Sute de servicii publice destinate cetățenilor, antreprenorilor și diasporei, disponibile pe o singură platformă. Portalul EVO, lansat la Chișinău
Portalul guvernamental integrat EVO, care reunește într-un singur loc toate serviciile, platformele și instrumentele digitale guvernamentale, a fost lansat astăzi la Chișinău. Astfel, http://evo.gov.md devine punctul unic de acces la serviciile publice și interacțiunea digitală cu instituțiile statului, destinat cetățenilor, antreprenorilor și diasporei, transmite MOLDPRES.
Pe noua platformă vor putea fi găsite, într-o formă unitară și accesibilă, portalul guvernamental al serviciilor publice (servicii.gov.md); Portalul guvernamental al cetățeanului și cel al unităților de drept (MCabinet); Aplicația guvernamentală integrată EVO; Platforma de dezvoltare a serviciilor electronice și alte resurse digitale de interes public (PDSE).
Secretara de stat pentru digitalizare a Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării (MDED), Michelle Iliev, a declarat că scopul lansării noului portal este de a face relația cu statul una mai clară, mai rapidă pentru cetățeni și antreprenori, indiferent unde s-ar afla, în țară, sau în oricare alt colț al lumii.
„Nu lansăm un simplu portal, lansăm un singur nume, un sigur link și un singur punct de acces pentru interacțiunea cu statul și pentru toate serviciile publice. Lansăm noul portal cu un scop simplu: să facem relația cu statul una mai clară, mai rapidă pentru cetățeni, pentru business indiferent unde s-ar afla în țară, sau în oricare alt colț al lumii. Pe scurt, avem o singură ușă de intrare pentru toată interacțiunea cu statul”, a afirmat Michelle Iliev.
Portalul EVO nu înlocuiește aplicația EVO. Cele două instrumente au fost construite pentru a funcționa împreună ca un ecosistem: portalul - pentru acces rapid și clar, iar aplicația - pentru mobilitate.
La următoarea etapă, autoritățile își propun lansarea portofelului digital, care completează ecosistemul digital al statului, astfel încât dezvoltarea următoarelor servicii publice să fie mai ușoară, dar totodată, și aliniată la standardele UE. „Suntem printre primele țări din UE care vor dezvolta acest portofel unic digital”, a menționat Michelle Iliev.
Directoarea Agenției de Guvernare Electronică (AGE), Nicoleta Colomeeț, a afirmat că, în procesul de dezvoltare a portalului integrat EVO, a fost pus accent pe experiența utilizatorului, oferind denumiri mai clare ale serviciilor, o căutare avansată, filtre mai simple, informații despre servicii digitale sau la ghișeu, precum și etichete vizibile, care arată dacă este nevoie sau nu de semnătura electronică.
Prin evo.gov.md, utilizatorii pot semna documente electronice și verifica semnături, pot achita rapid și în siguranță servicii publice, pot oferi drept de reprezentare altor persoane, se pot programa online la instituții publice, pot accesa date publice și pot transmite petiții publice sau solicitări de informații.
Cu EVO, persoanele fizice și juridice au certitudinea că orice interacțiune cu statul se desfășoară într-un cadru unic, uniform și prietenos, fără birocrație, și cu transparență deplină, iar mediul de afaceri beneficiază de proceduri simplificate, timp redus și o interacțiune mai predictibilă cu statul.
Portalul EVO a fost dezvoltat de Agenția Guvernare Electronică, sub egida MDED, cu suportul partenerilor de dezvoltare, Programul Innovate Moldova, finanțat de Suedia și Marea Britanie, implementat de Fundația pentru Dezvoltare din Moldova.
Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, vizită pe platoul Cocieri: „Locuitorii sunt asigurați cu produse alimentare și bunuri esențiale”
Încă doi procurori au promovat evaluarea externă
Accident grav în raionul Florești. Un biciclist a decedat, după ce a fost lovit de un microbuz
Avocatul Radu Jigău se retrage din concursul pentru judecător la Curtea Supremă de Justiție
FOTO // Ministra Natalia Plugaru, întrevedere cu omologul român, Petre Florin Manole: „România este pregătită să ajute R. Moldova cu experiență, cu soluții și cu sprijin real, atunci când este nevoie”
Alertă la Cocieri: 42 de persoane evacuate în urma unui incendiu la un centru de plasament
Accident fatal la Ungheni. Un bărbat a fost lovit mortal de un microbuz
Visul unei familii transformă lemnul în afacere prosperă, cu sprijin UE și PNUD
Buget mai mare pentru Procuratura Generală în 2026: cea mai mare parte din bani va fi pentru salarii
Garanții sociale pentru moldovenii din Canada. CNAS desfășoară prima rundă de negocieri privind Acordul de securitate socială dintre Guvernul R. Moldova şi Guvernul Quebecului
FOTO // Infrastructură modernizată la Vulcănești, prin investiții guvernamentale
Procuror anticorupție, condamnat la închisoare cu executare pentru abuz asupra unui polițist
Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață densă și ghețuș. Poliția avertizează șoferii să circule cu prudență
Șefa statului, Maia Sandu: „Acuzațiile Moscovei în raport cu Serviciul de Informații și Securitate sunt false”
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită în Polonia
O rețea internațională de trafic de droguri a fost destructurată în cadrul unei operațiuni comune cu autoritățile din Germania
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu reprezentanții mai multor companii mari, pentru a prezenta oportunitățile de investiții în Republica Moldova
VIDEO // Președinta Maia Sandu trasează prioritățile pentru anul 2026: „Integrarea europeană este ancora noastră de siguranță în fața unui viitor incert”
Danemarca se arată dispusă să discute despre Groenlanda, dar cu respectarea integrității sale teritoriale
VIDEO // Comisia parlamentară pentru Integrare Europeană va prioritiza legislația UE, fondurile europene și integrarea în spațiul energetic și de plăți
Liberalizarea pieței de gaze naturale: din 1 aprilie 2026, consumatorii non-casnici mari vor activa pe piața liberă
FOTO // Facturi mai mici la energie pentru școli și agenți economici din Hâncești, care au implementat soluții de eficiență energetică
Serviciul de Informații și Securitate respinge acuzațiile lansate de autoritățile Federației Ruse
MAE: Drona depistată la Crocmaz, de proveniență rusă, reprezintă o încălcare gravă a suveranității Republicii Moldova
Avertisment pentru participanții la trafic: ninsori și drumuri alunecoase în următoarele zile
Sute de servicii publice destinate cetățenilor, antreprenorilor și diasporei, disponibile pe o singură platformă. Portalul EVO, lansat la Chișinău
Valeriu Chiveri: „Un plan de reintegrare practic nu este posibil de realizat. Ideea unui fond de convergență rămâne pe masă”
Vicepremierul Valeriu Chiveri, despre un plan de reintegrare a țării: „Toate încercările de a negocia elemente de reintegrare cu cei de la Tiraspol au fost respinse”
Peste trei mii de persoane au fost investigate pentru depistarea tuberculozei în anul 2025