ro

 

Economie
28 Mai, 2026 / 11:24
/ 12 Februarie, 2026

ANTA respinge acuzațiile de la protestul transportatorilor: „Soluțiile trebuie căutate prin dialog legal”

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) a emis o declarație oficială în contextul acțiunii de protest desfășurate la 12 februarie de Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA). Instituția consideră că manifestația are un pronunțat caracter de promovare a unor interese personale și ar urmări manipularea opiniei publice în ceea ce privește activitatea agenției și situația din domeniul transporturilor rutiere, transmite MOLDPRES.

ANTA subliniază că dreptul la protest este garantat într-o societate democratică, însă problemele sistemice din sectorul transporturilor pot fi soluționate doar prin dialog instituțional și respectarea procedurilor legale. Agenția respinge ferm acuzațiile lansate public, inclusiv cele referitoare la pretinsa inacțiune, corupție, protejarea unor afaceri ilegale sau implicarea în presupuse tentative de preluare abuzivă a rutelor.

Instituția precizează că își desfășoară activitatea exclusiv în baza legii și a principiilor de transparență și imparțialitate și că nu va participa la conflicte sau „jocuri regizate” între operatori. Totodată, ANTA afirmă că monitorizează permanent situația din teren și intervine ori de câte ori sunt constatate neconformități, aplicând sancțiuni conform legislației.

Referitor la activitatea de transport din strada Calea Moșilor 2/A din municipiul Chișinău, agenția informează că, în urma radierii companiei „Pond Trans” SRL din Registrul activităților conexe, rutele operate de „Parcul de Autobuze și Taximetre nr. 9 din Briceni” SRL și „Pond Trans” SRL vor continua să fie deservite în baza autorizațiilor deținute, cu pornirea curselor din Gara Nord.

„Activitatea va continua conform modului stabilit anterior, iar operatorii vizați, inclusiv SC „Gara Nord” SRL și APOTA, au fost informați despre modificări”, indică ANTA.

În paralel, ANTA desfășoară un proces de inventariere a autogărilor din întreaga țară.

„Opt operatori care nu întrunesc cerințele legale au fost deja notificați și au primit prescripții pentru remedierea situațiilor constatate”, precizează sursa cutată.

Agenția mai arată că nu ia decizii în baza postărilor de pe rețelele sociale sau sub presiunea unor grupuri de transportatori și că aplică prevederile legale în mod egal tuturor operatorilor. În același timp, instituția afirmă că sancționează încălcările, dar nu va permite utilizarea sa ca instrument împotriva altor operatori.

„Rămânem deschişi  comunicării cu toți transportatorii și organizațiile de profil, obiectivul fiind respectarea legislației, protejarea interesului public și garantarea drepturilor pasagerilor, pentru care siguranța și confortul reprezintă o prioritate”, rezumă ANTA.

Un grup de transportatori de pasageri din raioanele de nord ale țării protestează astăzi în fața Agenției Naționale Transport Auto. Potrivit Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto, cauza manifestației este protejarea afacerilor ilegale din domeniul transporturilor, în scopul susținerii atacurilor de preluare a rutelor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește ușor

/ Acum 2 zile

AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină

/ Acum 2 zile

De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea pierderilor provocate de seceta din 2025

/ Acum 2 zile

Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu: „Economia Moldovei va continua să crească în 2026, dar inflația rămâne o provocare” majoră

/ Acum 2 zile

FOTO // Republica Moldova va participa la China International Import Expo. Vicepremierul Mihai Popșoi: „O platformă importantă care va deschide noi oportunități pentru exportatorii noștri”

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 871 de milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul încep săptămâna cu apreciere

/ Acum 3 zile

Moldova își prezintă avantajele investiționale la Shanghai: 30 de companii mari din China, interesate de piața țării noastre

/ Acum 3 zile

Ministerul Energiei: toate elementele infrastructurii energetice afectate în urma ploilor au fost repuse în funcțiune

/ Acum 3 zile

Vinul Moldovei cucerește piața din China. Rețea de 400 de magazine și campanii de promovare pe zgârie-nori în Shanghai și Shenzhen

/ Acum 4 zile

Peste o mie de vizitatori au pășit pragul BNM în Noaptea Europeană a Muzeelor. Lingoul de aur de 12 kg, cu o valoare de 30 de milioane de lei - atracția evenimentului

/ Acum 5 zile

Ministerul Energiei anunță deconectări avariate ale liniilor electrice de 400 kV. Consumatorii rămân alimentați cu energie electrică

/ Acum 5 zile

FOTO // Noi oportunități de cooperare agricolă în Italia. Ministra Ludmila Catlabuga a vizitat Centrul Agroalimentar de la Roma și o companie din regiune

/ Acum 5 zile

FOTO // Ministrul Dorin Junghietu, la Summitul Resurselor Naturale de la Istanbul: „R. Moldova lucrează pentru a valorifica rutele alternative de aprovizionare cu gaze din surse non-ruse”