VIDEO // Purtătoarea de cuvânt a Guvernului: „Autoritățile sunt mobilizate și lucrează în mod coordonat în contextul condițiilor meteo nefavorabile”
Autoritățile sunt mobilizate și lucrează în mod coordonat pentru a interveni în situații de urgență în contextul condițiilor meteo nefavorabile. Despre aceasta a anunțat în dimineața zilei de astăzi purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Daniela Crudu, care a prezentat principalele acțiuni implementate de instituțiile responsabile și a îndemnat cetățenii la prudență, transmite MOLDPRES.
„În perioada 4-8 februarie, Republica Moldova se confruntă cu condiții meteo nefavorabile, polei, vânt, ninsori. Toate acestea pot afecta circulația, dar și siguranța fiecăruia. Autoritățile sunt pregătite și lucrează în mod coordonat”, a declarat Daniela Crudu.
Astfel, Ministerul Afacerilor Interne și instituțiile din subordine sunt mobilizate să intervină în cazuri de urgență. Totodată, Ministerul Energiei, Ministerul Sănătății și alte instituții abilitate sunt pregătite să intervină la necesitate, dar și pentru a sprijini alte autorități.
Administrația Națională a Drumurilor intervine pe drumurile naționale pentru împrăștierea materialului antiderapant, fiind implicate până la ora 7 dimineața 130 de utilaje speciale, 120 de muncitori și peste 1900 de tone de material antiderapant.
De asemenea, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență intervine pentru deblocare și tractare în caz de solicitare, fiind implicați 322 de angajați și 86 de autospeciale. Polițiștii (828 de angajați și 327 de echipaje auto) și carabinierii (167 de angajați și 30 de patrule auto) sunt antrenați în asigurarea securității circulației rutiere și intervenția în cazul incidentelor.
Daniela Crudu a venit și cu o serie de recomandări pentru cetățeni.
„Aveți grijă de cei apropiați, încercați să evitați deplasările la drum lung, iar dacă sunteți nevoiți să o faceți, atunci asigurați-vă ca automobilul este echipat corespunzător”, a spus purtătoarea de cuvânt a Guvernului.
Totodată, autoritățile au îndemnat cetățenii să utilizeze în mod rezonabil resursele de energie, pentru a evita presiunea asupra rețelelor.
Absolvenții de gimnaziu care au susținut examenele în sesiunea suplimentară și-au aflat notele obținute
Peste 500 de tineri absolvenți de la pedagogie au depus dosarele pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară
Peste 4 000 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă
Ploile și vântul puternic au făcut ravagii în mai multe raioane. IGSU a efectuat în ultimele ore 20 de intervenții
Agenda evenimentelor, luni, 20 iulie
Meteorologii avertizează asupra riscului de inundații locale din cauza ploilor torențiale
Cod galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova. Sunt prognozate ploi, grindină și vijelii
Incendiu într-un atelier de restaurare a ușilor din Chișinău. Un muncitor a fost transportat la spital
Trei distincții pentru Republica Moldova la Olimpiada Internațională de Biologie
Un militar în termen a ajuns în stare gravă la spital după un accident cu motocicleta în raionul Hâncești
Elevi din Republica Moldova au cucerit patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie
Traficul pe mai multe străzi din capitală va fi restricționat pe durata vizitei președintei Indiei
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
R. Moldova, printre cei mai buni la matematică: cinci distincții obținute la Olimpiada Internațională din China
VIDEO // Gheorghe Hajder: Nivelul apei în Nistru este mai redus, dar alimentarea populației nu este pusă în pericol
FOTO // 20 de tineri au devenit ambasadori ai protecției Nistrului în cadrul școlii de vară desfăşurată la Tudora, Ştefan Vodă
Guvernul Tofan va menține compensațiile la energie pentru sezonul rece, dar mai țintit, doar pentru gospodăriile vulnerabile, corelate cu măsuri de eficiență energetică
VIDEO // Alte 27 de primării au votat pentru amalgamarea voluntară. Alexei Buzu: „Fiecare comunitate își decide viitorul cu responsabilitate, curaj și încredere”
Alți doi procurori din capitală au fost evaluați de Comisia de evaluare a procurorilor
Andy Burham este noul prim-ministru al Regatului Unit
VIDEO // Rețeaua modernă de apeduct din Leova va alimenta cu apă și localități din raionul Hâncești
Președinta Maia Sandu, cu ocazia vizitei Președintei Republicii India: „Vrem ca această relație să aducă rezultate concrete pentru oamenii noștri”
FOTO // Sensul giratoriu de la Ciorescu intră în etapa finală a lucrărilor
Antreprenorii vor accesa mai rapid finanțarea printr-o nouă platformă digitală
Peste 210 mii de euro pentru IMM-uri și patru investiții majore au impulsionat dezvoltarea economică în nordul țării
Acces simplificat pentru antreprenori la informațiile despre oportunități de finanțare și servicii de sprijin: ODA lansează o nouă platformă digitală
Doi tineri au fost condamnați după ce au furat 18 300 de euro, 1 300 de dolari și bijuterii dintr-o locuință
Peste 70 de pacienți au beneficiat în iunie de intervenții complexe cu consumabile finanțate de CNAM
FOTO // Trei localități din raionul Ialoveni vor beneficia de un sistem modern de alimentare cu apă