Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
Infrastructura turistică din satul Văleni, localitate recunoscută la nivel internațional de World Tourism Organization (UNWTO), va fi dezvoltată și modernizată printr-un proiect estimat la aproximativ 25 de milioane de lei. Investiția este destinată valorificării potențialului turistic al regiunii de sud a Republicii Moldova, relatează MOLDPRES.
Proiectul prevede construcția drumului istoric „Calea Șiviței”, cu o lungime de circa 2,2 kilometri, care va facilita accesul turiștilor către Rezervația Biosferei Prutul de Jos. Totodată, va fi renovat podul de lemn, parte a traseului turistic local.
De asemenea, în satul Văleni urmează să fie amenajată o tabără regională de meșteșuguri, care va include spații de cazare pentru aproximativ 40 de persoane, precum și zone de odihnă și agrement pentru vizitatori.
Potrivit șefului direcției Turism în cadrul Ministerului Culturii, Andrei Chistol, investițiile vor contribui la valorificarea patrimoniului natural și cultural al zonei, la dezvoltarea traseelor turistice și la creșterea atractivității regiunii pentru turiști.
„Proiectul este finanțat de Guvernul Republicii Moldova prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, cu contribuția comunităților locale, și va fi implementat de Agenția de Dezvoltare Regională Sud. Investițiile în infrastructura turistică înseamnă oportunități pentru comunități, dezvoltare economică locală și o promovare mai puternică a Republicii Moldova ca destinație turistică autentică”, a menționat Andrei Chistol.
Satul Văleni este considerat una dintre cele mai atractive destinații de turism rural din Republica Moldova. În 2023, localitatea a fost inclusă în programul „Best Tourism Villages” al World Tourism Organization (UNWTO), fiind apreciată pentru patrimoniul natural, tradițiile locale și inițiativele de dezvoltare a turismului rural. Văleni este situat în apropierea Rezervația Biosferei Prutul de Jos și a lacului Beleu, zonă cunoscută pentru biodiversitatea bogată și peisajele naturale care atrag anual numeroși turiști.
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, joi, 5 martie: „Amintiri de primăvară” pe scena Filarmonicii Naționale
Sculptura „Take the world into the world” a creatorului român Mircea Cantor va fi prezentată la Chișinău
Acces mai sigur la Mănăstirea rupestră Țipova. A fost dat startul proiectului de modernizare a traseului turistic
Destinațiile turistice înscrise în competiția „Destinația Anului 2026” au trecut cu succes în etapa următoare
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, miercuri, 4 martie: Muzică populară și clasică pe scenele din țară
GALERIE FOTO // Omagiu adus scriitorilor prin vocea publicului, la Biblioteca Națională
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, marți, 3 martie: Premiera operei „Iolanta” la Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”
Familie, identitate și memorie pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”, în luna martie
FOTO // Expoziție documentară la Biblioteca Națională: 34 de ani de la războiul de pe Nistru
FOTO // Expoziția „Feminitate” semnată de Galina Vieru și Natalia Yampolskaia, vernisată la Roma
FOTO // Expoziția „Povestea mâinilor creatoare” semnată de Natalia Cangea, prezentată la Muzeul de Etnografie din Chișinău
Agenda Festivalului „Mărțișor” 2026 // 2 martie, evenimente la Sala cu Orgă, Filarmonică și Palatul Național
GALERIE FOTO // Deschiderea Festivalului Internațional de Muzică - Mărțișor 2026
Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor
Apărarea aeriană este prioritate strategică pentru Republica Moldova, anunță ministrul Apărării
Ministrul Apărării la raport în Parlament: „Investițiile în apărare sunt esențiale pentru siguranța Republicii Moldova”
Un angajat al Inspectoratului pentru Protecția Mediului, reținut în flagrant de CNA pentru corupere pasivă
Președintele Parlamentului, despre situația pe piața carburanților: „Avem stocuri mai mari decât până la război”
Celula de Criză a MAE: Mai mulți cetățeni moldoveni, evacuați din Dubai printr-o rută organizată de autoritățile române
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Parlamentul a numit un nou adjunct al Avocatului Poporului
Reguli noi pentru fertilizanți: Guvernul introduce cerințe stricte de siguranță și calitate pentru produsele puse pe piață
Complicații după intervenții oftalmologice: AMDM retrage un dispozitiv medical de pe piață
O tânără a fost condamnată la nouă ani de închisoare pentru două jafuri comise în Chișinău
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Republica Moldova va crea un sistem informațional pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Conferința anuală a ambasadorilor UE: „R. Moldova este un partener responsabil și continuă realizarea reformelor asumate”
Autoritățile din Republica Moldova și Ucraina coordonează acțiunile pentru gestionarea incidentului de pe Nistru
Preţul petrolului a depăşit din nou 100 de dolari pe baril
Investiții în irigații pentru agricultura Moldovei: aproape 7.000 de hectare ar putea fi deservite de două sisteme modernizate