ro

 

Economie
17 Iunie, 2026 / 15:31
/ Acum 2 ore

Republica Moldova va adera la două convenții internaționale în domeniul maritim

Republica Moldova va adera la două convenții internaționale în domeniul maritim, menite să contribuie la protecția mediului și la consolidarea siguranței navigației. Comisia parlamentară pentru politică externă va propune plenului Parlamentului aprobarea proiectelor de lege privind aderarea la cele două instrumente, adoptate sub egida Organizației Maritime Internaționale pentru a institui un cadru juridic unitar în domeniu, comunică MOLDPRES.

Astfel, Convenția de la Nairobi din 2007 stabilește reguli clare privind identificarea, marcarea și îndepărtarea epavelor maritime care pot pune în pericol siguranța navigației sau mediul marin, fiind principalul instrument juridic internațional în acest domeniu. Documentul prevede că proprietarii de nave sunt obligați să suporte costurile operațiunilor de îndepărtare a epavelor și să dețină asigurări care să acopere eventualele intervenții, eliminând astfel ambiguitățile juridice și asigurând resursele necesare pentru situații de urgență maritimă.

De asemenea, Convenția de la Hong Kong din 2009 reglementează dezafectarea și reciclarea navelor maritime, impunând standarde stricte pentru protecția lucrătorilor și a mediului în procesul de gestionare a materialelor periculoase din structura navelor. Acesta este singurul instrument juridic internațional din domeniu, elaborat ca răspuns la practicile nesigure și poluante existente la nivel mondial.

Aderarea la cele două convenții va alinia Republica Moldova la standardele internaționale promovate de Organizația Maritimă Internațională și va consolida cooperarea regională în domeniul siguranței navigației și protecției mediului marin. Totodată, cele două convenții vor contribui la creșterea siguranței ecologice la portul Giurgiulești, reducerea riscului de poluare în exploatarea și reciclarea navelor, precum și la dezvoltarea cooperării cu statele riverane Mării Negre și cu partenerii din Uniunea Europeană în cadrul economiei circulare și al transportului durabil.

Convențiile vor intra în vigoare după ratificarea acestora de Parlament.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută

/ Acum 2 zile

Proiecte inovatoare în energie și transport: Republica Moldova stabilește un parteneriat strategic cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East

/ Acum 2 zile

Noi oportunități pentru producătorii autohtoni: fructele din Moldova, evaluate de un importator elvețian pentru livrări în ambalaje destinate consumatorului final

/ Acum 2 zile

Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție

/ Acum 2 zile

Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”

/ Acum 2 zile

Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește

/ Acum 4 zile

O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes

/ Acum 4 zile

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 4 zile

FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic

/ Acum 4 zile

Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE

/ Acum 5 zile

Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina

/ Acum 5 zile

VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon