Copilului unei fetițe de șapte ani
Medici și asistenți medicali din mai multe unități ale Armatei Naționale au participat la exercițiului „MedEx 2025”
ANSP: Șase cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută, în descreștere cu 46%
Moldovenii cu cetățenie română, îndemnați să participe la alegerile prezidențiale din România. Daniel Vodă: „Este o posibilitate unică”
Republica Moldova va alinia legislația privind microorganismele modificate genetic la standardele UE
Modernizarea infrastructurii de gestionare a deșeurilor în Moldova, susținută de Guvern
Guvernul a actualizat regulile privind folosirea şi gestionarea terenurilor de subsol
Peste șapte mii de persoane și-au găsit un loc de muncă de la începutul anului. Daniel Vodă: „Este un pas concret pentru o țară stabilă”
Arme și muniții deținute ilegal, ridicate de polițiștii din Taraclia
Permisele de conducere eliberate în Republica Moldova vor fi recunoscute în Letonia
Executivul simplifică procesul de revenire și reintegrare a cetățenilor din diasporă
Ziua Familiei va fi sărbătorită printr-o serie de activități, la nivel național
Guvernul transmite municipiului Ungheni un teren pentru dezvoltare urbană și revitalizarea zonei centrale
Incendiu la o întreprindere din capitală. Trei echipe de pompieri au intervenit
Guvernul majorează sporurile salariale pentru cadrele didactice și cercetătorii din universități
În centrul orașului Ungheni va fi construită o sală polivalentă modernă
Programul Elvețian de Granturi Mici în Moldova oferă finanțare pentru mai multe proiecte
Numărul trecerilor ilegale de frontieră în Europa a scăzut semnificativ în acest an
Uniunea Europeană impune Moscovei cel de-al 17-lea pachet de sancțiuni