Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
Banca Națională a Moldovei (BNM) a stabilit pentru astăzi un curs valutar oficial de 20 de lei și 10 bani pentru euro și de 16 lei și 93 de bani pentru dolar, informează MOLDPRES.
Astfel, euro se apreciază cu trei bani, iar cotația dolarului scade cu nouă bani.
Leul românesc își menține valoarea de 3 lei și 94 de bani. Și pentru hrivna ucraineană BNM a anunțat un preț neschimbat de 39 de bani.
VIDEO // Avertisment pentru pasageri: întârzieri ale zborurilor din cauza vremii nefavorabile pe Aeroportul Internaţional Chişinău
Proiectele de dezvoltare locală din 2025 continuă în 2026 pentru mai mult confort în comunitățile din Moldova
Economii anuale de circa 265 de milioane de lei pentru antreprenori prin măsuri de debirocratizare
Aeroportul Internațional Chișinău înregistrează creștere semnificativă a traficului aerian în ianuarie 2026
VIDEO // Se circulă greu pe drumurile naționale: echipele rutiere intervin non-stop
ANSA pregătește acțiuni strategice pentru un sistem competitiv și conform cu UE: control fitosanitar și certificarea produselor agroalimentare
Progrese și obiective în domeniul economic, prezentate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „2026 va fi un an al creșterii”
Circa o mie de freelanceri au fost înregistrați timp de o lună de la aplicarea noului regim fiscal
Cunoștințe practice pentru fermieri: Ministerul Agriculturii a lansat o serie de instruiri naționale pentru protecția și sănătatea plantelor
Tot mai mulți moldoveni optează pentru automobile electrice și hibride: 87 de mii de unități înregistrate în ultimii ani
Posturile vamale din Republica Moldova activează în regim normal. Dificultăți de circulație la Costești
Rata anuală a inflației va scădea în trimestrul I 2026, prognozează BNM
Euro și dolarul se apreciază la sfârșit de săptămână
Plafonul de înregistrare TVA ar putea fi majorat: proiectul a fost votat în prima lectură
Drumul de acces spre Rezervația „Plaiul Fagului” va fi reabilitat: ADR Centru a lansat licitația pentru lucrări de peste 34 milioane de lei
Coreea de Nord a executat elevi pentru că au vizionat un serial sud-coreean
Circa 1,3 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Servicii medicale mai bune la Baimaclia, datorită echipamentelor performante
Sportivii Moldovei debutează astăzi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
BTA: Manuscris bisericesc de valoare istorică donat Consulatului Bulgar din Edinburgh va fi restituit Bulgariei
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadorul Canadei în Republica Moldova
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, în prima vizită oficială în Ucraina: „Vom discuta cu partenerii ucraineni despre calea noastră de aderare la Uniunea Europeană, cooperarea bilaterală și securitatea regională ”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu întreprinde o vizită oficială la Kyiv, Ucraina
VIDEO // AND: Toate drumurile naționale sunt practicabile
Schimb de experiență moldo-german în reforma profesiilor medicale
Raport: Rusia ar putea ataca „un vecin” în șase luni de la un posibil armistițiu în Ucraina
Daniel Vodă (IPRE): „Retragerea din CSI, cea mai importantă decizie de politică externă în primele 100 de zile ale Guvernului Munteanu”
Agenda evenimentelor, marți, 10 februarie
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet: „Trebuie să avem grijă de copii și în sfera virtuală”