ro

 

Economie
01 Iunie, 2026 / 14:56
/ 23 Martie, 2026

FOTO, VIDEO // Circa două mii de persoane au participat la activitățile organizate de BNM în cadrul Global Money Week

Circa două mii de copii, tineri și adulți din întreaga țară au participat la activități dedicate educației financiare organizate de Banca Națională a Moldovei (BNM) în cadrul inițiativei internaționale Global Money Week (GMW), informează MOLDPRES.

Activitățile au inclus tururi ghidate organizate la sediul BNM, unde copii și tineri din întreaga țară au avut ocazia să descopere, într-un mod interactiv, activitatea băncii centrale. Vizitatorii au aflat informații despre elementele de siguranță ale bancnotelor leului moldovenesc, procesul de producere a acestora, precum și despre rolul BNM în menținerea stabilității financiare. Totodată, un punct de atracție al vizitelor a fost expunerea unui lingou de aur de 12 kilograme, evaluat la peste 32 de milioane de lei.

Agenda Global Money Week a mai inclus o lecție publică susținută de guvernatoarea BNM, Anca Dragu, adresată studenților, o întâlnire „FinanciarELE – comunitatea de leadership feminin”, moderată de guvernatoarea BNM și ateliere de instruire pentru elevi și studenți, axate pe subiecte precum rolul băncii centrale și procesul de formulare a deciziilor de politică monetară. 

Un moment de interes deosebit l-a constituit simularea unei ședințe de politică monetară, organizată cu participarea elevilor Liceului „Aristotel”. În cadrul evenimentului, elevii au avut oportunitatea de a înțelege mecanismele de luare a deciziilor la nivelul băncii centrale și de a experimenta, într-un cadru aplicativ, rolul factorilor implicați în stabilirea politicii monetare.

„Banca Națională a Moldovei este alături de toți cetățenii, pentru a-i ajuta să înțeleagă mai bine mediul economic, să ia decizii informate și să își construiască un viitor financiar sigur. Vom continua să dezvoltăm inițiative de educație financiară, pentru a construi o societate mai responsabilă și mai pregătită pentru provocările economice ale viitorului”, a declarat guvernatoarea BNM, Anca Dragu, cu prilejul încheierii Global Money Week 2026. 

Evenimentele au fost organizate în cadrul programului „Săptămâna Internațională de Educație Financiară - Global Money Week 2026”, o campanie anuală desfășurată sub egida Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), la care participă 176 de țări, inclusiv Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare

/ Acum 4 zile

Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică

/ Acum 4 zile

Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan

/ Acum 4 zile

Taxele vamale la import pentru baterii de stocare a energiei și turbine eoliene vor fi eliminate

/ Acum 4 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 4 zile

Agricultorii, la masa discuțiilor cu conducerea MAIA și MF. Autoritățile analizează noi mecanisme de sprijin financiar și fiscal

/ Acum 4 zile

Ministrul Energiei solicită respectarea termenelor de finalizare a lucrărilor necesare pentru inițierea procesului de energizare a Liniei Vulcănești-Chișinău

/ Acum 4 zile

Infrastructura de irigare va fi modernizată cu un sprijin financiar de 60 de milioane de euro

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va primi 150 de milioane de euro pentru modernizarea unor drumuri strategice

/ Acum 4 zile

ANRE: facturile consumatorilor finali nu sunt afectate de prețurile pentru „furnizarea de ultimă opțiune”

/ Acum 4 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Forumul Național al Construcțiilor Eficiente Energetic: „Fiecare leu investit în eficiență energetică produce un efect economic semnificativ”

/ Acum 5 zile

Compensațiile la energie vor fi menținute și în următorul sezon rece

/ Acum 5 zile

Ministra Agriculturii, după protestul fermierilor: „Voi continua să pun accent pe dialog, pentru a identifica soluții la toate revendicările”

/ Acum 5 zile

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei scade sub pragul de 29 de lei