Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți
Bilanţul dublului seism care s-a produs în Venezuela pe 24 iunie a crescut de la 1.450 la 1.719 morţi, a anunţat luni preşedintele Adunării Naţionale din această ţară sud-americană, Jorge Rodriguez, transmite Digi24.ro.
„Numărul persoanelor care şi-au pierdut vieţile este de 1.719”, a declarat Jorge Rodriguez, menţionând totodată 5.034 de persoane rănite.
ONU estimează la aproximativ 50.000 numărul persoanelor dispărute, în timp ce continuă operaţiunile de căutare a potenţialilor supravieţuitori, informează AFP preluată de Agerpres.
„855 de imobile au fost afectate, iar 189 s-au prăbuşit complet şi 666 au suferit o prăbuşire parţială sau au fost grav sau puternic afectate”, a adăugat oficialul venezuelean.
„Cele două seisme tragice, îngrozitoare, care au avut un impact major asupra unor sectoare din populaţia noastră” au fost urmate de "609 replici seismice”, dintre care una în dimineaţa de luni, care a avut magnitudinea 4,2, a subliniat el.
Acest seism a fost puternic resimţit de populaţia din Venezuela.
Posibilitatea de a găsi supravieţuitori scade odată cu trecerea timpului, notează experţii din acest domeniu. ONU, care se teme de o creştere considerabilă a numărului victimelor, va furniza Venezuelei aproximativ 10.000 de saci mortuari, sperând totuşi că bilanţul celor decedaţi va fi mai mic.
Cutremure devastatoare în Venezuela: Cel puțin 32 de morți și peste 700 de răniți după două seisme puternice
ARMENPRESS: UE ia în considerare modelul Synopsys Armenia pentru instruirea în domeniul proiectării cipurilor
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia introduce noi programe de licență pentru studenții internaționali
VIDEO // Zeci de turiști blocați într-un punct de belvedere din Rio de Janeiro din cauza unui schimb de focuri între poliție și traficanți
Senatul SUA îi solicită președintelui Donald Trump să pună capăt implicării militare în conflictul cu Iranul
Atac masiv cu drone asupra Crimeei: Sevastopolul a rămas fără electricitate
BTA: Ministerul Inovării va crea un Consiliu Consultativ al Roboților
Atacurile rusești au provocat noi victime în Ucraina, iar Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților
Cabinetul propus de Adrian Veștea nu a primit votul de învestire în Parlament. Urmează noi consultări la Cotroceni
BTA: Bucătarul Nikolay Genchev a câștigat locul I la Campionatul Național de Paella de la Burgas
ARMENPRESS // Autoritățile din Erevan pregătesc festivitățile Vardavar într-un format nou
Premierul britanic Keir Starmer demisionează
Canicula lovește Europa: Franța în alertă roșie, temperaturi record în mai multe state
SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția; părțile vor să ajungă la un acord în 60 de zile
Cetățenii din raionul Ialoveni vor beneficia de examinări gratuite de screening pulmonar
BTA: Călătoriile bulgarilor în străinătate au crescut cu 5,5%, iar sosirile cetățenilor străini în Bulgaria au urcat cu 2,4% în luna mai
Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile
DOC // Noile prețuri reglementate pentru furnizarea de ultimă opțiune a energiei electrice și a gazelor naturale, publicate în Monitorul Oficial
Consultări la Chișinău: Oficiali din Republica Moldova și Grecia au discutat despre securitatea regională și aprofundarea cooperării bilaterale
Parlamentul găzduiește expoziția „Ștefan cel Mare și Sfânt: din istorie în veșnicie”. Peste 100 de piese de patrimoniu sunt expuse publicului
DOC // Serviciul Fiscal de Stat a dispus blocarea fondurilor a trei persoane vizate de sancțiuni internaționale
Cutremurele din Venezuela: bilanțul crește îngrijorător. Zeci de mii de dispăruți
Euro și dolarul se ieftinesc ușor în ultima zi a lunii iunie
Agenda evenimentelor, marți, 30 niunie
METEO // Vreme caniculară pe 30 iunie. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade Celsius
VIDEO // Zilele Diasporei 2026. Forumuri, ateliere și evenimente culturale pentru moldovenii de pretutindeni
Securitatea și reziliența Republicii Moldova, discutate de Igor Grosu și o delegație a Congresului SUA
Directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari, și-a anunțat demisia
Elevii și absolvenții din Republica Moldova sunt invitați la Târgul Universităților din România
Grecia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova