
Premieră la Naționalul „Mihai Eminescu”.„Doggy” - un spectacol despre adolescenți și realitatea dură
Pe 13 și 14 mai, Teatrul Național „Mihai Eminescu” aduce pe scenă premiera spectacolului „Doggy”, o adaptare teatrală a povestirii cu același nume, semnată de scriitoarea Maria Pilchin. Regia este semnată de Olesea Sveclă, care a declarat că spectacolul are o profundă componentă personală, notează MOLDPRES.
„Atunci când am citit cartea foarte tare m-am regăsit în „Doggy”. Am trăit și eu aceleași sentimente la școală, mama mea fiind plecată peste hotare. Am avut parte și de bullying, și de umilință, și de durere, pe care de multe ori nu știi cum să o spui și pur și simplu taci”, a declarat pentru MOLDPRES, Olesea Sveclă.
Spectacolul „Doggy” aduce în prim-plan o clasă de elevi care își spun poveștile – marcate de traume, vise și confruntări cu realități dure. Toate personajele poartă numele „Doggy”, simbolizând o generație rănită de abuzuri, lipsă de sprijin emoțional și disfuncționalități ale sistemului educațional. Într-un context social afectat de migrație, corupție și indiferență, copiii devin victime ale unui mecanism care adesea îi ignoră. Finalul spectacolului oferă, totuși, o rază de speranță și deschidere către schimbare.
Distribuția este formată din Nicu Ciumașu (Doggy/Andrei Mătăsaru), Tatiana Lazăr (Profesoara), Ana Tkacenko (Zina), Petru Mărginean (Gabriel) și Rusanda Rădvan (Irina), care oferă interpretări intense și emoționante.
Solicitată de agenție, autoarea Maria Pilchin a declarat că acest spectacol reprezintă o extensie a cărții sale.
„Doggy este un pretext să discut cu voi, să mă văd cu voi, căci noi toți suntem Doggy, fiecare în felul lui! Doggy are nevoie să se povestească. Suntem o societate care nu s-a prea povestit, mai mult am strâns din dinți... Spectacolul e viu, e cartea care deodată se mișcă, are glas, are chip. Actorii – minunați! Concepția regizorală e tandră, aplicată cu multă empatie unei istorii triste. E ca o zi senină cu soare în care deodată apar umbrele nefericirii și ale durerii. Mă bucur că povestea mea are un final aproape fericit, căci doresc ca binele să triumfe mereu. E o carte a devenirii umane. E un bildungspectacol... Spectatorul se va regăsi acolo pe sine cu eternele întrebări: Cine sunt? Ce familie am? Copilul meu merge la o școală bună? Mă înțeleg părinții? Îmi înțeleg copilul?”, a menționat autoarea.
„Doggy”, publicat în 2023 la Editura ARC, s-a bucurat de un succes semnificativ. În 2024, autoarea a fost invitată la peste 50 de întâlniri cu cititorii. Cartea a primit Premiul Uniunii Scriitorilor din Moldova la categoria Cartea pentru Copii și Tineret și Premiul Cartea Anului în cadrul Salonului Internațional de Carte pentru Copii și Tineret, acordat de Secția Națională a IBBY.
Muzeul de Arheologie și Antropologie de la Orheiul Vechi s-a redeschis pentru vizitatori. O istorie vie, spusă prin obiecte, povești și știință
Agenda teatrală în weekend // Premieră: „Greva gospodinelor” la Naționalul „M.Eminescu” și „Procesul” la Teatrul „A.Cehov”
Expoziție de acuarelă a artistului plastic Ion Moraru: „Fiecare culoare reprezintă ziua de mâine”
GALERIE FOTO // Vernisarea expoziției personale de acuarelă ,,Ion Moraru''
Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”. „Greva Gospodinelor” de Dario Fo, în regia lui Alexandru Cozub
Cămășile cu altiță, la o expoziție aniversară la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
GALERIE FOTO // Expoziția „Iscușință și rafinament''
GALERIE FOTO // Expoziția „Cărările Luminii” semnată de Silviu Oravitzan, vernisată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Expoziția „Cărările Luminii” semnată de Silviu Oravitzan, vernisată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Republica Moldova, în top 40 mondial privind libertatea presei. Ministrul Culturii, Sergiu Prodan: „Este o recunoaștere internațională a progreselor înregistrate”
Departamentul de Securitate Națională al SUA anunță retragerea desemnării României în Programul Visa Waiver
Moldovenii cu cetățenie română pot vota sâmbătă și duminică la alegerile prezidențiale din România
Președinta Maia Sandu invită moldovenii din Germania la o discuție on-line
METEO // Vreme frumoasă cu mult soare și temperaturi generoase în weekend
Grădina publică din centrul capitalei a rămas fără iluminat în urma incendiului
Alegeri prezidențiale în România // Peste 11 mii de moldoveni cu cetățenie română au votat în prima zi a scrutinului
Comercianții vor putea utiliza case de marcat virtuale și bonuri fiscale electronice. Ministra Doina Nistor: „Vor economisi bani, timp și vor evita amenzile”
Guvernul investește 72 de milioane de lei în sectorul construcțiilor din satul Ratuș, raionul Criuleni
GALERIE FOTO // Incendiu în centrul capitalei.Nouă echipe de pompieri și salvatori au intervenit pentru stingerea flăcărilor
Granturi în valoare de 14 milioane de lei au fost acordate pentru implementarea a 33 de proiecte destinate tinerilor
Populația R. Moldova va avea apă potabilă în conformitate cu standardele europene. Autoritățile pregătesc un Program Național
Orchestra de Tineret a Uniunii Europene, în premieră la Chișinău, cu un concert de Ziua Europei
VIDEO // Un grup criminal care acționa în UE, destructurat de oamenii legii. Au fost sechestrate bunuri în valoare de zeci de milioane de lei
Proiectele de consolidare a încrederii între cele două maluri ale Nistrului vor continua
Începe evaluarea președinților și vicepreședinților de judecătorii