ro
Economie
08 Mai, 2025 / 22:32
/ Acum 9 ore

Entități din Republica Moldova pot beneficia de granturi în cadrul Programului Interreg

Autoritățile publice centrale și locale, organizațiile non-guvernamentale, instituțiile de cercetare și instituțiile de învățământ pot beneficia de finanțare în cadrul Programului Interreg (Interreg VI-C) Interreg Europe 2021-2027, transmite MOLDPRES.

Proiectul privind ratificarea Acordului de finanțare dintre Republica Moldova, Comisia Europeană și regiunea Hauts-de-France pentru Programul Interreg (Interreg VI-C) Interreg Europe 2021-2027 a fost votat astăzi de Parlament în prima lectură.

Secretarul general adjunct al Guvernului, Lilia Dabija, a declarat la ședința Parlamentului că bugetul total al programului este de 395 milioane de euro, bani alocați sub formă de granturi.

Programul are drept scop îmbunătățirea politicilor publice și a cooperării instituționale prin intermediul finanțării proiectelor implementate de un parteneriat transnațional extins. De finanțare vor putea beneficia proiecte care se referă la domenii precum eficiență energetică, dezvoltare urbană, incluziune socială, sănătate, guvernanță regională, managementul politicilor publice. Totodată, beneficiarii urmează să ofere o cofinanțare de 20 % pentru activitățile incluse în proiecte. Acordul va avea o valabilitate de 15 ani.

Programul este implementat în cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, precum și în Norvegia, Elveția, Albania, Bosnia și Herțegovina, Muntenegru, Macedonia de Nord, Serbia și Ucraina.

Acordul va intra in vigoare la data primirii ultimii notificări scrise prin care părțile își notifica reciproc, pe canale diplomatice, îndeplinirea procedurilor legale interne necesare pentru intrarea acestuia in vigoare.

Tot astăzi, Parlamentul a adoptat modificări la Acordul de finanțare dintre Republica Moldova, Comisia Europeană și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației al României pentru Programul Interreg VI-a NEXT România – Republica Moldova 2021 – 2027, precum și la Acordul de finanțare dintre Republica Moldova, Comisia Europeană și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației României pentru Programul Interreg VI-B NEXT Bazinul Mării Negre 2021 – 2027. În cazul ambelor tratate, valoarea finanțării nerambursabile a fost majorată cu câte 20 de milioane de euro.