Artă timișoreană la Chișinău: pictură și ceramică în expoziția „Culorile pământului 2”
Publicul din Chișinău este invitat să viziteze expoziția „Culorile pământului 2” la Muzeul Național de Artă al Moldovei, unde sunt expuse lucrări de pictură și ceramică realizate de patru artiști timișoreni, profesori ai Facultății de Arte Vizuale și Design a Universității de Vest. Expoziția este deschisă până la 11 ianuarie 2026, informează MOLDPRES.
Expoziția reunește pictura, prin Dana Constantin și Dacian Andoni, și ceramica, prin Gloria Grati și Nicolae Moldovan, într-un dialog artistic echilibrat, menit să elimine ierarhiile tradiționale dintre artele plastice și cele decorative.
„O expoziție cu patru artiști care au viziuni individuale, dar care, în același timp, se reunesc perfect în acest context. O expoziție articulată impecabil, în care lucrările par să coboare firesc spre pământ. Este o expoziție cu o dinamică extraordinară, deoarece încearcă să unească două domenii ale artei vizuale: pictura și ceramica”, a declarat directorul Muzeului Național de Artă, Tudor Zbârnea.
Secretarul de Stat al Ministerului Culturii, Vad Vornic, a subliniat valoarea colaborării dintre artiști și instituții.„Un dialog subtil dintre pictură și ceramică, dintre materie și lumină, dintre experiment și rigoare. Această expoziție aduce Chișinăului o perspectivă proaspătă și profundă asupra expresiei artistice vizuale contemporane. Mulțumesc artiștilor, curatorului și colegilor de la cele două instituții – din Chișinău și Iași – pentru această inițiativă care îmbogățește peisajul cultural și consolidează legăturile dintre Republica Moldova și România. Vă invit să vizitați expoziția și să descoperiți frumusețea „culorilor pământului” în interpretarea acestor creații excepționale”, a declarat Vlad Vornic.
Evenimentul, prezentat anterior la Iași, capătă aici o nouă valoare, susține director general adjunct al Complexului Muzeal Național „Moldova”, Lăcrămioara Stratulat.
„Lansăm o expoziție de elită datorată celor patru artiști. Expoziția prezentată la Iași pare să capete aici, la Muzeul Național de Artă din Chișinău, o valoare și mai mare. Este o expoziție care îmbină și aduce împreună două direcții ale artei vizuale: pictura și ceramica. Publicului din Chișinău nu îi rămâne decât să se bucure de această expoziție unică”, a declarat Lăcrămioara Stratulat.
Dana Constantin prezintă lucrări din ciclul F.L.O.T.E.S. II, în care dialogul dintre linie și culoare capătă profunzime și echilibru, și trei lucrări din seria Cântecul Pământului, inspirate de Mahler, realizate în pastel pe foită de mătase. Acestea reflectă o sinteză matură a preocupărilor sale privind forma, lumina și transparențele.Dacian Andoni expune lucrări din ciclurile Stilul multiplu și Respirația pământului, marcate de o cromatică redusă, structurată, și de o distanțare deliberată de figurativ. În compozițiile sale se remarcă economia mijloacelor, transparențele formale și revenirea subtilă la picturalitate în lucrările recente.
Gloria Grati prezintă sculpturi și obiecte ceramice realizate în 2025, caracterizate prin forme modelate liber, patine obținute cu oxizi metalici și o explorare a elementelor fundamentale: pământ, apă, aer și foc.
Nicolae Moldovan expune lucrări ceramice cu un „firesc al materiei”, dominate de forme ovoidale, negru reductivist, glazuri lucioase sau mate și construcții concave care pun în valoare esența ceramicii și legătura ei profundă cu pământul.
GALERIE FOTO // Inaugurarea expoziției de grup „CULORILE PĂMÂNTULUI” la Muzeul Național de Artă al Moldovei
VIDEO // Statul restaurează un simbol cultural al ţării: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți intră în reparație capitală
Republica Moldova și Grecia au semnat un Memorandum privind conservarea și restaurarea patrimoniului cultural
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași
Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
FOTO, VIDEO // Maia Sandu, în plenul Legislativului de la Riga: „Sprijinirea aderării Moldovei și apărarea democrației dumneavoastră sunt același act de rezistență. Suntem aproape de finalul acestui drum”
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, la București: „Republica Moldova devine un motor de creștere economică în Europa de Sud-Est”
Campania „Masa Bucuriei”, cea mai longevivă inițiativă de solidaritate socială, lansată: „O chemare la bunătate și solidaritate”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
BTA: Seminar pentru profesorii de limba bulgară organizat la Universitatea de Stat din Comrat din Găgăuzia
FOTO // Administrația Drumurilor a mobilizat utilajele pentru reparația sectoarelor degradate în sudul și centrul țării
Zonele rurale din R. Moldova vor fi promovate în cadrul unui parteneriat pentru dezvoltarea turismului
FOTO // Experiența Letoniei în transportul cu emisii zero și digitalizarea serviciilor va fi aplicată în Moldova
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Vicepremierul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu ambasadorul Turciei la Chișinău. Extinderea colaborării în domeniile educației și culturii, pe agendă
Kremlinul îl somează pe Zelenski să renunțe „imediat” la Donbas
Secretara oficiului teritorial Bălți, soțul acesteia și o angajată din cadrul partidului „Șor” vor fi judecați pentru complicitate la acceptarea finanțării ilegale a formațiunii
Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 12,7 la sută în trei luni din anul curent
Ministrul Dorin Junghietu: „Resursele financiare disponibile trebuie direcționate prioritar către modernizarea și extinderea rețelelor electrice”
VIDEO // Chișinăul va găzdui trei meciuri internaționale de rugby
Noi reguli pentru programele de master: persoanele exmatriculate pentru abateri grave nu vor putea fi restabilite la studii

