ro

 

Societate
27 Iulie, 2026 / 07:19
/ 07 Mai, 2026

VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu o echipă de jurnaliști internaționali: „Cea mai bună carte de vizită sunt experiențele trăite aici”

Premierul Alexandru Munteanu a avut astăzi o întâlnire cu o echipă de jurnaliști internaționali, care au sosit în vizită în țara noastră pentru a descoperi economia, cultura și tradițiile locale. Șeful Guvernului a menționat că țara noastră are cu ce se mândri, iar cea mai bună carte de vizită sunt experiențele trăite aici, transmite MOLDPRES.

Alexandru Munteanu a prezentat Republica Moldova ca fiind o țară cu o economie deschisă, cu potențial și cu oameni care construiesc aici, acasă.

„Ne dorim ca Republica Moldova să fie înțeleasă așa cum este astăzi - o economie deschisă, cu potențial și cu oameni care construiesc aici, acasă. Astăzi, la Guvern, am primit o echipă de jurnaliști internaționali, veniți să vadă direct cum funcționează economia și mediul de afaceri din Republica Moldova. Avem ce arăta și avem nevoie de mai multă vizibilitate, iar cea mai bună carte de vizită sunt experiențele trăite aici”, a subliniat premierul Munteanu.

O echipă de jurnaliști din România, Polonia, Germania, Italia și Marea Britanie se află în această săptămână într-o vizită în Republica Moldova, pentru a descoperi economia, cultura și experiențe locale.

Vizitatorii reprezintă unele dintre cele mai importante publicații din zona economică, business, lifestyle și turism din țările lor. Ei vor explora Republica Moldova din mai multe perspective: exporturi, industrii creative, patrimoniu, gastronomie, turism și dezvoltare locală.

Agenda vizitei a fost construită și personalizată în funcție de profilul editorial și interesele jurnaliștilor, astfel încât aceștia să aibă acces direct la informații relevante, surse credibile, companii locale și experiențe care prezintă Moldova de astăzi.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Noi reguli pentru cadrele medicale. Republica Moldova va recunoaște calificările profesionale obținute în UE

/ Acum 2 zile

IGP semnalează noi cazuri de fraude telefonice. Prejudiciul ajunge la peste 500 000 de lei

/ Acum 2 zile

MMPS invită moldovenii reveniți din străinătate la o sesiune de informare privind drepturile de asigurări sociale

/ Acum 2 zile

Noi drepturi sociale pentru lucrătorii independenți: aceștia vor putea beneficia de indemnizații de maternitate, paternitate și șomaj

/ Acum 2 zile

Lingouri din aur și argint, depistate la vama Aeroport în timpul controlului vamal

/ Acum 2 zile

Parlamentul extinde drepturile mamelor: indemnizația de maternitate va putea fi stabilită și pentru femeile necăsătorite în baza venitului tatălui copilului

/ Acum 2 zile

Din 1 septembrie, elevii din clasa a IV-a vor primi note, în locul descriptorilor. MEC a aprobat metodologia

/ Acum 2 zile

Parlamentul schimbă regulile privind accesibilitatea. Serviciile și produsele vor fi adaptate pentru toate categoriile de persoane

/ Acum 2 zile

Legislativul va putea revizui deciziile luate în timpul stărilor de urgență. Noi prevederi, aprobate de aleșii poporului

/ Acum 2 zile

Incendiu la un depozit frigorific din Chișinău. 47 de pompieri au intervenit pentru stingerea flăcărilor

/ Acum 2 zile

VIDEO // Șantaj cu răpirea unui om de afaceri din Bălți, prevenit de procurori. Patru tineri sunt cercetați penal

/ Acum 2 zile

Un băiețel de doi ani din Fălești a ajuns la spital după ce a băut solvent

/ Acum 2 zile

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de parfumuri care conțin substanțe interzise

/ Acum 2 zile

FOTO // Investiții de 4,8 milioane de lei în școli: peste 100 de instituții vor primi echipamente moderne