ro
Cultură
08 Decembrie, 2025 / 12:12
/ Acum 2 ore

Teatrul „B.P. Hasdeu” din Cahul ar putea intra în casă nouă în 2026. Ministrul Culturii dă asigurări că lucrările vor fi finalizate

Echipa Teatrului Muzical-Dramatic „B.P. Hasdeu” din Cahul ar putea juca în 2026 în sediul nou al instituției, a anunțat ministrul Culturii, Cristian Jardan, în cadrul unei vizite de lucru la Cahul. Oficialul a dat asigurări că finalizarea construcției, începută acum mai bine de un deceniu, este una dintre prioritățile mandatului său, relatează MOLDPRES.

„Teatrul B.P. Hasdeu este una dintre cele mai importante instituții culturale din sudul țării. Din păcate, din mai multe motive, lucrările la noul sediu, pornite încă în 2012 cu sprijinul generos al României, nu au fost duse la capăt. Lucrările au ajuns însă la o fază înaintată, iar obiectivul nostru este să le finalizăm cât mai curând posibil”, a declarat ministrul.

Cristian Jardan a anunțat că a fost lansată a treia licitație pentru selectarea companiei care va duce proiectul la bun sfârșit, subliniind că ar putea deveni primul teatru construit în Republica Moldova în ultimele patru decenii.

În timpul vizitei, ministrul a efectuat un tur al clădirii aflate în construcție și a discutat cu administrația teatrului despre pașii rămași: recepția tehnică, dotările esențiale și pregătirea spațiului pentru deschiderea către public.

Acesta a vizitat și sediul vechi al teatrului, unde trupa continuă să activeze în condiții modeste.

„Chiar dacă nu au parte de condițiile necesare, actorii reușesc să creeze și să aducă bucurie publicului din Cahul și întreaga regiune”, a subliniat ministrul.

Teatrul „B.P. Hasdeu”, fondat în 1987, este cunoscut pentru promovarea dramaturgiei naționale și pentru activitatea sa intensă în mediul rural. Construirea noii clădiri a fost convenită printr-un memorandum semnat în 2014 între autoritățile Republicii Moldova și ale României, ca simbol al cooperării culturale dintre cele două state.

Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Pelicula „Acasă în lume” deschide „Serile de film la înălțime” la Muzeul de Istorie a Chișinăului

/ Acum 7 zile

Tradiția cămășii cu altiță, promovată la Muzeul de Istorie și Etnografie din Mereni

/ Acum 7 zile

Biblioteca Națională marchează Ziua Națională a României printr-o expoziție istorică

/ 30 Noiembrie, 2025

Biblioteca Națională inaugurează expoziția „MAREA UNIRE – O NAȚIUNE, UN IDEAL”, dedicată Zilei Naționale a României

/ 29 Noiembrie, 2025

VIDEO // Ministerul Culturii va moderniza Palatul Național „Nicolae Sulac” și condițiile de muncă ale angajaților

/ 29 Noiembrie, 2025

Ana Blandiana revine la Chișinău: două zile de dialog literar și lansare editorială

/ 28 Noiembrie, 2025

Fitoterapia tradițională și valorificarea plantelor medicinale, analizate la Muzeul Național de Etnografie

/ 28 Noiembrie, 2025

Limba română și valorile europene, premiate la Gala TVR MOLDOVA

/ 27 Noiembrie, 2025

Extinderea programelor europene în domeniul Culturii, discutată de ministrul Cristian Jardan și ambasadoarea UE, Iwona Piorko

/ 27 Noiembrie, 2025

Chișinăul găzduiește cea de-a X-a ediție a Festivalului Internațional de Film Documentar MOLDOX

/ 27 Noiembrie, 2025

„Chirița” de la Teatrul Național din Chișinău, pe scena Festivalului dedicat Zilei Naționale a României

/ 27 Noiembrie, 2025

DOC // Noi oportunități pentru sectorul cultural. Decizia privind aderarea R. Moldova la Programul „Europa Creativă”, publicată în Monitorul Oficial

/ 26 Noiembrie, 2025

Prima ediție a Festivalului Internațional „Andrei Vartic”: dialog și creativitate pe scena teatrului contemporan

/ 26 Noiembrie, 2025

Moldova va avea acces extins la fondurile de urgență UNESCO pentru protecția patrimoniului