FOTO // Tradițiile de acasă, celebrate în diaspora: Festivalul „Mărțișor 2026” a reunit comunitatea moldovenilor și românilor din California
Comunitatea moldovenilor și românilor din statul american California a sărbătorit începutul primăverii prin Festivalul Internațional „Mărțișor 2026”, un eveniment dedicat tradițiilor, culturii și spiritului comunitar. Ajuns la cea de-a 14-a ediție, festivalul s-a transformat într-un adevărat reper cultural pentru diaspora din regiune, reunind familii, artiști și iubitori ai tradițiilor românești într-o atmosferă care a readus farmecul sărbătorilor de acasă, transmite MOLDPRES.
Evenimentul a avut loc în orașul Sacramento, unde comunitatea originară din Republica Moldova și România s-a adunat pentru a celebra simbolul primăverii și al renașterii naturii – mărțișorul. Atmosfera a fost una plină de culoare, emoție și nostalgie, iar tradițiile strămoșești au fost readuse în prim-plan și transmise tinerei generații.
Un festival devenit tradiție pentru diaspora
Festivalul a fost organizat de George Culea și Mariana Mikesell, fondatoarea Asociației Casa Mare. De-a lungul anilor, evenimentul a devenit un punct de întâlnire pentru moldovenii și românii din regiune, dar și pentru prietenii culturii românești din comunitățile vecine.
Oaspeții au fost întâmpinați chiar de la intrare cu mărțișoare aduse din Republica Moldova, realizate de tineri artiști, simboluri tradiționale care vestesc primăvara și care, pentru diaspora, reprezintă și o punte simbolică între viața de peste ocean și rădăcinile culturale.
„Este o idee frumoasă și originală. Noi susținem aceste evenimente pentru că avem dragoste față de țară și de tradiții”, a declarat Mariana Mikesell, subliniind rolul festivalului în păstrarea identității culturale a comunității.
Tradiții, gastronomie și un program artistic plin de energie
Festivalul nu a însemnat doar muzică și dans, ci și o adevărată experiență gastronomică. Participanții au putut savura preparate tradiționale românești și moldovenești: sarmale pregătite de conaționali din Bălți, frigărui, mici, mămăligă și cartofi copți pregătiți de familia Culea.
O surpriză specială a fost reprezentată de colacii de casă în formă de mărțișor, creați de Natalia Covali – o combinație originală între tradiția culinară și simbolistica primăverii.
Atmosfera a fost animată de muzică și dansuri populare, iar participanții au dansat hora, transformând sala într-o veritabilă sărbătoare românească.
Noua generație preia ștafeta tradiției
După 14 ani de existență, festivalul începe să fie transmis și noii generații. Organizatorul George Culea a remarcat că ediția din acest an a adus multe fețe noi în comunitate și a subliniat importanța implicării tinerilor.
Programul artistic a fost prezentat de Sandra Colța și Ștefan Culea, doi tineri care au vorbit cu entuziasm despre legătura lor cu tradițiile.
„Ne plac tradițiile noastre – Mărțișorul, Sorcova Veselă și tot ceea ce ne reprezintă”, a spus Sandra Colța.
Pentru Ștefan Culea, festivalul are o semnificație aparte: „Eu sunt în Mărțișor de când m-am născut. De la vârsta de un an vin la acest eveniment. Tatăl meu l-a inițiat și a devenit o tradiție. Când va fi momentul potrivit, voi prelua organizarea lui.”
Ateliere pentru copii și lecții despre tradiție
Un moment special al festivalului a fost atelierul meșteșugăresc pentru copii, unde cei mici au învățat să confecționeze mărțișoare, să brodeze și chiar să țese covoare tradiționale.
O participantă originară din Briceni a susținut un masterclass despre istoria covoarelor naționale, folosind stative de război aduse special pentru acest eveniment. Activitatea a atras numeroși copii și părinți, interesați să descopere meșteșugurile tradiționale.
Susținerea comunității și mesajul diplomației
Printre invitați s-a numărat și Consulul General al Republicii Moldova la Sacramento, Maxim Arghir, care a apreciat implicarea diasporei în păstrarea tradițiilor.
„Mărțișorul este simbolul nostru național, un simbol al păcii și al primăverii. În Sacramento am întâlnit o comunitate foarte unită, iar atmosfera de voie bună este impresionantă. Este îmbucurător să vedem atât de mulți copii, semn că părinții transmit mai departe tradițiile noastre”, a declarat diplomatul.
Legătura cu tradițiile, redescoperită peste ocean
Pentru mulți participanți, festivalul are și o valoare personală profundă. Nicole Prisăcaru, originară din Moldova și stabilită în Sacramento de peste două decenii, spune că implicarea în comunitate i-a redat legătura cu tradițiile.
„Timp de mulți ani nu am avut o conexiune cu tradițiile noastre. Când am întâlnit-o pe Mariana, viața mea culturală s-a schimbat. Acum particip ca voluntar la toate evenimentele comunității și suntem mândri să prezentăm cultura noastră comunității moldo-americane”, a povestit ea.
Primăvara tradițiilor, chiar și la mii de kilometri de casă
Festivalul Internațional „Mărțișor” a impresionat în mod special copiii, care au descoperit obiceiurile românești și au avut ocazia să își păstreze limba și identitatea culturală chiar și departe de țara de origine.
În final, mesajul organizatorilor a fost unul de speranță și unitate.
„Vreau să fie primăvară printre oameni. Să învățăm de la legenda Mărțișorului și a ghiocelului să fim curajoși și să ne păstrăm rădăcinile puternice, ca să putem răzbate peste orice greutăți”, a spus Mariana Mikesell.
Astfel de evenimente aduc culoare și emoție în viața diasporei și demonstrează că tradițiile pot rămâne vii chiar și la mii de kilometri de casă, acolo unde comunitatea se adună pentru a celebra identitatea, memoria culturală și începutul unei noi primăveri. (Material realizat după relatarea jurnalistei Natalia Ghilașcu, editor „Hora in America”)
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași
Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național
VIDEO // Reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision 2026, Satoshi, a lansat videoclipul piesei „Viva Moldova”
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, luni, 9 martie: Irina Rimeș într-un concert susținut la Palatul Național
BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia
Ploi în mai multe regiuni ale țării: poliția vine cu recomandări pentru șoferi
Accident în capitală: două persoane au fost traumatizate
Un bărbat a decedat în urma unui grav accident rutier produs la Ștefan Vodă
Postul vamal de frontieră Leova-Bumbăta își va sista temporar activitatea
Facilitățile la procurarea poliței medicale, valabile încă trei zile
FOTO // Târguri educaționale la Edineț și Cahul în campania „Învață în Moldova”: tinerii au descoperit oportunitățile oferite de universitățile din țară
Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Peste două milioane de lei, acumulate suplimentar la buget în urma controalelor ulterioare desfășurate de Serviciul Vamal
VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu, după repunerea în funcțiune a Liniei Isaccea-Vulcănești: Rezultatul unor eforturi coordonate la nivel regional
Studenții de la Academia „Ștefan cel Mare” cercetează „Unificarea legislativă din 1918” într-o sesiune științifică
Automobile cu numere străine, transmise pentru dezmembrare ilegal, depistate de echipele mobile ale Serviciului Vamal
Linia electrică Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral, fiind restabilită securitatea aprovizionării cu energie electrică
VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii
Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor
Parlamentul se alătură inițiativei globale „Ora Pământului”. Igor Grosu: „Fiecare dintre noi trebuie să folosească energia în mod responsabil”